1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Zdravie

Povedomie o Downovom syndróme možno opäť zvýšiť obutím si rôznych ponožiek

1 Minút čítania

Bratislava 21. marca (TASR) – Povedomie o Downovom syndróme možno aj tento rok zvýšiť obutím si rôznych ponožiek. Kampaň #PonozkovaVyzva sa spustila pri príležitosti pondelkového Svetového dňa Downovho syndrómu. TASR o tom informovali Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku, SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien a Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR. Vyzvali ľudí, aby iniciatívu podporili.
      Tohtoročná kampaň Svetového dňa Downovho syndrómu prináša odkaz „S nami, nie pre nás“. Poukazuje na potrebu zapojiť organizácie zastupujúce ľudí s Downovým syndrómom do rozhodovaní. „Cieľom je napĺňať Dohovor Organizácie Spojených národov o právach osôb so zdravotným postihnutím, aby mal každý možnosť sa slobodne rozhodnúť. Často sa ich okolie snaží robiť veci pre nich, nie s nimi,“ skonštatoval Róbert Lezo zo Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku.
      Iveta Mišová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR upozornila, že ľudia s Downovým syndrómom sa chcú spolupodieľať na tvorbe opatrení, ktoré ovplyvňujú ich životy. „Poznajú svoje potreby, vedia, čo chcú, čo im robí radosť a čo ich napĺňa,“ doplnila.
      Organizácie poukázali, že Slovensko pred vyše rokom prijalo plán na obnovu a zvýšenie odolnosti v krízových situáciách. Viaceré reformy sa podľa nich týkajú ľudí s Downovým syndrómom. „Ak chceme nájsť dobré riešenie pre všetkých, je potrebné, aby v týchto diskusiách boli vypočuté aj hlasy organizácií, ktoré prinášajú podnety priamo od ľudí so zdravotným postihnutím,“ dodala Maria Machajdíková z nadácie SOCIA.
      Svetový deň Downovho syndrómu bol prvýkrát vyhlásený v roku 2012. Išlo o iniciatívu organizácií Down Syndrome International a European Down Syndrome Association. Každoročne pripadá na 21. marca. Tento deň by mal v jednotlivých krajinách prispieť k lepšiemu pochopeniu života ľudí s Downovým syndrómom.

Súvisiace príspevky
Zdravie

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere…
Zdravie

Nespavosť postihuje zhruba 40 percent ľudí. Vekom jej percento narastá

5 Minút čítania
Rozmýšľali ste nad tým, čo je vlastne spánok? Ide o fyziologický, normálny a útlmový proces mozgu, ktorý je dôležitý nielen pre zotavenie…
Zdravie

Dôležitú úlohu pri nastavení vhodnej liečby migrény zohráva aj pacient

1 Minút čítania
      Bratislava 24. marca (TASR) – Dôležitú úlohu v diagnostike a nastavení vhodnej liečby migrény zohráva aj pacient. Ochorenie je jednoduchšie diagnostikovať, ak…