Pri výbere strednej školy nedajte na kamarátov, hovorí zástupkyňa riaditeľa Súkromnej strednej odbornej školy v Bardejove Mgr. Mária Pinzíková.

Súkromná stredná odborná škola (SSOŠ) v Bardejove vychováva študentov v oblasti služieb už od roku 1984. Dlhoročná tradícia v kombinácii s bohatými skúsenosťami pedagógov predstavuje ideálne prostredie pre potencionálnych remeselníkov. V ponuke má širokú škálu odborov: animátor voľného času, styling a marketing, operátor drevárskej a nábytkárskej výroby, kozmetik, grafik tlačových médií, kaderník, hostinský, manikér – pedikér, krajčír.
O štúdiu na tejto škole, ponúkaných odboroch, ale aj o tom, či sa majú žiaci báť prijímacích skúšok sme sa porozprávali so zástupkyňou riaditeľa Mgr. Máriou Pinzíkovou.
Prečo by podľa vás mali prísť študenti študovať na SSOŠ?
V prvom rade, pretože máme dlhoročnú tradíciu. Sme tu od roku 1984. Odvtedy vychovávame študentov v oblasti služieb a ostávame tomu verní. Znamená to, že naši pedagógovia sa venujú svojim odborom dlhodobo a sú odborníci vo svojej oblasti.
Máme aj svoje zabehnuté prevádzky. Teória je prepojená priamo s praxou už počas štúdia. Prevádzky máme priamo na škole alebo na Priemyselnej ulici (pozn. redakcie Priemyselnej ulici v Bardejove). Keďže prevádzky fungujú priamo pre verejnosť, žiaci už úplne od začiatku pracujú s reálnymi ľuďmi. Stretávajú sa s reálnymi problémami svojej práce v reálnom čase. Takže ich štúdium nie je odtrhnuté od reality, ale odvíja sa priamo od toho, čo trh ponúka a aké má potreby.
Myslím si, že to je také plus našej školy. Okrem toho sme škola rodinného typu. Žiakov nie je v triede 30 na jedného majstra, ale skupinky po siedmich až desiatich študentoch. Takto sa môžeme venovať každému žiakovi individuálne. Zohľadňujeme pri tom ich potreby a tempo. Zároveň poznáme nielen ich študijné výsledky, ale aj rodinné zázemie, problémy a pod.
Máme vysoké percento zamestnanosti našich absolventov. Možno aj preto by mali prísť žiaci študovať na našu školu. Keď sa prejdem po Bardejove, tak každá druhá prevádzka sú naši žiaci.

Takže vaši študenti už získavajú pracovné skúsenosti, ktoré si môžu dať do životopisu?
Áno. Mnohí z nich si zarábajú už aj počas štúdia, získavajú certifikáty z rôznych kurzov. Zároveň sme aj súčasťou projektu duálneho vzdelávania.
Keďže ste už načali tému duálneho vzdelávania, s akými firmami momentálne SSOŠ spolupracuje?
Máme duálne vzdelávanie s firmou Gotana, WSD, kaderníctvom Štúdio M, krajčírskym salónom Markéta, s reštauráciou Arkáda alebo s Hasppo Bardejov.
S našimi odbormi je však ťažko ísť do duálneho vzdelávania vo veľkom rozsahu. Napríklad taký kadernícky salón, to sú jedna alebo dve kaderníčky. Ak si majú zobrať ešte nejakú žiačku k sebe, je to trošku komplikované. To isté platí aj pri odbore manikúra/pedikúra. Ale aj napriek tomu sme radi, že v každom odbore máme nejakú firmu, s ktorou spolupracujeme.

