Site icon Slovenský reportér

Akcia MEDVEĎ: Národná jednotka UHCP rozložila organizovanú skupinu, ktorá mala nelegálne zamestnať viac ako 2 tisíc cudzincov

V utorok (18.5.2021) od skorých ranných hodín zasahovali policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii UHCP na rôznych miestach v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Myjava. Akcia s krycím názvom Medveď bola zameraná na zadržanie členov organizovanej skupiny páchajúcich trestný čin prevádzačstva formou nelegálnej práce.

Policajti vykonali osem domových prehliadok, počas ktorých zaistili rôzne dokumenty a účtovníctvo jednotlivých firiem, mobilné telefóny, počítače a ďalšie dôkazy súvisiace s trestnou činnosťou. Policajtom z Národnej jednotky ÚHCP pomáhali aj kolegovia z mobilnej zásahovej jednotky Sobrance, Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Bratislava, príslušníci Krajského riaditeľstva z Trenčína a technici z kriminalisticko-expertízneho ústavu.

Podľa zistení polície mala organizovaná skupina pôsobiť minimálne od roku 2018 na území Západoslovenského kraja a zabezpečovať nelegálnu prácu v priemyselnej a potravinovej výrobe najmä pre občanov Ukrajiny a Srbska. Niektorí členovia skupiny mali vystupovať a konať v mene a v prospech zahraničných spoločností so sídlom v Maďarsku ako konatelia prípadne  majitelia a organizovať nelegálne zamestnávanie najmä v Trenčianskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. Takýmto spôsobom mali umožniť neoprávnene sa zamestnať minimálne 2.000 Ukrajincom a Srbom. Tí mali prísť na územie Slovenska na základe biometrických pasov, ktoré však neoprávňujú občanom tretích krajín vykonávať závislú prácu na území Slovenskej republiky. Niektorí mali doklady umožňujúce prechodný pobyt za účelom zamestnania, vystavené však boli na spoločnosti, pre ktoré reálne nepracovali.

Ďalší členovia skupiny mali zabezpečovať prevoz cudzincov, ich ubytovanie, ako aj pracovné zmluvy a doklady k podpisu zamestnancov, potrebných pre simulovanie vyslania pracovníkov. Ďalší mali odovzdávať výplaty a zálohy zamestnancom, viesť evidenciu odpracovaných hodín, koordinovať faktickú prácu cudzincov na Slovensku. Ďalší člen mal realizovať aktivity kontaktnej osoby pre perspektívnych zamestnancov v Srbsku, podieľať sa na preprave pracovníkov zo Srbska. A v neposlednom rade mali pomáhať vybavovať prechodné pobyty.

Štyri ženy a štyria muži už čelia obvineniu zo zločinu prevádzačstva. Po dokázaní viny im hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov.

Exit mobile version