22022219

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

PolitikaSlovensko

Sme rodina a SaS podporia darovanie MiG-29 na Ukrajinu, Hlas-SD nie

2 Minút čítania

Prezidentka SR Zuzana Čaputová by sa podľa poslankyne mala obrátiť na Ústavný súd SR, ktorý by rozhodol, či vláda v demisii má alebo nemá právomoc rozhodovať o zahraničnopolitických veciach.

Mig-29
Ilustračný obrázok. Zdroj: Wikipédia

BRATISLAVA – Mimoparlamentná strana Hlas-SD nepodporí darovanie stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Koaličné hnutie Sme rodina a opozičná SaS darovanie stíhačiek podporia. V diskusnej relácii Na telo na televízii Markíza to uviedla podpredsedníčka Hlasu-SD Denisa Saková, poslanec Branislav Gröhling (SaS) a dočasne poverený minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Hlas má podľa Sakovej štyri podmienky na to, aby podporil darovanie migov. Chce, aby Slovensko postupovalo jednotne s Európskou úniou a NATO a aby bolo darovanie v súlade s právnym poriadkom SR. „To nie je splnené,“ skonštatovala Saková. Pokračuje, že pri akejkoľvek pomoci sa nemá znižovať obranyschopnosť Slovenska a nemá sa tiež zabúdať na slovenský národ.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová by sa podľa poslankyne mala obrátiť na Ústavný súd SR, ktorý by rozhodol, či vláda v demisii má alebo nemá právomoc rozhodovať o zahraničnopolitických veciach.

Strana SaS deklaruje, že chce pomáhať Ukrajine a presunutie stíhačiek podporí. Gröhling sa bude prikláňať k možnosti, aby o tom rozhodol parlament. Poznamenal, že presunutie právomocí na prezidentku sa týka skôr vnútropolitickej situácie. Je to podľa neho možnosť, ako prezidentke poškodiť, presunúť na ňu nejaké kompetencie a potom ju kritizovať za to, ako rozhodla.

Krajniak tvrdí, že v tejto situácii sú dve riešenia. Buď darovanie migov ešte spolupodpíše hlava štátu, alebo to urobí parlament, poprípade parlamentný výbor. Sme rodina podporí darovanie migov vtedy, ak budú splnené ich dve podmienky. Prvou je, aby stíhačky darovala Ukrajine aj iná krajina. Poliaci pomoc deklarovali, takže táto podmienka je podľa ministra splnená. Druhou podmienkou je, aby Slovensko dostalo za darovanie kompenzácie od Únie. Peniaze by sa tak mohli použiť na pomoc rodinám či dôchodcom. „Pre nás je to win-win situácia. Urobme to,“ povedal Krajniak.

Sme rodina asi vylúči povolebnú spoluprácu so Smerom-SD. Gröhling si myslí, že SaS skôr nevylúči povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD. Saková si zase vie predstaviť, že by sa ministrom hospodárstva po voľbách stal Peter Žiga.

(TASR)

Súvisiace príspevky
Politika

Remišová: Zníženie DPH na potraviny sa neosvedčilo, vláda pomáha inak

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny ako riešenie vysokých cien skúšali v iných krajinách a…
Politika

Kollár považuje výmenu stíhačiek a vrtuľníkov za dobrú, Fico nesúhlasí

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Výmenu stíhačiek za bojové vrtuľníky Viper považuje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) za dobrý…
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…