1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Covid-19NajčítanejšieSlovensko

Do boja proti koronavírusu vstupujú monoklonálne protilátky

2 Minút čítania

Liečba ochorenia COVID-19 protilátkami je dostupná už aj slovenským pacientom. Terapia monoklonálnymi protilátkami preukázala v klinických štúdiách prínos pri liečbe ľahkého až stredne ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 u dospelých, v prípade bamlanivimabu aj u detí starších ako 12 rokov. Monoklonálne protilátky predstavujú nový rozmer v terapii a aj prebiehajúce štúdie predbežne ukazujú, že liek splní požiadavku na plnohodnotnú registráciu v EÚ. Indikuje sa pacientom vo včasnej fáze ochorenia a u tých, kde sa predpokladá najvyššie riziko ťažkého priebehu choroby. Ak sú tieto lieky podané seniorom alebo pacientom s vážnymi diagnózami v počiatočnom štádiu ochorenia, môžu výrazným spôsobom znížiť riziko vážneho priebehu, hospitalizácie či úmrtia. Jej cieľom je zabrániť úmrtiu alebo hospitalizácii. Klinické štúdie bamlanivimabu ukázali, že pre pacientov vyžadujúcich mechanickú ventiláciu alebo kyslíkovú liečbu prínosom nie je. Naopak, bamlanivimab podaný v skorej fáze ochorenia má vysokú úspešnosť v predchádzaní ťažkého priebehu ochorenia a úmrtiu. Liečbu môže indikovať všeobecný lekár alebo vybraný špecialista, liek sa podáva ako jednorazová infúzia.

Liečba je primárne určená pre pacientov starších ako 65 rokov alebo s obezitou a BMI viac ako 35, so zlyhaním obličiek vrátane pacientov na hemodialýze a pacientov s nefrotickým syndrómom, tiež pri chronickom ochorení pečene, chronických srdcovocievnych ochoreniach, artériovej hypertenzii v štádiu pokročilých orgánových komplikácií, chronickom ochorení pľúc, pri ťažkej cukrovke alebo ťažkej Parkinsonovej chorobe. Indikáciu spĺňajú aj pacienti so závažnou poruchou imunity na základe rozhodnutia lekára

Prvých 5 000 kusov lieku bamlanivimab sa práve naskladňuje do zatiaľ 15 nemocníc v rámci celého Slovenska. Ide o neregistrovaný liek, ktorý je možné používať na základe povolenia ministerstva zdravotníctva. Európska lieková agentúra vydala odporúčanie pre použitie bamlanivimabu, aktuálne ho analyzuje v procese priebežného hodnotenia, ktoré štandardne predchádza registrácii.  Ministerstvo zdravotníctva zabezpečuje dostupnosť aj ďalších monoklonálnych protilátok, pri ktorých sa Slovensko zapojilo do spoločného obstarávania prostredníctvom Európskej komisie. Ide o kombináciu liečiv bamlanivimab a etesevimab, kde sa registrácia očakáva v mesiaci jún alebo júl a kombináciu protilátok pod názvom REGN -COV -2, čižekombinácia liečiv casirivimab a imdevimab, kde sa registrácia očakáva na jeseň.

Zdroj: MZ SR

Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Slovensko

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

1 Minút čítania
      Košice 20. marca (TASR) – Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických…