22022219

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

PolitikaŠkolstvoSlovensko

Koaliční poslanci navrhujú tri povinné hodiny telesnej výchovy na ZŠ

1 Minút čítania

Výnimku by mali podľa návrhu základné školy, ktoré majú menej ako päť tried, keďže sa predpokladá, že nemajú telocvičňu.

parlament
Ilustračný obrázok. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Vyučovací predmet telesná a športová výchova by mohla byť povinným predmetom na základných školách (ZŠ) v rozsahu minimálne troch hodín týždenne a na stredných školách dve hodiny týždenne. Vyplýva to z návrhu novely školského zákona, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila skupina poslancov z OĽANO a Sme rodina.

Výnimku by mali podľa návrhu základné školy, ktoré majú menej ako päť tried, keďže sa predpokladá, že nemajú telocvičňu. „Predmetná právna úprava umožňuje školám vyučovať telesnú a športovú výchovu nad minimálny rozsah napríklad prostredníctvom zvýšenia cez voliteľné (disponibilné) hodiny,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Predkladatelia tvrdia, že telesná a športová výchova je jediným predmetom, ktorý má priamy vplyv na fyzické aj duševné zdravie detí a mládeže. „Štatistiky ukazujú, že pre 30 percent detí a mládeže je práve predmet telesná a športová výchova jediným fyzickým pohybom. Ďalších 40 percent detí vykonáva fyzickú aktivitu alebo športuje len príležitostne,“ skonštatovali. Navrhovaná legislatíva by v prípade schválenia mohla byť účinná od 1. septembra.

V máji minulého roka vyzvali členovia parlamentného školského výboru vtedajšieho ministra školstva Branislava Gröhlinga prijať opatrenia na zavedenie tretej hodiny telesnej výchovy na základných a stredných školách, a to fixáciou disponibilnej hodiny. Ministerstvo vtedy reagovalo, že školy majú možnosť mať tretiu hodinu telesnej a športovej výchovy z disponibilných hodín, pričom ide o kompetenciu riaditeľa školy, píše TASR.

Zdroj: TASR

Súvisiace príspevky
Politika

Remišová: Zníženie DPH na potraviny sa neosvedčilo, vláda pomáha inak

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny ako riešenie vysokých cien skúšali v iných krajinách a…
Politika

Kollár považuje výmenu stíhačiek a vrtuľníkov za dobrú, Fico nesúhlasí

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Výmenu stíhačiek za bojové vrtuľníky Viper považuje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) za dobrý…
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…