Site icon Slovenský reportér

Poprad: Z dnešnej pietnej spomienky na prvý transport židov do koncentračného tábora ide silný odkaz

Pietnou spomienkou si dnes 25. marca 2021 zástupcovia Prešovského samosprávneho kraja, Mesta Poprad a židovskej komunity na Slovensku pripomenuli 79. výročie prvého transportu slovenských židov z popradskej železničnej stanice do koncentračného tábora Auschwitz. Tieto spomienkové stretnutia sa konajú každoročne za prítomnosti verejnosti, čo tento rok kvôli protipandemickým opatreniam možné nebolo.

„Keď pozeráte na politickú scénu, stále sú tu ľudia, ktorí majú zlo v srdci, aj keď sú v absolútnej menšine, dôležitá je tá mlčiaca väčšina, aby sa prebudila, aby si spomenula, aby sa nikdy neopakovali tieto historické udalosti. To je odkaz, aby sa z tejto udalosti nestala len nejaká historická fikcia. Dnes sa na to pozeráme ako média na nejaké štatistiky – tisíc žien, tisíc dievčat, ale to sú životy, zmarené životy, to sú konkrétne autentické  postavy, to nie je štatistika.“  

– zdôraznil predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Richard Duda

Čo sa vlastne takmer pred 80 rokmi stalo v Poprade?

Na popradskej železničnej stanici 25. marca 1942 naložili do vagónov určených pre dobytok tisíc nič netušiacich židovských dievčat a žien, ktoré vlakmi odvážali do Auschwitzu, čo bol vtedy najväčší komplex nemeckých koncentračných a vyhladzovacích táborov neďaleko poľského mesta Osvienčim. Podľa svedectiev pamätníkov tejto hrôzy prežilo väznenie z prvého transportu len asi 20 mladých žien. Týmto sa začala prvá vlna transportov zo Slovenska. Ľudácky režim sa takto zbavil 57 628 židovských spoluobčanov, pričom za každú osobu mal Nemcom zaplatiť tzv. osídľovací poplatok 500 ríšskych mariek. Druhá séria transportov odštartovala počas okupácie Slovenska nacistickými vojskami. Celkovo v koncentračných táboroch z dôsledku transportovania z územia Slovenska zahynulo viac ako 70 000 židovských občanov.

“Dnes si pripomíname smutné výročie dejín Slovenska, dejín Popradu, dejín Spiša. Niekto sa škaredo zahral s ľudskými životmi pred 79 rokmi aj tu na popradskej stanici. To čo sa stalo, výrazným spôsobom zasiahlo dejiny Slovenska ale výrazným spôsobom poškodilo našu bratskú židovskú komunitu, ktorá bola na Slovensku a stále je.“ – uviedol vo svojom príhovore predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský

Štefan Pčola z pozície zástupcu primátora Mesta Poprad vo svojom prejave uviedol: „Stretli sme sa tu, aby sme nezabudli na minulosť a aby sme si symbolickým gestom uctili životy mladých žien, ktoré deportovali do koncentračného tábora Auschwitz práve z Popradu. Je dôležité pamätať na obrovské utrpenie, smútok, bolesť a v táboroch smrti spôsobené krutovládou.“

Exit mobile version