1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Slovensko

SAV: Zimné hubárčenie môže byť príjemným spestrením sviatočných dní

2 Minút čítania
Hliva ustricovitá. Ilustračné foto: sk.wikipedia

Tohtoročná jeseň bola na huby pomerne skúpa. Hubárska sezóna však pokračuje aj v zime. Začínajú rásť aj huby, ktorým nižšie teploty neprekážajú. Viaceré z nich podporujú imunitu, čím bojujú s alergiami, ale aj pomerne účinne predchádzajú istým typom rakoviny.
„Na Slovensku rastie viacero húb, ktoré možno zbierať a pochutiť si na nich aj v novembri či decembri. Pozor však na prízemný mráz. Ak pri extrémnom striedaní teplôt jedlé huby opakovane zmrznú a zase sa rozmrazia, môžu v nich vznikať toxíny podobné tým, ktoré poznáme v muchotrávkach,“ skonštatoval Tomáš Čejka z Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémei vied (SAV).
Na neskorú jeseň a cez zimu odporúča Čejka preto zbierať radšej zimné huby, ktorým mráz neprekáža. Ak nie je zima teplotne extrémne premenlivá, je podľa neho zimné hubárčenie bezpečnejšie, pretože sa možno spoľahnúť na to, že v lese jedovaté huby nerastú.

Väčšinou rastú na dreve


Väčšina zimných húb rastie na dreve. Príkladom je aj hliva ustricovitá, ktorú väčšina ľudí pozná. „Otužilou hubou je aj takzvané Judášovo ucho, známe aj pod menom uchovec bazový či novšie uchovka bazová. Ako napovedá meno, uchovka rastie skoro na každej starej baze, ale aj na iných stromoch od marca až do decembra. Blízka ázijská príbuzná tejto huby je uchovka ázijská (Auricularia polytricha), ktorá je súčasťou mnohých orientálnych jedál. Od našej uchovky je na pohľad aj chuť na nerozoznanie. Poznáme ju najmä ako súčasť čínskej ostro-kyslej polievky či iných čínskych a pseudočínskych jedál,“ uviedol Čejka.
Typickou zimnou hubou je v našich podmienkach plamienka zamatovohlúbiková (Flammulina velutipes). Ako pripomenula hovorkyňa SAV Monika Tináková, rastie v celých trsoch najmä na javoroch, bukoch či iných listnáčoch, ale aj na kmeňoch, ktoré sú už spráchnivené. V prípade miernej zimy sa dajú zbierať aj pôvabnice, ktoré sa väčšinou vyskytujú do konca novembra. Či už pôvabnica fialová, alebo dvojfarebná sú plnohodnotné jedlé huby, ktoré v prípade, že nie sú silné mrazy môžu rásť aj v decembri či januári.

TASR, BM

Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Slovensko

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

1 Minút čítania
      Košice 20. marca (TASR) – Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických…