Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:

Banská Bystrica 23. decembra (TASR) – Na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19 v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) reagovala v stredu na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostná rada kraja Banská Bystrica. Hygienikom odporúča zavrieť vleky aj kostoly. TASR o tom informovala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK.

Pandemická situácia v BBSK je mimoriadne kritická a zhoršuje sa. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva je tento kraj druhý najhorší po Trenčianskom v počtoch nových prípadov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, v počte hospitalizovaných a pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.

Mimoriadna Bezpečnostná rada kraja Banská Bystrica prijala viaceré odporúčania smerom k regionálnym hygienikom v jednotlivých okresoch a smerom k Bezpečnostnej rade SR. Najdôležitejšie je znížiť pohyb ľudí, preto prosím všetkých, zostaňte doma a strávte sviatky len v kruhu tých najbližších. Situácia je naozaj kritická a nemocnice sa blížia k maximálnym kapacitám naplnenosti,“ vyzval šéf BBSK Ján Lunter.

Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v kraji bezpečnostná rada preto odporúča nad rámec celoštátnych opatrení zakázať s platnosťou najmenej do 10. januára 2021 prevádzku lanových dráh a vlekov, respektíve prevádzok lyžiarskych stredísk v celom BBSK. Takisto zakázať prevádzky poskytovania hotelových služieb a všetkých ubytovacích služieb vrátane turistických a ostatných krátkodobých ubytovacích služieb, či už ide o prenájom chát, apartmánov alebo rodinných domov. Rovnako zakázať návštevy v zariadeniach sociálnych služieb, konzumáciu nápojov a potravín na verejnosti a tiež slúženie náboženských obradov za prítomnosti verejnosti.

Prognózy z ministerstva zdravotníctva hovoria o mimoriadne nepriaznivom vývoji počtu hospitalizovaných. V priebehu najbližších dvoch týždňov predpokladajú, že počty hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 len v BBSK prekročia číslo 500. Veľkú časť z nich budú pritom pravdepodobne tvoriť ľudia nad 65 rokov, ktorí sú rizikovou skupinou a pri ktorých je vysoký predpoklad, že budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu. Tu narážame na ľudské a materiálne limity nemocníc,“ reagoval Martin Dolinaj, prednosta banskobystrického okresného úradu a predseda bezpečnostnej rady.

V tejto súvislosti prijala Bezpečnostná rada kraja Banská Bystrica uznesenie smerom k bezpečnostnej rade štátu. Odporúča uložiť príslušnému ústrednému orgánu štátnej správy úlohu smerujúcu k zabezpečeniu činnosti tzv. červenej nemocnice v BBSK a tiež zriadiť tzv. červený domov ošetrovateľských služieb.

Súvisiace príspevky
KrimiSlovensko

Majiteľovi zbrane, ktorý ju nenahlási polícii, hrozí pokuta do 663 eur

2 Minút čítania
Bratislava 20. mája (TASR) – Majitelia zbraní by nemali zabudnúť na to, že držbu niektorých z nich je potrebné polícii nahlasovať. Vyplýva…
Slovensko

Počasie: Cez víkend príde zmena, hrozí aj víchrica. V nedeľu a pondelok môže aj mrznúť.

2 Minút čítania
20.5.2022, Bratislava Máj pokračuje pomerne teplým počasím, na juhu Slovenska aj s tropickými teplotami. To sa ale začne v priebehu víkendu meniť….
Slovensko

J. Naď a J. Rudolf podpísali zmluvu o prevode správy majetku štátu v hodnote takmer 500-tisíc eur

1 Minút čítania
20.5.2022, Bratislava Ministerstvo obrany SR získalo od Správy štátnych hmotných rezerv SR (S ŠHR SR) bezodplatne 686 kusov náhradných dielcov, ktoré Ozbrojené…