Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Aktuálne témySlovenskoSvetZdravie

Európska iniciatíva STOP 5G odštartovala svoju petíciu aj na Slovensku

2 Minút čítania

20.3.2022, Bratislava

V rámci európskej iniciatívy občanov „Stop (((5G))) – Zostaň pripojený, ale chránený“ bola 1. marca odštartovaná petícia pre lepšiu reguláciu 5G sietí v Európe a aj na Slovensku. Ide o ročný zber podpisov v rámci celej EÚ, v ktorom ich je potrebné získať milión. Petičný výbor žiada Európsku komisiu uprednostňovať a realizovať káblové digitálne telekomunikačné pripojenia namiesto bezdrôtových pripojení a vyzýva kompetentné orgány informovať občanov EÚ, najmä lekárov a učiteľov, o zdravotných rizikách spôsobených rádiofrekvenčných elektromagnetických polí (RF EMP).  

Petícia upozorňuje na škodlivosť 5G

Európska iniciatíva občanov a slovenský petičný výbor STOP (((5G))) nepovažujú bezdrôtové pripojenie za bezpečné ani zdravé. „Stovky vedeckých štúdií dokazujú, že životu škodí už žiarenie, ktoré je hlboko pod súčasnými limitmi. S 5G sa expozícia žiarenia ešte výrazne zvýši. Tiež dôjde k prudkému nárastu spotreby energie, vyčerpaniu vzácnych nerastov a vážnemu narušeniu nášho súkromia,“ uvádza sa na webovej stránke stránke SignStop5G.eu/sk.

Iniciátori a signatári petičnej akcie STOP budovaniu 5G sietí na Slovensku tvrdia, že technológia 5G predpokladá podstatne vyššiu expozíciu z rádiofrekvenčných elektromagnetických polí (RF EMP) než všetky už existujúce technológie (2G, 3G, 4G…). RF EMP má podľa nich preukázateľne škodlivé účinky na ľudí a životné prostredie. „V záujme ochrany zdravia obyvateľov SR naliehavo vyzývame Slovenskú republiku – vládu SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Ministerstvo hospodárstva SR, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, Úrad verejného zdravotníctva, Národnú radu SR a pani prezidentku Slovenskej republiky prijať všetky primerané opatrenia na zastavenie expanzie 5G RF – EMP, kým nezávislé vedecké inštitúcie nepotvrdia, že technológia 5G a celkové hladiny žiarenia spôsobené RF – EMP nie sú škodlivé pre občanov SR, a to najmä pre dojčatá, deti a tehotné ženy, rovnako ako pre životné prostredie, píše sa v petícii.

Iniciatíva STOP (((5G))) upozorňuje nielen na negatívny vplyv 5G na človeka, ale aj na ďalšie živé organizmy a rastliny. „Nedávne vedecké publikácie ukázali, že EMP ovplyvňuje živé organizmy už pri oveľa nižších úrovniach intenzít. Účinky 5G siete zahŕňajú zvýšené riziko vzniku rakoviny, bunkového stresu, genetického poškodenia, štrukturálnych a funkčných zmien reprodukčného systému a neurologické poruchy, uvádza sa v petícii.

Popri zmene legislatívy Európskej únie ide podľa petičného výboru aj o zmenu slovenskej legislatívy. Doposiaľ európsku petíciu podpísalo 11 266 obyvateľov EÚ.

„Radi by sme Vás poprosili o podporu tejto európskej iniciatívy. Ďakujeme za každý podpis a zdieľanie,“ za Slovenský petičný výbor a za Európsku iniciatívu občanov vyjadrila svoje poďakovanie Petra Bertová Polovková.

Petícia tu: https://www.peticie.com/stop_budovaniu_5g_sieti_na_slovensku

zdroj: peticie.com, signstop5g.eu

Súvisiace príspevky
Covid-19Svet

Do Štrasburgu smeruje Petícia na vyvodenie zodpovednosti voči šéfke EK

3 Minút čítania
30.11.2022, Bratislava Do Štrasburgu smeruje Petícia na vyvodenie zodpovednosti voči šéfke Európskej komisie (EK) za porušenie únijného práva a korupciu. Signatári tejto…
EkonomikaPolitikaSlovensko

V parlamente začali rokovať o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2023

2 Minút čítania
30. 11. 2022, BRATISLAVA. Návrh rozpočtu na rok 2023 predstavil plénu minister financií Igor Matovič. Poslancov vyzval, aby nazerali na návrh rozpočtu…
Svet

Európska komisia zmrazila Maďarsku 7,5 miliardy eur eurofondov

2 Minút čítania
30. 11. 2022, BRUSEL. Maďarsko podľa EK nedokázalo do 19. novembra primerane implementovať hlavné aspekty 17 nápravných opatrení dohodnutých v rámci všeobecného…