1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Konflikt na Ukrajine

Slovensko by mohlo podporiť misiu pre Ukrajinu výcvikom i vyslaním 6 vojakov

1 Minút čítania

      Bratislava 23. marca (TASR) – Slovenská republika by mohla vyslať do veliteľských štruktúr vojenskej asistenčnej misie pre Ukrajinu (EUMAM UA) do šiestich príslušníkov Ozbrojených síl SR. Pôsobiť by mali na území členských štátov Európskej únie. Slovenskí vojaci a príslušníci Vojenskej polície by zároveň mohli na území SR poskytovať výcvik príslušníkom Ozbrojených síl Ukrajiny. Vyplýva to z návrhu, ktorý Ministerstvo obrany (MO) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Materiál musí odobriť vláda i parlament.
      „Účasť Slovenskej republiky v rámci EUMAM UA umožní rozšíriť a zosúladiť existujúce výcvikové iniciatívy členských štátov EÚ. Ozbrojené sily SR tak budú poskytovať výcvik ukrajinským ozbrojeným silám na území Slovenskej republiky v rámci misie EUMAM UA i za možnej účasti zahraničných partnerov. Súčasne sa príslušníci Ozbrojených síl SR zapoja do príslušných vojenských štruktúr na podporu EUMAM UA,“ načrtol rezort v materiáli. Cvičenia na Slovensku by sa mohli konať za prítomnosti vojakov z členských krajín EÚ, USA a Veľkej Británie.
      Zapojenie Slovenskej republiky do výcviku príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl je podľa ministerstva nielen jasnou podporou legitímne sa brániacej Ukrajiny, prejavom súdržnosti na úrovni EÚ, ale i investíciou do obnovy bezpečného prostredia na našej východnej hranici v budúcnosti.
      Cieľom EUMAM UA je naplniť urgentné požiadavky ukrajinských ozbrojených síl v oblasti výcviku a posilniť tak ich kapacity v boji za obnovenie teritoriálnej integrity Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach. Trvanie misie sa zatiaľ plánuje do konca roku 2024. Aktuálne má za cieľ poskytnúť výcvik pre 30.000 ukrajinských vojakov.
      Finančné náklady spojené s poskytnutím výcviku ukrajinským ozbrojeným silám majú byť refundované prostredníctvom Európskeho mierového nástroja.

Súvisiace príspevky
Konflikt na Ukrajine

Odovzdanie migov Ukrajine je podľa Ruska nepriateľský akt a porušenie záväzkov

1 Minút čítania
      Bratislava/Moskva 24. marca (TASR) – Rusko v piatok označilo štvrtkový (23. 3.) presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za…
Konflikt na Ukrajine

J. Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

1 Minút čítania
      Brusel/Bratislava 24. marca (TASR) – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil aktivity Slovenska smerom k Ukrajine i k posilneniu obrany východného krídla…
Konflikt na Ukrajine

Premiér: Zelenskyj sa v príhovore na samite poďakoval SR a Poľsku za stíhačky

2 Minút čítania
      Bratislava/Brusel 23. marca (TASR) – Členské krajiny Európskej únie, ktoré majú zásoby potrebného druhu streliva pre Ukrajinu, ho Kyjevu dodajú a cez…