1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

PopradVýchodné Slovensko

Poprad sa má stať mestom elektrokolobežiek, cyklochodníky však stále chýbajú

4 Minút čítania

27.4.2021 / Popradský reportér

Kto dnes prechádzal Popradom, určite si všimol veľké množstvo elektrokolobežiek, ktoré boli umiestnené po celom meste. Kto tieto kolobežky prevádzkuje? Ako ich správne používať? Koľko sa za to platí? Patria tieto e-kolobežky na chodníky alebo na cesty?

E-kolobežky sa stávajú aj na Slovensku čoraz populárnejšie a zrejme tomu tak má byť aj v Poprade. Prinášajú ľuďom rýchlejšiu prepravu a neznečisťujú ovzdušie. Majú však aj nedoriešené otázky. V prípade neskúseného a neohľaduplného jazdca na takejto kolobežke sú chodci na chodníkoch pomerne výrazne ohrození, najmä ak sa jedná o pobehujúce deti alebo o starších ľudí. E-kolobežky predstavujú hrozbu aj pre šoférov na cestách.

Vieme, že osoba na kolobežke – klasickej či elektrickej, je dnes zaradená v cestnej premávke ako chodec, ktorý má povinnosť použiť chodník. Novelizácia cestnej premávky však uvažuje nad tým, že elektrickú kolobežku bude označovať ako kolobežku s pomocným motorčekom a tak jej „vodič“ už nebude chodcom, alebo vodičom nemotorového vozidla. Čiže bude niečo ako cyklista. Aj keď v poslednom období vidieť v Poprade náznak riešenia cyklodopravy, v meste pod Tatrami však cyklochodníky alebo cyklokoridory stále chýbajú.

Po Poprade môžete jazdiť na zdieľaných elektrických kolobežkách. Ponuku osobnej dopravy v Poprade rozšírili elektrické kolobežky Bolt

V nasledujúcich týždňoch týchto e-kolobežiek v meste pribudne približne 200. Mesto sa k tomuto kroku rozhodlo pristúpiť z dôvodu zníženia produkcie škodlivých emisií a podporiť obyvateľov vo využívaní alternatívnych možností prepravy. Popradčania nájdu e-kolobežky na frekventovaných miestach po celom meste. O ich zber a distribúciu sa stará špecializovaný tím, ktorý ich v neskorých večerných hodinách zozbiera a prináša ich späť skoro ráno. Počas noci sú kolobežky zapojené v nabíjačkách.

„Nášmu mestu sa darí podporovať ekodopravu, a preto som veľmi rád, že sme dnes do prevádzky spustili stále populárnejšie elektrické kolobežky. Tento ekologický spôsob dopravy môže priniesť pre Popradčanov a návštevníkov mesta niekoľko pozitív. Kolobežky nezhusťujú dopravu, neznečisťujú vzduch a sú symbolom moderných miest. Pozývam všetkých Popradčanov aj návštevníkov nášho mesta, aby si ich vyskúšali, povedal primátor Anton Danko, ktorý zároveň vyzval všetkých, ktorí sa rozhodnú kolobežky použiť o to, aby boli obozretní a oboznámili sa s pravidlami ich používania.

„Elektrické kolobežky sú dôležitým prvkom mestskej dopravy budúcnosti. Sú rýchle, stačí si stroj požičať a za pár minút sa dostanete takmer kamkoľvek v rámci mesta. Okrem toho sú naše kolobežky vysoko ekologické a vyrobené s cieľom dosiahnutia klimatickej neutrality,“ vysvetlil manažér pre elektrické kolobežky Bolt na Slovensku Martin Zajíc.

„Firmu Bolt som kontaktoval minulý rok na jeseň a dnes je ten deň, kedy došlo k realizácií tejto myšlienky. Je to ďalší čriepok do mozaiky rozvoja elektromobility v našom meste,“ uviedol viceprimátor Ondrej Kavka.

Kolobežky sa dajú požičať cez aplikáciu Bolt dostupnú na Google Play i AppStore. Stačí ju prepnúť na vyhľadávanie kolobežiek a naskenovať QR kód umiestnený na stroji. Pred prvou jazdou sa zobrazia zásady bezpečného pohybu v meste a tiež pravidlá správneho parkovania kolobežiek. Niektoré z týchto informácií podajú kolobežky jazdcovi v hlasovej forme. V mene bezpečnosti je napríklad obmedzená rýchlosť jazdy v niektorých uliciach, čo sa jazdec dozvie počas jazdy priamo od kolobežky.

Stroje nasadené v Poprade hovoria slovensky, česky a anglicky v závislosti na nastavení aplikácie. Platba za požičanie je po ukončení jazdy automaticky strhnutá užívateľovi z karty uloženej v aplikácii. Pri nástupe sa platí 0,50 eura, potom za každú 1 minútu 0,10 eura. Požadovaný vek na používanie elektrickej kolobežky je minimálne 18 rokov.

Po jazde ich možno v rámci mesta zaparkovať takmer kdekoľvek, v samotnom centre však treba dbať na to, aby boli odstavené vo vyčlenených zónach uvedených aj v aplikácii a nezavadzali v prechode chodcov, detských kočíkov či invalidných vozíkov. Po jazde je potrebné  kolobežku vhodne zaparkovať. Ak je v okolí cyklostojan kolobežku je potrebné zaparkovať k nemu. Ak v okolí nie je cyklostojan, kolobežku je možné zaparkovať na chodníku tak, aby nikomu neprekážala. Aplikácia v telefóne vyzve používateľa, aby zaparkovanú kolobežku odfotografoval. Ak je zle zaparkovaná, príde mu upozornenie. Kolobežky sa neparkujú na cestách, v strede chodníkov, spadnuté na zemi a pod. Opakované zlé parkovanie bude viesť k zablokovaniu užívateľského účtu.

Maximálna rýchlosť kolobežky je 25 km/h. Kolobežka dokáže na jeden nabíjací cyklus prekonať vzdialenosť až 40 kilometrov. Skutočný počet najazdených kilometrov však závisí od štýlu používania. Pre bezpečnosť je potrebné nejazdiť najvyššou rýchlosťou. Vždy, keď je to možné sa na jazdu odporúčajú cyklocesty. (zdroj: Mesto Poprad)

Súvisiace príspevky
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Na burze v Budimíri uvidíte v sobotu aj veterány

1 Minút čítania
Budimír: V sobotu 15. apríla sa v Budimíri uskutoční už tradičná burza starožitností. „Budimírska burza má tradíciu už o roku 2004, keď…
Košický krajMichalovceVýchodné Slovensko

V Michalovciach zajtra vyhlásia výsledky fotografickej súťaže

1 Minút čítania
Michalovce: Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum, zariadenie Košického samosprávneho kraja, je z poverenia Národného osvetového centra v Bratislave organizátorom regionálneho kola…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Chinaski v Košiciach pokrstia nový album na spoločnom koncerte s Lukášom Adamcom

1 Minút čítania
Košice: Jedna z najpopulárnejších českých kapiel Chinaski dorazí do Košíc 14. apríla. V košickej Kunsthalle predstaví a pokrstí nový album Frihet. Dvanásty…