Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Bánovce nad BebravouSlovenskoTrenčiansky kraj

Bánovskí stredoškoláci budú radšej zostavovať Tatru, ako sedieť v lavici

1 Minút čítania

Bánovce nad Bebravou 22. februára (TASR) – Študenti Strednej odbornej školy (SOŠ) strojníckej pokračujú v zostavovaní Tatry. Vozidlo, ktoré skladajú v rámci projektu Tatra do škôl, budú neskôr využívať pri svojej práci trenčianski krajskí cestári. Okrem detí z bánovskej školy zostavujú svoju Tatru i považskobystrickí študenti.
      

Lepšie robiť, ako len sedieť v lavici

„Od malička som pozeral na otca, ako opravuje autá a zaujalo ma to. Má to niečo do seba. Je jednoznačne lepšie robiť, ako sedieť v lavici. Je skvelé, že sa nám takáto možnosť naskytla,“ povedal druhák Dominik Zajac.  
      

Odbornú pomoc poskytujú študentom priamo zamestnanci z kopřivnickej automobilky. „Dodávame vozidlo v rozloženom stave, teda do posledného klinca. V prvej fáze sa postaví podvozková časť, spoja sa nápravy, rúry, zostupy. Potom sa prejde k lakovaniu, vyrobeniu rámu, následne sa vyzdobí podvozok. Celé sa to skompletizuje,“ opísal výrobný pracovník závodu Miroslav Štefek.
      

Pracovníci prišli do Bánoviec nad Bebravou podľa neho po tretí raz, pri ďalších dvoch ich návštevách bude auto pripravené na odjazd. „Chlapci sa snažia, ako všade, niekto má záujem väčší, niekto menší,“ podotkol s tým, že záujem videli vo viacerých školách, pracovitejšie v Čechách sú však podľa neho dievčatá.
      

Vozidlo zostavujú študenti v rámci pilotného projektu Tatra do škôl, študenti odboru autoopravár- mechanik si tak prakticky môžu vyskúšať svoje zručnosti a vedomosti na stavbe reálneho vozidla, priblížila riaditeľka bánovskej SOŠ Zuzana Janíková. Auto potom bude podľa nej môcť využívať Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Pre školu je to významná príležitosť, Bánovce nad Bebravou boli známe výrobou podvozkov pre Tatry. Týmto tak oprášime históriu,“ dodala Janíková.

Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Slovensko

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

1 Minút čítania
      Košice 20. marca (TASR) – Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických…