Site icon Slovenský reportér

Kliešte sa už prebudili, nezabudnite na prevenciu

S príchodom pekného počasia trávime oveľa viac času v prírode. No pobyt vonku prináša i niektoré riziká. Predstavujú ich aj kliešte, ktoré sú prenášačmi nebezpečných vírusových a bakteriálnych ochorení. Jedným z nich je kliešťová encefalitída,  ktorá napáda nervový systém. Jej výsledkom môžu byť neurologické ťažkosti, ale aj smrť. Najúčinnejšou ochranou je v tomto prípade očkovanie.

Kliešťová encefalitída je najčastejšie hlásené infekčné vírusové ochorenie nervového systému na Slovensku, ktorého spúšťačmi sú infikované kliešte. Výnimočne môže dôjsť k nákaze konzumáciou potravín z tepelne nespracovaného mlieka. Ochorenie získané z potravín máva väčšinou ľahší priebeh.

Počiatočnými prejavmi ochorenia sú malátnosť, bolesti svalov a kĺbov, bolesť hlavy, zvýšená teplota, ktoré často pripomínajú chrípku. Po niekoľkých dňoch zdanlivého pokoja sa môžu objaviť ďalšie, oveľa závažnejšie klinické príznaky. Vírus najčastejšie napadá mozog a mozgové blany, dochádza k ich zápalu. Inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí 7 až 14 dní od prisatia kliešťa.

Najúčinnejšou ochranou v boji proti kliešťovej encefalitíde je prevencia v podobe vakcinácie. Očkovanie u detí aj dospelých je možné počas celého roka.

Pred kliešťami sa dá chrániť aj vhodnými repelentmi a vitamínom B-komplex užitým aspoň 1 hodinu pred vychádzkou. Vitamíny B, vylučujúce sa cez kožu, svojou charakteristickou vôňou odpudzujú dotieravý hmyz a podporujú tak ochranný účinok pred parazitmi.

Exit mobile version