Site icon Slovenský reportér

SLOVENSKÝ ZÁZRAK – BUDE POKRAČOVAŤ?

Kým iné krajiny na „zlomenie“ svojej krivky podstupujú tvrdý lockdown (4 týždne – kompletne zavreté školy, väčšina obchodov, zákaz zhromažďovania či vychádzania), Slovensko má za sebou veľmi úspešný projekt. Kombinácia mäkkého lockdownu s masívnym testovaním. Našu krivku sme zlomili za 5 dní a stále nám klesá.

Otázkou je dokedy.

Masívne testovanie zlomilo krivku o veľkej kinetickej rýchlosti a nasmerovalo ju pomerne strmo nadol. Ak ale nebudeme ďalej testovať, a infekčných vychytávať z populácie, opäť nám stúpne reprodukčné číslo a krivka sa otočí späť na svoju pôvodnú trajektóriu. Svoju váhu majú samozrejme aj protiepidemické opatrenia. Ich intenzita je o to silnejšia, čím rizikovejšie činnosti eliminujú a čím väčšie množstvo ľudí zasiahnu. Najsilnejšie sú tie, ktoré bránia ľuďom v dlhodobom úzkom kontakte (nad 15 min.), najmä keď sa pri nich skladajú rúška (napr. konzumácia jedla).

Skúsim použiť prirovnanie. Naša loď sa potápa. Môžeme utesniť jej diery. Veľkosť diery v jej trupe definuje intenzita socializovania ľudí, ktorá umožňuje prenos vírusu z človeka na človeka. Napríklad veľkú dieru by vytvoril prechod škôl na prezenčnú výučbu. Začali by sa stretávať stotisícky detí, ktoré by mali dlhodobý kontakt a pri jedení v jedálni, či triede si ešte aj dávajú dole rúška. Takúto dieru by sme si mohli dovoliť len v prípade, že by sme z našej potápajúcej sa lode masívnym testovaním „vyčerpávali“ veľké množstvo vody, aby sa nám po čase nepotopila.

V nasledujúcom období nás preto musí aj naďalej čakať upchávanie dier, ale aj prečerpávanie vody, aby sme si súčasný vynikajúci trend udržali a zabránili potopeniu našej lode (kolapsu našich nemocníc). Čím bude infikovaných ľudí medzi nami menej, tým menej prísnejšie musia byť aj opatrenia. Dúfam, že na to nájdeme aj na politickej scéne dostatok pokoja a jednomyselnosti, aby sme mohli mať pokojné a radostné vianočné sviatky.

FB Marek Krajčí

Exit mobile version