Žiaci základných škôl majú už len necelý mesiac na podávanie prihlášok. Mnohých trápia aj prijímacie skúšky. Majú sa ich obávať?
Zohľadňujeme výchovno – vzdelávacie výsledky získané počas štúdia na ZŠ, výsledky prijímacích skúšok, T9, aj všetky súťaže, ktorých sa uchádzači zúčastnili. Naše testy sú koncipované tak, ako je koncipované testovanie 9. To znamená, že žiaci majú na výber z niekoľkých možností. Preverujeme základný prehľad z tých predmetov, ktoré máme určené Ministerstvom školstva – slovenský jazyk a literatúra + matematika, no a v odbore animátor voľného času dejepis.
Bez prijímacích skúšok prijímame žiakov na trojročné odbory.
A aké vlastnosti by mal mať uchádzať o štúdium na SSOŠ?
Mal by byť aspoň trošku zručný. Pravdaže by ho to malo najmä baviť, čiže by mal mať k tomu nejaký vzťah. Pri beauty odboroch je potrebné estetické cítenie. Mal by sa zaujímať o informatiku a počítačové technológie. Veľa pracujeme s počítačmi, a to nielen v odbore grafik. Drevári si musia vedieť počítačovo nakresliť nábytok, vyrátať spotrebu… Rovnako máme aj aplikácie pre kozmetičky, kde zisťujú, čo sa hodí k akému typu pleti.

O ktoré odbory je na vašej škole najväčší záujem? Mohli by ste nám ich trošku priblížiť?
Ťažko povedať, ktorý odbor je najpopulárnejší. Všade máme skupinky sedem až desať žiakov. Tie zamerania sú tak príbuzné, že sa niekedy stierajú hranice medzi nimi. Žiaci majú mnoho spoločných predmetov, pri beauty odboroch (kozmetik, manikér – pedikér, kaderník, styling a marketing) napr. zdravoveda, náuka o koži a podobne.
Staronovým odborom je grafik tlačových médií. U chlapcov je populárny študijný odbor operátor drevárskej a nábytkárskej výroby.
Novým odborom je styling a marketing. Ten bol populárny aj teraz, keď sme navštevovali základné školy, alebo keď bol Deň otvorených dverí.
Majú vaši absolventi záujem pokračovať v štúdiu aj na vysokej škole?
Áno, mnoho našich žiakov pokračuje v štúdiu na VŠ v oblasti ich odborného zamerania.
Študenti sa zúčastňujú aj rôznych súťaží a olympiád. Aké najväčšie úspechy zatiaľ škola zaznamenala?
Chodíme na rôzne prehliadky a súťaže. Zúčastňujeme sa napr. Dní remesiel v Kežmarku, FourFets v Rimavskej Sobote, Mladého remeselníka v Prešove, kde sa naši študenti pravidelne umiestňujú na víťazných priečkach. Zúčastňovali sme sa aj súťaží, ktoré organizoval bývalý minister školstva a súčasný poslanec Branislav Gröhling, ktorý s našou školou dlhodobo spolupracuje. Mali sme úspešných žiakov aj na olympiádach z cudzích jazykov – anglický a nemecký jazyk.

A čo ponuka voľnočasových aktivít? O ktoré javia žiaci najväčší záujem?
Na našej škole si žiaci môžu vybrať zo širokej ponuky krúžkov. Žiaci mali možnosť zapojiť sa aj do krúžkov financovaných z eurofondov v rámci projektu Zvyšovanie kompetencií žiakov pre potreby trhu práce. Súčasťou školy je aj knižnica a telocvičňa, v ktorých môžu žiaci tráviť svoj voľný čas.
Na záver, čo by ste poradili terajším deviatakom pri výbere strednej školy?
Mám doma deviataka, takže vidím „v priamom prenose“, ako to funguje. Žiaci si často vyberajú strednú školu podľa svojich kamarátov, nie podľa svojich záujmov a schopností. Takže moja rada znie, aby nedali na kamarátov. Tých si nájdu všade. Možno budú mať nových, lepších. Nech idú študovať to, čo ich baví a v čom sa nájdu.
Viem, že v štrnástich – pätnástich rokoch je to ťažké, ale mám skúsenosť, že naši žiaci si vybrali dobre. Naozaj ich odbor baví, našli sa v tom a chcú sa zdokonaľovať. To je asi to najdôležitejšie.

Kompletnú ponuku odborov a viac o fungovaní Súkromnej strednej odbornej školy v Bardejove sa dozviete na ich webovej stránke www.ssosbj.edupage.org.
(PR článok)