1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Covid-19Zdravie

Máte po kovide problém s čuchom? Smrdí vám uhorka, pot, káva? Zrejme trpíte parosmiou.

3 Minút čítania

24.11.2022, Bratislava

Niektorí ľudia, ktorí prekonali kovid, hovoria o dlhodobých následkoch, ktoré im výrazne zmenili kvalitu života. Spomínajú najmä zmenu, čo sa týka čuchu. To, čom im predtým príjemne voňalo, im dnes odporne smrdí. Týka sa to nielen určitých potravín, ale aj vody, vzduchu či telesných tekutín. Odborníci to nazývajú parosmia, čo je dysfunkčná detekcia pachu charakterizovaná neschopnosťou mozgu správne identifikovať „prirodzenú“ vôňu pachu. Prirodzená aróma sa odrazu premení na nepríjemný „hnijúci“, „fekálny“ alebo „chemický“ zápach. Spoločne s hyposmiou (čiastočná strata čuchu), anosmiou (úplná strata čuchu) a fantosmiou (čuchový vnem, pri absencii pachovej látky) ide o symptóm, ktorý trápi pomerne veľkú časť ľudí po prekonanej infekcii.

Príznaky parosmie nie sú žiadna sranda

Parosmia je termín používaný pre abnormalitu alebo skreslenie vône. Bežne to zažívajú ľudia, ktorí sa zotavujú zo straty čuchu spôsobeným koronavírusom alebo zranením, a zdá sa, že je bežnou súčasťou procesu obnovy u väčšiny ľudí. Parosmia sama o sebe nie je škodlivá a zvyčajne ide o dočasný stav, aj keď môže trvať mnoho týždňov až mesiacov.

Príznaky parosmie môžu vážne ovplyvniť stravovacie návyky, pretože ľudia sa snažia vyhýbať potravinám, ktoré im spôsobujú nepríjemný zápach. Môžu dokonca ovplyvniť vzťahy s ostatnými a viesť k pocitom zlej nálady alebo depresie. Niektorým ľuďom takéto zmeny vo vnímaní vôní významne ovplyvňujú život a môžu sa objaviť dokonca aj problémy v intímnom živote.

„Predtým som miloval vôňu uhorky a chuť melóna, teraz mi je z toho na zvracanie. Smrdí mi taktiež paprika a uvarené vajíčko. Prestala mi chutiť káva a jogurt. Čo je pre mňa najhoršie, že mi nechutne zapácha môj vlastný pot. Najmä teraz v lete, keď sú tie horúčavy, tak sa neustále potím a ten zápach je miestami na nevydržanie. Nepomáha ani časté sprchovanie. Mám pocit, že smrdím aj mojej partnerke a to ma znepokojuje, „ opisuje svoj stav Milan, ktorý trpí parosmiou už vyše 8 mesiacov po prekonaní infekcie.

„Odkedy som ochorela a stratila na pár dní čuch, cítim svoju moč úplne inak a úplne inak mi zapácha aj moja stolica. Na záchode som čo najkratšie, lebo mám pocit, že sa z toho čudného pachu povraciam,“ hovorí o svojom probléme s parosmiou Zuzana.

Lekári odporúčajú čuchový tréning

Podľa lekárov Národného portálu zdravia (NPZ) sa čuch vo väčšine prípadov spontánne upravuje, u časti pacientov však jeho poruchy môžu pretrvávať niekoľko týždňov až mesiacov. Podľa analýz sa v strednej Európe strata čuchu a chuti vyskytuje u 50 až 75 % pacientov

Ak sa čuch spontánne neobnoví ani po 2 týždňoch od vymiznutia ostatných príznakov ochorenia, odporúča sa čuchový tréning. Je to neinvazívna metóda založená na zámernom ovoniavaní setu vôní (zvyčajne citrón, ruža, klinčeky, eukalyptus) na dennej báze, aspoň 2-krát denne po dobu minimálne 4 týždňov, ale odporúča sa aj 3 mesiace, prípadne dlhšie.

„Je to ako fyzická terapia pre váš nos. Je to doslova nútiť sa cítiť určité pachy každý deň na pár minút a povedať si, že viem, že toto je ruža. Nevonia to ako ruža, ale váš mozog to musí vedieť,“ hovorí Dr. Senior pre thehealthy.com.

Odporúča sa aj výplach nosa, ako aj pohyb hlavy do rôznych polôh, keď pocítite nepríjemný a nepresný zápach. Niekedy môže poskytnúť úľavu konzumácia jedla pri izbovej teplote a vyhýbanie sa korenistým, mastným alebo vyprážaným jedlám.

Pokiaľ sa čuch neobnoví ani 4 týždne po odznení ochorenia, je vhodné vyhľadať ORL špecialistu, ktorý určí ďalší terapeutický postup.

Problematikou straty čuchu po covide sa zaoberajú aj vedci z Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied v rámci projektu s názvom Čuch a COVID-19.

Zdroj: Slovenský reportér, npz.sk, abscent.org, pravda.sk, thehealthy.com

Súvisiace príspevky
Zdravie

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere…
Zdravie

Nespavosť postihuje zhruba 40 percent ľudí. Vekom jej percento narastá

5 Minút čítania
Rozmýšľali ste nad tým, čo je vlastne spánok? Ide o fyziologický, normálny a útlmový proces mozgu, ktorý je dôležitý nielen pre zotavenie…
Zdravie

Dôležitú úlohu pri nastavení vhodnej liečby migrény zohráva aj pacient

1 Minút čítania
      Bratislava 24. marca (TASR) – Dôležitú úlohu v diagnostike a nastavení vhodnej liečby migrény zohráva aj pacient. Ochorenie je jednoduchšie diagnostikovať, ak…