Site icon Slovenský reportér

M. Vallo oznámil, že pietna spomienka na oslobodenie Bratislavy sovietskou armádou nebude

Bratislava 4. apríla (TASR) – Bratislava tento rok nezorganizuje pietnu spomienku k 77. výročiu oslobodenia mesta. Oznámil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že nechcú, aby si oslobodenie Bratislavy ďalej prisvojoval politický režim štátu, ktorý aj v tejto chvíli vedie vojnu na Ukrajine.
      

Vallo poďakoval sovietskym, ukrajinským a rumunským vojakom

„Ani jeden kvet položený na pamätník osloboditeľov nesmie legitimizovať režim, ktorý rozpútal vojnu, popravuje civilistov, ničí mestá a ohrozuje mier na celom našom kontinente,“ vyhlásil Vallo.
      

Prostredníctvom sociálnej siete sa však poďakoval každému jednému priamemu účastníkovi oslobodzovacích bojov z radov sovietskych, ukrajinských a rumunských vojsk, ktoré vtedy bojovali za slobodu. „Viac ako 700 z nich tu položilo svoj život. Dnes je slovo vojna opäť realitou a mier je túžbou miliónov ľudí,“ poznamenal primátor.
      

Zároveň vyjadril podporu Ukrajincom a odsúdil brutalitu Kremľa, ktorá podľa jeho slov v 21. storočí nemôže nájsť žiadne ospravedlnenie a pochopenie.

zdroj: TASR

Hlavný podiel na oslobodení Bratislavy mala sovietska armáda

Boje o Bratislavu začali 2. apríla 1945, keď prvé oddiely sovietskej Červenej armády oslobodili Vajnory a odtiaľ ostreľovali nemecké pozície na svahoch Malých Karpát. O deň neskôr, 3. apríla, po delostreleckej príprave a leteckých útokoch jednotiek 5. leteckej armády generálplukovníka S. K. Goriunova, začali priame bezprostredné boje o Bratislavu.

Od východu začali útočiť jednotky 25. gardového streleckého zboru generálporučíka F. A. Ostašenka, z juhu a juhovýchodu postupoval 23. strelecký zbor generálmajora M. F. Grigoroviča. Proti prúdu rieky Dunaj vyplávala Dunajská vojenská riečna flotila a z priestoru severne od Rusoviec podporovala paľbou boje pozemných vojsk. Druhá sulinská brigáda riečnych člnov podporovala 23. strelecký zbor a 1. kerčská brigáda riečnych člnov podporovala 10. strelecký zbor 46. armády postupujúci po pravom brehu Dunaja na Petržalku.

Treba zdôrazniť, že hlavný podiel na oslobodení Bratislavy mali jednotky bojujúce v bojovej zostave sovietskej 7. gardovej armády generálplukovníka M. S. Šumilova, 46. armády generálporučíka A. V. Petruševského a Dunajskej vojenskej riečnej flotily kontraadmirála G. N. Cholosťakova.

zdroj: Vojenský historický ústav, vhu.sk

Exit mobile version