1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Svet

Polárna žiara nad Štokholmom uchvátila stovky študentov

2 Minút čítania

ŠVÉDSKO – ŠTOKHOLM:

Ľudia žijúci v Štokholme a jeho okolí sa v uplynulých dňoch na sociálnej sieti doslova pretekali v zdieľaní fotografií polárnej žiary, ktorá sa im nad ich hlavami zjavovala niekoľko nocí za sebou. Jej najsilnejšia intenzita bola 15. januára, o čom svedčia mnohé príspevky a zábery zverejnené na Facebooku. Sledovaniu polárnej žiary prialo počasie a aj skvelá viditeľnosť. Mnohí diváci pozorujúci toto nebeské divadlo neskrývali nadšenie, najmä mladí Švédi, ktorí polárnu žiaru videli po prvýkrát.

Vidieť polárnu žiaru nebolo pre Štokholmčanov v posledných rokoch vôbec bežné. Kto ju chcel pozorovať, musel ísť až do ďalekej Kiruny, mestečka 150 km za polárnym kruhom. Tohtoročnú svetelnú šou si užili najmä mladí Švédi. „Aká párty včera večer na našej pláži Lappis! Bolo úžasné vidieť šťastie približne stovky študentov, ktorí prvýkrát v živote sledovali polárnu žiaru. Nikdy predtým som nepočul toľko wow, píše na sociálnej sieti Jarda Zaoral, český fotograf žijúci v Štokholme.

Ingrid Sahlica je Slovenka, ktorá v hlavnom meste Švédska žije už vyše 30 rokov. Polárnu žiaru sa jej však podarilo zachytiť až túto zimu. „Je to neuveriteľný úkaz nad Štokholmom. Prvýkrát po 35 rokoch sa mi podarilo túto nádheru zdokumentovať „, píše na facebooku Ingrid.

Polárna žiara (Aurora) súvisí so slnečnou aktivitou

O tom, aká je polárna žiara silná, rozhoduje intenzita aktivity Slnka. Táto hviezda má jedenásťročný cyklus. V rokoch jeho najsilnejšej aktivity môžeme zachytiť náznaky tohto prírodného úkazu aj u nás, na Slovensku. No polárna žiara neexistuje len na severnom póle. Aurora Australis je menej známa sestra Aurory Borealis a vyskytuje sa okolo južného pólu. Vzhľadom k tomu, že sa k južnému pólu v Antarktíde dostaneme omnoho ťažšie než do Švédska, Fínska, či Kanady, zostáva v tieni polárnej žiary severnej pologule.

Polárne žiary v blízkosti severného pólu sa nazývajú Aurora borealis a v blízkosti južného pólu Aurora australis. Vo Švédsku jej hovoria Norrsken. V okolí magnetických pólov je výskyt polárnych žiar najvyšší, ale výnimočne sa môžu objaviť aj v našich zemepisných šírkach, dokonca aj na rovníku. Polárne žiary sa vyskytujú aj na iných telesách slnečnej sústavy, na všetkých, ktoré majú magnetické pole a atmosféru. Silné polárne žiary boli zaznamenané napríklad na Jupiteri, ktorého magnetické pole je omnoho silnejšie než zemské.

zdroj: Slovenský reportér, Wikipedia

Súvisiace príspevky
Svet

MZVEZ upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku

1 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku. Najviac…
Aktuálne témySvet

Z Poľska sa stáva nová európska vojenská veľmoc.

2 Minút čítania
Vďaka masívnemu zbrojeniu predčí aj západné štáty Ak dáme bokom Rusko, tak na fakt, že najsilnejšie armády v Európe majú Veľká Británia,…
Aktuálne témySvet

OSN: Ničivé zemetrasenie v Sýrii postihlo 8,8 milióna ľudí

1 Minút čítania
Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Griffiths pripustil, že OSN zlyhala v pomoci obetiam prírodnej katastrofy v severozápadných častiach Sýrie. Damask…