1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

SlovenskoZdravie

Slováci stále vedú v rakovine hrubého čreva. Niektorí by jesť mäso nemali vôbec.

3 Minút čítania

2.6.2022, Bratislava

Už niekoľko rokov si Slováci držia popredné miesta v rámci celého sveta vo výskyte karcinómu hrubého čreva a konečníka. Spomedzi krajín OECD sme dokonca na prvom mieste v úmrtnosti na toto ochorenie. Informuje o tom Národný portál zdravia. Odborníci opätovne zdôrazňujú, že na vzniku rakoviny hrubého čreva má vysoký podiel práve zlý životný štýl a nesprávne stravovanie. Spolu s genetickou predispozíciou sú základným aspektom pri jej vzniku. 

Protipandemické nastavenia v zdravotníctve skomplikovali situáciu s diagnostikou a liečbou rakoviny

V roku 2017 bolo na Slovensku diagnostikovaných 4 562 prípadov rakoviny konečníka a hrubého čreva. O tri roky neskôr (v roku 2020) to bolo už 4 821 novo diagnostikovaných prípadov. Následkom vyhlásenej pandémie a s tým spojenými obmedzeniami bola v posledných dvoch rokoch významne spomalená diagnostika onkologických ochorení, čo podľa Národného portálu zdravia skomplikovalo ešte viac situáciu najmä s liečbou rakoviny.

„Nízka miera prevencie, nedostatok informácií, ale aj chýbajúca zodpovednosť za vlastné zdravie sú iba niektoré z dôvodov, pre ktoré na Slovensku dlhodobo zaznamenávame vysoké čísla v počte nových prípadov, ale aj úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Vo väčšine prípadov, pacienti prichádzajú k lekárovi neskoro, s rozvinutými zdravotnými komplikáciami. Pritom, ak sa toto nádorové ochorenie zachytí včas, je liečiteľné a nemusí končiť fatálne,“ zdôrazňujú odborníci z Národného portálu zdravia.

Dôležité je mať svoje zdravie vo vlastných rukách

Rakovina hrubého čreva a konečníka predstavuje veľmi závažné ochorenie so zdĺhavou a často neúspešnou liečbou. U viac ako polovice prípadov sa končí tragicky. Život s ňou tiež nie je prechádzka ružovou záhradou. Pacientovi spôsobuje bolesť, rôzne nepríjemné obmedzenia, dáva zabrať rodinným príslušníkom a aj zdravotníkom. Preto je dôležité mať svoje zdravie vo vlastných rukách.

Zdravá a vyvážená strava v globále priaznivo vplýva na zdravie človeka. Aj na vzniku rakoviny hrubého čreva má vysoký podiel práve zlý životný štýl a nesprávne stravovanie. Spolu s genetickou predispozíciou sú základným aspektom pri jej vzniku. „Správne stravovacie návyky majú významný vplyv v prevencii vzniku rakoviny hrubého čreva. Na spôsob stravovania by si mali dávať pozor hlavne pacienti, u ktorých sa vyskytujú aj iné rizikové faktory alebo ochorenia súvisiace s jej vznikom. Zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita a prevencia obezity sú zásadnými medzníkmi, čo sa týka prevencie vzniku rakoviny,“ píše zdravoteka.sk.

Tráviaci trakt sa líši aj u ľudí, nie každý je mäsožravec či všežravec

Strava bohatá na tuky, s nízkym podielom ovocia a zeleniny, nízkym podielom vlákniny môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny. K vzniku ďalších karcinogénov môže dôjsť pri vyprážaní, grilovaní a pod. Niektoré druhy mäsa obsahujú veľké množstvo nasýtených tukov, čo je nezdravé, ak ich jete v nadmernom množstve. Príliš veľa nasýtených tukov môže zvýšiť váš LDL (zlý) cholesterol a zvýšiť riziko srdcových chorôb alebo mozgovej príhody. Tiež môže spôsobiť priberanie – tuk obsahuje 9 kalórií na gram, čo je viac ako dvojnásobné množstvo v sacharidoch a bielkovinách,“ varujú odborníci.

Rakovina sa spája aj s vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Neznamená to, že je táto rakovina nákazlivá alebo prenosná. Človek sa nakazí vírusovou, prípadne bakteriálnou infekciou, nie rakovinou. Niektoré výskumy a štúdie hovoria aj o tom, že pre niektorých ľudí má konzumácia akéhokoľvek mäsa katastrofálne následky, nakoľko ich tráviaci systém nedokáže mäso dostatočne a rýchlo spracovať, čím dochádza v ich črevách k hnilobnému procesu. U živočíchov je to tak, že mäsožravé zvieratá majú oproti bylinožravcom oveľa kratšie črevá a to práve preto, aby im to mäso v črevách nestihlo hniť. Ak by napríklad krava zožrala mäso, malo by to pre ňu vážne zdravotné alebo smrteľné následky. Dĺžka hrubého čreva sa líši aj u ľudí. Lekárske vyšetrenia potvrdili, že niektorí pacienti, ktorí po častej konzumácii mäsa trpeli zdravotnými problémami, mali hrubé črevo o niečo dlhšie.

Zdroj: npz.sk, zdravoteka.sk, ta3.com, Slovenský reportér

Súvisiace príspevky
Zdravie

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere…
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…