Site icon Slovenský reportér

Dnes je Medzinárodný deň vrabcov

EBE 4 Frankfurt nad Mohanom – Na snímke dvojica vrabcov sa kàmi na zavesenej lojovej gu¾ôèke so semienkami pre vtákov v zime v záhrade v nemeckom Frankfurte nad Mohanom 27. januára 2019. FOTO TASR/AP Two sparrows pick from a suet cake in a garden in Frankfurt, Germany, Sunday, Jan. 27, 2019. (AP Photo/Michael Probst)

Čítate dobre, aj, vrabce majú svoj sviatok. Vyhlásenie tohto dňa má upozorniť na postupné miznutie vrabcov. Kedysi ich bolo skutočne dosť, hojne sa vyskytovali hlavne v dedinách a mestách. Neskôr začali ich počty klesať. V posledných rokoch ich našťastie opäť vídať častejšie. Voľakedy ich však považovali za „škodnú“, čo ale bola a je chyba. Vrabce sú v skutočnosti rovnako užitočné ako lastovičky, či sýkorky. Hlavne počas hniezdenia kŕmia svoje mláďatá hmyzom. Preto si tieto malé nenápadné vtáky svoj sviatok zaslúžia. Keďže ich ubudlo a je ich stále málo, mal by nás mal potešiť každý kŕdeľ, ktorý „vyštartuje“ z krovia.

U nás žijú dva druhy vrabcov – vrabec domový a vrabec poľný. Už z ich názvov vyplýva, kde ktorý druh žije. „Úbytok populácie súvisí s mnohými faktormi, medzi inými najmä intenzifikácia a chemizácia v poľnohospodárstve, úbytok hmyzu ako potravy, úbytok hniezdnych možností či zníženie úživnosti, najmä vidieckej krajiny, v dôsledku zániku hospodárskych dvorov,“ vysvetlil Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.Preto ak (nielen) dnes uvidíme niekde vrabce, netreba im ubližovať, či naháňať ich, ale skúsiť im pomôcť. V zimných mesiacoch ich prikŕmiť. A pri stavbe vtáčích búdok myslieť aj na ne. V lete v nich môžu zahniezdiť a potom zase prečkať zimu. Odmenia sa nám chytaním hmyzu a charakteristickým čvirikaním. Navyše môžme deťom či vnúčatám naživo ukázať naživo hrdinov z rozprávky Čin – Čin.

Ilustračné foto: TASR/AP

Exit mobile version