1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Aktuálne témyBratislavaEnviroPolitikaSvet

M. Zeman: Nie som Greta Thunberg, aby som lietaním cez oceány obhajoval zníženie uhlíkovej stopy

3 Minút čítania

11.10.2022, Bratislava

V Bratislave sa dnes 11. októbra začalo stretnutie prezidentov V4. Prezidentka SR Zuzana Čaputová privítala v Primaciálnom paláci českého prezidenta Miloša Zemana, poľského prezidenta Andrzeja Dudu a prezidentku Maďarska Katalin Novákovú. „Som rada, že som dnes mohla privítať v Primaciálnom paláci prezidentov Česka a Poľska a prezidentku Maďarska na samite Vyšehradskej štvorky. Stretli sme sa iba deň po rozsiahlych útokoch Ruska na civilné ciele po celej Ukrajine. Naše krajiny majú jasnú zhodu na tom, že táto eskalácia vojny je absolútne neprijateľná,“ uviedla Čaputová na sociálnej sieti.


      

Čaputová vysvetľovala kolegom špecifickú situáciu Slovenska

Predmetom debát štyroch hláv štátov V4 boli aktuálne problémy, ktorým čelí Európa. Prezidenti a prezidentky sa nevyhli ani bezpečnostným otázkam vzhľadom na vojnu na Ukrajine, ale aj jej dosahom. Rozoberali aj energetickú krízu. V programe prezidentského stretnutia boli dve plenárne zasadnutia. Popoludní sa uskutočnila spoločná tlačová konferencia.

„Naši občania dnes čelia rastúcim životným nákladom a rekordne vysokým cenám energií, k čomu potrebujeme aj európske riešenia. Rozprávali sme sa o našich národných špecifikách a ja som partnerom vysvetlila špecifickú situáciu Slovenska a dôvody, pre ktoré požadujeme, aby sme prijali celoeurópsky strop pre ceny plynu,“ skonštatovala Čaputová.

„Vyšehradská spolupráca trvá už viac ako 30 rokov a za to obdobie sa našim krajinám už veľa podarilo. Sú však aj oblasti, kde sa naše názory rozchádzajú. Považujem za správne, že v týchto otázkach máme otvorený a úprimný dialóg o tom, kde má naša spolupráca zmysel,“ dodala prezidentka SR Z. Čaputová.

Podľa Zemana podstatným faktorom energetickej krízy je Green Deal

Prezident Českej republiky Miloš Zeman poďakoval slovenskej strane za skvelú organizáciu summitu. Upozornil, že podstatným faktorom energetickej krízy, teda cien energetických surovín, je Green Deal. „Chtěl bych, aniž bych podceňoval vliv války na Ukrajině, upozornit, že podstatným faktorem energetické krize, tedy cen energetických surovin, je Green Deal neboli zelený úděl, a to z několika důvodů. Řeknu pro stručnost jenom dva. Prvním důvodem je to, že zde máme obnovitelné zdroje, kterým se někdy říká občasné zdroje, ale které musí být zálohovány pro jejich nestabilitu klasickými, tedy konvenčními zdroji, samozřejmě včetně zdrojů jaderných. S tím souvisí i vysoký podíl emisních povolenek v ceně elektrické energie. A konečně jsme v situaci, kdy zelený úděl nás vyzývá, abychom v roce 2035 zakázali auta se spalovacími motory a abychom už dnes omezili nejenom uhelné, ale dokonce i jaderné elektrárny. Klasickým příkladem je Německo. Nejsem Greta Thunbergová, a proto ode mě nemůžete očekávat, že bych zde plédoval, cestujíc tryskovými letadly přes oceán, za snížení uhlíkových stop. Domnívám se, že, při vší úctě k životnímu prostředí a ke klimatickým změnám, bychom měli, jak řekl ostatně i pan prezident Duda, pečovat především o lidstvo žijící na této zeměkouli.“ napísal český prezident na sociálnej sieti.

Európska zelená dohoda (Green Deal) predstavuje plán Európskej komisie na ekologickú transformáciu hospodárstva Európskej únie v záujme udržateľnej budúcnosti. Celý svet vrátane Európy sa bude musieť vysporiadať s čoraz častejšími a náročnejšími výzvami v oblasti životného prostredia a zmeny klímy. Práve Európska zelená dohoda by mala predstavovať nástroj ako čeliť daným výzvam a premeniť ich na príležitosti.

Primárnym cieľom Európskej zelenej dohody je zabezpečiť aby do roku 2050 bola Európa vôbec prvý klimaticky neutrálny kontinent. Daný dlhodobý cieľ znamená, že do roku 2050 sa čisté emisie skleníkových plynov vyprodukované členskými štátmi Európskej únie budú rovnať nule. Dohoda si rovnako dáva za cieľ oddeliť hospodársky rast od využívania zdrojov a zabezpečiť, že pripravované zmeny budú spravodlivé a inkluzívne, pričom sa nezabudne na žiadneho jednotlivca či región.

Zdroj: FB / Zuzana Čaputová, FB / Miloš Zeman – prezident České republiky, minzp.sk

Súvisiace príspevky
Aktuálne témy

7 ROKOV NA SLOVENSKU

19 Minút čítania
Moje meno je Mgr.Tomáš Udič. Narodený 24.07.1982.Dnes je 09.04.2023, som ako obvinený vo väzbe v Prešove. Mám čistý register trestov, som bezúhonný…
Svet

MZVEZ upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku

1 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku. Najviac…
Politika

Remišová: Zníženie DPH na potraviny sa neosvedčilo, vláda pomáha inak

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny ako riešenie vysokých cien skúšali v iných krajinách a…