Site icon Slovenský reportér

Slovák skonzumuje 32 kíl cukru ročne. Jeho cena v posledných mesiacoch rastie

Priemerný Slovák skonzumuje ročne 32 kíl cukru. Celková spotreba cukru a výrobkov z neho sa podľa Štatistického úradu SR dlhé roky držala na približne rovnakých hodnotách, avšak od roku 2018 sa začala mierne zvyšovať. Spotreba cukru a výrobkov z cukru sa podľa posledných údajov z roku 2019 zvýšila oproti predošlému roku o 0,5 kg, čo predstavuje zvýšenie o 1,6 %. V rámci výrobkov obsahujúcich cukor sa zvýšila spotreba kakaových výrobkov o 0,9 kg a naopak spotreba nečokoládových cukroviniek sa znížila o 0,2 kg. Zo štátov strednej Európy vysokú spotrebu cukru na obyvateľa má Poľsko, a to viac ako 40 kg. V Nemecku bola spotreba takmer 35 kg, rovnako tak aj Česko a Rakúšan spotrebuje ročne 33 kilogramov cukru.

Problémom podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pri vyššej konzumácii cukru sú následné vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť v krajine. Vyššia konzumácia cukru totiž v mnohých prípadoch končí obezitou, a tá slovenské zdravotníctvo zaťažuje ročne sumou od 90 do 250 miliónov eur. Ekonomické odhady však rátajú aj s nepriamymi nákladmi na liečbu pridružených ochorení, ktoré môžu náklady na zdravotnú starostlivosť predražiť o ďalších 220 miliónov eur, čo po konečnom spočítaní predstavuje 20 % celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť v krajine.

Rast cien potvrdzuje vo svojej správe aj Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).Index cien potravín FAO, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, v máji rástlo 12-sty mesiac po sebe a bol najvyšší od roku 2011. Práve index cien cukru sa zvýšil o 6,8 %.

Niekdajší najväčší producent cukrovej trstiny, Brazília, teraz vyrába najmenej cukru v histórii. Tamojšie cukrovary sa totiž po poklese cien pred tromi rokmi rozhodli prejsť na výnosnejšie surovinu, bioetanol. V produkcii cukrovej trstiny na tom nie je dobre ani Thajsko, ktoré práve zápasí so suchom. Očakáva sa, že jeho výroba klesne o 28 percent na deväťročné minimum. Pritom práve Thajsko je najdôležitejším dovozcom produktu pre Indonéziu. So zlým počasím, ktoré bránia produkcii cukru, zápasí aj Severná Amerika a India.

Exit mobile version