1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Aktuálne témyKonflikt na UkrajineSvet

Šéfka EÚ lobuje v Ázii za podporu Kyjeva. India a Afrika si naďalej zachovávajú neutrálny postoj voči Rusku.

3 Minút čítania

23.6.2022, Bratislava / Brusel (Belgicko)

V hlavnom meste Belgicka prebieha stretnutie predstaviteľov Európskej únie (EÚ), kde sa očakáva, že čoskoro bude Ukrajine udelený štatút kandidatúry do EÚ ako gesto solidarity uprostred konfliktu s Ruskom. Blok na čele s Ursulou von der Leyen vedie v tom čase v krajinách južnej Ázie globálnu lobingovú kampaň na zvýšenie podpory Kyjeva. Niektoré krajiny, ako napríklad India, si však naďalej zachovávajú svoj neutrálny postoj voči Rusku.

Európa by mala konečne vyrásť z myslenia, že jej problémy sú problémami sveta

Šéfka EÚ Ursula von der Leyen, nemecký kancelár Olaf Scholz, fínska prezidentka Sanna Marin a ďalší európski lídri cestujú do Indie, Afriky, do Tichomoria a tiež na Blízky východ, aby mohli podpísať nové obchodné dohody, ktoré by predstavovali väčšiu humanitárnu a finančnú podporu krajinám EÚ, ktoré chcú zmierniť závislosť od Ruska.

Indický minister zahraničia Subrahmanyam Jaishankar však vo svojom prejave na fóre GLOBSEC v Bratislave začiatkom tohto mesiaca povedal, že Európa by mala konečne vyrásť z myslenia, že jej problémy sú problémami sveta. „Svet nemôže byť taký eurocentrický, ako býval doteraz,“ povedal a zároveň dodal: „Európa výnimočne mlčí o mnohých veciach, ktoré sa diali napríklad v Ázii a preto je na mieste sa opýtať, prečo by mala Ázia v niečom dôverovať Európe.

Aj keď prístup Indie voči Rusku a Západu zaskočil EÚ nepripravenú, v apríli na tlačovej konferencii v Naí Dillí šéfka EÚ zdôraznila, aké veľké nebezpečenstvo predstavuje pre všetkých vojna Ukrajine. „Výsledok vojny ruského prezidenta Vladimira Putina nielenže určí budúcnosť Európy, ale hlboko zasiahne aj indicko-pacifický región a zvyšok sveta. Pre indicko-pacifický región je rovnako dôležité ako aj pre Európu, aby sa rešpektovali hranice. Chceme pozitívnu víziu pre mierový a prosperujúci Indo-Pacifik,“ povedala Ursula von der Leyen novinárom. V tom čase EÚ vytvorila spolu s Indiou obchodnú a technologickú radu s cieľom posilniť hospodárske a strategické väzby s touto krajinou.

Zvyšok sveta nevníma konflikt na Ukrajine rovnako ako EÚ. Afrika nepristúpila k lobistickým snahám EÚ o izoláciu Ruska.

India a Africká únia (AÚ) si naďalej zachovávajú svoj neutrálny postoj voči Rusku. Afrika odmietla túto hru a nepristúpila k lobistickým snahám EÚ o izoláciu Ruska. Prezident Senegalu a predseda Africkej únie (AÚ) Macky Sall, znepokojený globálnou potravinovou krízou, na nedávnom stretnutí s lídrami EÚ povedal, že sankcie bloku voči Rusku ohrozujú dovoz obilnín a hnojív do Afriky. V rozhovore pre francúzsky týždenník Le Journal du Dimanche Sall povedal, že AÚ chce platiť (za dovoz obilia a hnojív), ale teraz je to nemožné. „Žiadame teda Európanov o rovnaký mechanizmus ako v prípade plynu a ropy,“ povedal. Líder AÚ sa začiatkom júna stretol aj s Putinom a dohodli sa, že sankcie potravinovú krízu nevyriešia.

„Chápem sentiment týchto regiónov, pretože keď mali krajiny v Afrike a Ázii vojny, Európa niekedy hrala jednostrannú hru,“ povedal pre Al Jazeera Jacob F Kirkegaard, vedúci pracovník nemeckého Marshallovho fondu. „EÚ určite podcenila skutočnosť, že číre pobúrenie, ktoré pociťuje kontinent v súvislosti s touto vojnou a nepriateľstvom voči Rusku, nezdieľa zvyšok sveta,“ dodal.

Ale Harry Nedelcu, vedúci politiky v Rasmussen Global a zodpovedný za jej Task Force pre slobodnú Ukrajinu, povedal, že bremeno je aj na Rusku. „Rusko v podstate hovorí, že za potravinovú krízu môže Ukrajina. V skutočnosti však Rusko zaútočilo na Ukrajinu a zablokovalo ukrajinské obilie dostať sa do zvyšku sveta,“ dodal.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v pondelok v rozhovore s novinármi v Bruseli uznal obavy afrického lídra. Zdôraznil však, že problém by sa nemal zvaľovať na sankcie EÚ. „Poslal som list všetkým africkým ministrom zahraničných vecí, v ktorom vysvetľujem, ako sú naše sankcie šité na mieru , ako fungujú, koho ovplyvňujú, čo je v rámci sankcií povolené alebo nie,“ uviedol.

Dodal tiež, že EÚ prisľúbila 1,06 miliardy dolárov na riešenie potravinovej neistoty v Saheli, 633 miliónov dolárov na naliehavú podporu na posilnenie odolnosti potravinových systémov v Africkom rohu a 237 miliónov dolárov na zmiernenie účinkov potenciálnych vznikajúcich potravinových kríz v severnej Afrike a stredný východ. „Je to súčasť akčného plánu o geopolitických dôsledkoch ruskej agresie,“ povedal Borrell.

Zdroj: aljazeera.com

Súvisiace príspevky
Aktuálne témy

7 ROKOV NA SLOVENSKU

19 Minút čítania
Moje meno je Mgr.Tomáš Udič. Narodený 24.07.1982.Dnes je 09.04.2023, som ako obvinený vo väzbe v Prešove. Mám čistý register trestov, som bezúhonný…
Svet

MZVEZ upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku

1 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku. Najviac…
Konflikt na Ukrajine

Odovzdanie migov Ukrajine je podľa Ruska nepriateľský akt a porušenie záväzkov

1 Minút čítania
      Bratislava/Moskva 24. marca (TASR) – Rusko v piatok označilo štvrtkový (23. 3.) presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za…