1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

NajčítanejšieSlovenskoX-Nezaradené

Africký mor ošípaných sa rozšíril do ďalších okresov

2 Minút čítania

Už v osemnástom okrese na Slovensku zaznamenali africký mor ošípaných. K okresom Bardejov, Gelnica, Košice – mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, pribudli okresy Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa. Najviac prípadov nákazy sa prejavilo u diviačej zveri a domácich ošípaných.

Opatrenia na zabránenie šíreniu nákazy v chovoch domácich ošípaných sa vykonávajú na dvoch základných princípoch: dôsledný monitoring zdravotného stavu ošípaných a kontrola biologickej bezpečnosti chovov ošípaných – ako prevencia pred zavlečením vírusu do chovov. Vo veľkochovoch je zabezpečený odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie afrického moru ošípaných v týždňových intervaloch a v menších chovoch sa vzorky odoberajú u všetkých uhynutých ošípaných starších ako dva mesiace.

Keďže výskyt afrického moru ošípaných u domácich ošípaných má dokázateľný súvis s výskytom nákazy u diviakov, pravidelný monitoring v chovoch ošípaných sa vykonáva vo všetkých chovoch v infikovanej a rizikovej oblasti AMO. Taktiež sa kontroluje zdravotný stav ošípaných pri každom ich premiestnení  či už do iného chovu alebo na bitúnok. Týmto spôsobom sa podarilo odhaliť všetky ohniská afrického moru v chovoch ošípaných, vrátane drobnochovov a zabrániť tak šíreniu nákazy medzi jednotlivými chovmi.

Počet prípadov AMO v Európe sa počas roka 2020 dostal za hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. V okolitých krajinách zaznamenali v roku 2020 viac ako 11 000 potvrdených prípadov afrického moru ošípaných u diviačej zveri. Najviac ich je v Poľsku, cez 4 100 a viac ako 4 000 v Maďarsku. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. Výskyt afrického moru ošípaných v susedných štátoch sa zhoršuje, preto reálna hrozba ďalších nálezov zďaleka nezanikla a nezanikne najmä vtedy, ak sa všetci, od drobnochovateľov, cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov, nebudú správať zodpovedne a nebudú rešpektovať veterinárne opatrenia. O ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude rozhodovať zodpovedný prístup zainteresovaných strán. MPRV SR preto vyzýva k mimoriadnej opatrnosti.

Ministerstvo  v spolupráci so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou a Národným lesníckym centrom vo Zvolene vypracovalo manažmantový plán znižovania denzity diviačej zveri, ktorý je zapracovaný do Národného eradikačného programu afrického moru ošípaných v diviačej populácií na rok 2021.

Súvisiace príspevky
KošiceKošický krajVýchodné SlovenskoX-Nezaradené

SUPERSONIX - sunset rock a nový singel Mesto

1 Minút čítania
Košice: Kapela Supersonix vydala svoj nový, štvrtý singel, pieseň Mesto. Novinkou oproti predošlým singlom je použitie melancholického klavíru, ktorý udáva hlavnú melódiu,…
X-Nezaradené

Výskyt ARO v Košickom kraji klesol, chrípkové prázdniny mali v piatich MŠ a ZŠ

1 Minút čítania
Košice: Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) v Košickom kraji klesol minulý týždeň oproti tomu predchádzajúcemu o 4,5 percenta. Výskyt chrípke podobných ochorení…
X-Nezaradené

Snehové správy

8 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Lyžovačka sa sústreďuje už len do vyšších polôh, kde sú podmienky dobré. Od včera sa zlepšili vďaka…