Site icon Slovenský reportér

Peter Hrabčák zo SHMÚ: Aplikácia odhadne, kedy hrozí poškodenie pokožky

Peeling sunburned back

Je tu leto a to je čas, kedy ľudia svoje telá radi obnažujú a vystavujú ich slnečným lúčom. Pred pobytom na slnku by sme si mali zakaždým zistiť informácie o stave ozónovej vrstvy, ktorá nás chráni pre nebezpečným UV žiarením. O ozóne a tiež o spôsobe ako predchádzať poškodeniu pokožky sme sa pozhovárali s Mgr. Petrom Hrabčákom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, Aerologického a radiačného centra v Poprade – Gánovciach.

Pán Hrabčák, vieme, že množstvo ozónu v stratosfére má významný vplyv na náš život. Kde všade okrem Gánoviec sa na Slovensku meria ozón?

„Celkové množstvo atmosférického ozónu sa v Slovenskej republike meria na jedinom mieste a tým miestom je Aerologické a radiačné centrum SHMÚ Poprad-Gánovce. Táto jedna stanica je vzhľadom na malú rozlohu našej krajiny úplne postačujúca. Naše pracovisko pravidelne, dva krát za deň vysiala správu do TASR. Táto správa obsahuje informácie o hodnote celkového množstva ozónu, porovnanie tejto hodnoty s dlhodobým priemerom a informáciu o maximálnom UV indexe. Informácie o stave celkového ozónu sú k dispozícii aj na internetovej stránke SHMÚ.“

O ozónovej vrstve sa začalo na našej planéte intenzívne hovoriť niekedy v 90 rokoch a to hlavne v spojitosti so znečisťovaním ovzdušia. Následne tzv. ozónová diera začala byť bola pre ľudstvo veľkou hrozbou. Ako sme na tom s ozónom nad našimi hlavami dnes?

„Celkové množstvo atmosférického ozónu je v našej oblasti podobne ako počasie značne premenlivé. Zo dňa na deň sa často pozorujú aj relatívne veľké zmeny. Dnes 12. júla 2021 sme namerali 315 Dobsonových jednotiek, čo je 8% pod normálom.“

Zmenil sa stav ozónovej vrstvy po pandemickom roku, kedy bola obmedzená cestná aj letecká doprava?

„Nedostal som sa k informáciám, ktoré by potvrdili významnejší vplyv protipandemických opatrení na ozónovú vrstvu Zeme. Podľa môjho názoru je tento vplyv veľmi malý. Ozónová vrstva Zeme sa postupne zotavuje, ale tento proces bude trvať ešte desaťročia.“

Letné dni sú tu a s nimi aj časté pobyty na slnku. Ako vieme predísť poškodeniu pokožky pred slnečnými lúčmi?

„Nad územím Slovenska sú v mesiacoch od apríla do septembra veľmi často pozorované podpriemerné hodnoty celkového ozónu a preto je v tomto období potrebné zvýšiť opatrnosť pri pobyte na slnku, a to aj preto, že v týchto mesiacoch sú dni dlhé a Slnko je okolo poludnia vysoko na oblohe. Osobne si myslím, že by si problematika celkového ozónu mohla zaslúžiť viac pozornosti v médiách a to hlavne vzhľadom na jej vplyv na UV žiarenie. Každoročne si veľké množstvo ľudí bolestivo poškodí svoju pokožku v dôsledku nadmerného slnenia. Ak by sa o probléme ozónovej vrstvy Zeme a UV žiarení hovorilo viac, verím, že by sa tento počet mohol znížiť. Dokonca môže pomôcť aj spopularizovanie mobilnej aplikácie. Táto aplikácia vám dokáže odhadnúť to, po akom čase strávenom na slnku vám už hrozí poškodenie pokožky.  Podobných aplikácii je v súčasnosti už viacero.“ dodal Peter Hrabčák

Exit mobile version