Site icon Slovenský reportér

Obnova pamiatok bude rýchlejšia, cieľom je i zvýšiť návštevnosť múzeí

Návštevnosť Slovenských múzeí a galérií by sa mala dostať postupne aspoň na priemer Európskej únie, a teda návštevnosť by sa mala zvýšiť oproti roku 2019 o 50%. Vláda by mala  pripraviť program systematickej obnovy národných kultúrnych pamiatok do roku 2030, chce pripraviť rekodifikáciu mediálneho práva a prehodnotiť systém financovania RTVS. Vyplýva to z aktualizovaného programového vyhlásenia vlády  v oblasti kultúry, ktorý v schválil kabinet Eduarda Hegera.  Časť venovaná kultúre ostala poslednou kapitolou dokumentu, text je takmer identický s obsahom, ktorý schválili pred rokom. Program systematickej obnovy národných kultúrnych pamiatok sa nebude týkať len objektov v majetku štátu, ale i tých, ktoré sú v správe samospráv, cirkví či súkromných vlastníkov.  Do roku 2024 sa vláda zaväzuje zvýšiť počet jednotlivých rekonštrukcií pamiatok.

Zvyšovanie návštevnosti si vláda dáva za cieľ vo svojom programovom vyhlásení, pričom naplniť zámer chce lepšou koordináciou rezortu kultúry s rezortom školstva a samosprávami. Vláda sa takisto zaväzuje zreformovať inštitucionálne zabezpečenie, legislatívne prostredie, ale aj finančné mechanizmy podpory rozvoja kultúry príslušníkov národnostných menšín na Slovensku v súlade s Ústavou SR a medzinárodnými záväzkami.

Ministerstvo kultúry pripraví tiež rekodifikáciu mediálneho práva, ktorá zabezpečí fungujúci pluralitný mediálny trh a prinesie i zásadné garancie pre nezávislý výkon novinárskeho povolania. Kabinet ostáva aj pri ambícii zamerať sa na mediálnu výchovu na školách. V súčinnosti s rezortom školstva a samosprávami chce vytvoriť podmienky na rozvoj vzdelávania a iných aktivít v oblasti mediálnej a digitálnej gramotnosti.

V prípade Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorý považuje za garantovaný zdroj poskytujúci široký prístup verejnosti k overeným informáciám, kultúre a vzdelávaniu, no zároveň aj finančne poddimenzovanú mediálnu inštitúciu, opakuje ambície prijať legislatívne opatrenia, ktoré poskytnú RTVS priestor na stabilizáciu plnenia jej zákonných úloh vrátane možností rozvoja infraštruktúry a vlastnej výroby. Otázkou, ktorou sa chce zaoberať, je naďalej i zavedenie nového finančného modelu financovania RTVS i prehodnotenie a prípadné navrhnutie nového mechanizmu voľby generálneho riaditeľa telerozhlasu.

Zdroj: TASR

Exit mobile version