Site icon Slovenský reportér

Komunikujte intenzívne so svojimi staršími príbuznými, aby sa nestali obeťou podvodníkov!

Polícia opakovane zaznamenáva trestnú činnosť páchanú na senioroch prostredníctvom zaužívaných legiend. Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť, dobrosrdečnosť a nepoučiteľnosť stávajú často obeťami podvodov a krádeží. Podvodníci sa skrývajú v osobách, ktoré sa na seniorov obracajú s naliehavou prosbou o finančnú pomoc.

Starenka prišla o tisíce eur

Dôverčivá 79-ročná starenka z rožňavského okresu sa v týchto dňoch stala obeťou podvodníkov a prišla tak o svoje úspory. Prípadom sa už intenzívne zaoberajú rožňavskí kriminalisti. Dôchodkyňu telefonicky kontaktoval neznámy muž, predstavil sa ako policajt s tým, že jej majetok a peniaze sú ohrozené neznámymi osobami, ktoré by sa vedeli dostať do jej bytu a pre ochranu svojho majetku musí zabaliť všetky peniaze a cennosti, čo má doma do tašky, a túto vyhodiť von oknom na chodník, kde ich vyzdvihne jeho kolegyňa. Podľa inštrukcií neznámeho muža tak starenka aj urobila. Pred vchodom už čakala neznáma žena, ktorá tašku vzala a z miesta odišla. Takýmto podvodným  spôsobom prišla poškodená žena o niekoľko tisíc eur.

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rožňave v tomto prípade začal trestné stíhanie pre zločin podvodu. Po páchateľoch, ktorým za tento skutok hrozí až 10 rokov „za mrežami“, polícia intenzívne pátra.

Intenzívne  komunikujte so svojimi staršími príbuznými, aby sa nestali obeťou podvodníkov! Upozornite ich na novú legendu, ktorú podvodníci používajú!

Okrem zaužívaných legiend, v ktorých sa seniorom predstavujú ako príbuzní a známi alebo ako lekári, či policajti a následne im oznámia, že ich príbuzný zavinil dopravnú nehodu, je hospitalizovaný v nemocnici, nemôže komunikovať a súrne potrebuje peniaze na úhradu škodu, resp. peniaze pre poškodených, ošetrenie s upozornením, aby nikomu o tejto veci nerozprávali a neoznámili polícii, podvodníci v poslednom období používajú novú legendu s úmyslom vylákať od seniorov celoživotné úspory a kontaktujú ich telefonicky.

Páchateľ v telefonickom rozhovore sa najskôr predstaví napríklad ako zamestnanec pošty, poisťovne, plynární, či kuriér a opýta sa seniora, či má doma peniaze a  následne ukončí hovor. Vzápätí zavolá späť a predstaví sa ako pracovník kriminálnej polície a povie seniorovi, že je v nebezpečenstve(napr. niekto sa ho chystá prepadnúť a okradnúť) a polícia ho spolu s jeho majetkom chce chrániť, preto má všetku svoju hotovosť, cennosti a zlaté šperky dať do tašky a následne vyhodiť von z okna alebo z balkóna. Podvodníci sa vydávajú aj za pracovníkov bánk, resp. za policajtov, ktorí svojej vopred vytipovanej obeti oznámia, že ich účet v banke bol napadnutý a všetky peniaze je nutné okamžite vybrať a nechať ich položené na lavičke v parku alebo pri kontajneri, resp. musia svoje peniaze previesť na iný bezpečný účet, aby o nich neprišli.  Nezabudnú pritom pripomenúť, že im peniaze ochránia a páchateľa vypátrajú.

Neraz svoju „obeť“ telefonicky kontaktujú niekoľkokrát za sebou, a to vo veľmi krátkych intervaloch, aby znemožnili preverenie uvádzaných skutočností.  

Seniori, zbystrite pozornosť, ak vás ktokoľvek telefonicky žiada o peniaze!

NEVERTE OSOBÁM

Skôr ako niekomu zveríte svoje celoživotné úspory, poraďte sa so svojimi príbuznými!

Niekoľko dôležitých rád, ako sa nestať obeťami podvodníkov a zlodejov:

Polícia upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby boli pri komunikácii s cudzími osobami opatrní, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré by ich mohli telefonicky alebo osobne kontaktovať a žiadať o peniaze a cennosti, či ponúkať pomoc. Je dôležité, aby v žiadnom prípade nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov, rovnako tiež osoby, ktoré nepoznajú, prípadne osoby, ktoré ich navštívili a sami bez ich kontaktovania ponúkajú pomoc. Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, ak by občania kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu či pripraviť ich o financie. A to aj vtedy, ak by sa ďalším vyšetrovaním podvodné konanie nepreukázalo.    

Zdroj: KR PZ v Košiciach, NN

Exit mobile version