1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

BardejovKežmarokKošiceLevočaPopradPrešovPrešovský krajSlovenskoSpišská Nová VesVýchodné Slovensko

Spišský hrad sa dnes rozsvieti na zeleno, pripojí sa k oslavám Dňa sv. Patrika

2 Minút čítania

Spišský hrad sa dnes v stredu 18. marca prvýkrát rozsvieti na zeleno a pridá sa tak k tradícii írskych osláv Dňa svätého Patrika. TASR o tom informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči s tým, že v stredu sa prvýkrát k tejto tradícii pripojí aj historická radnica a Bazilika sv. Egídia v Bardejove.

Deň svätého Patrika (Saint Patrick’s Day) je kultúrny, náboženský a štátny sviatok, ktorý sa každoročne oslavuje 17. marca v Írsku. V skorších dobách znamenal tento sviatok predovšetkým čas venovaný rodine a príležitosť k návšteve kostola. Postupom času sa transformoval do niekoľkodňovej udalosti charakteristickej bujarými oslavami plnými čierneho piva a írskej whisky, hlučného spevu a tanca.

„Slovensko si je s Írskom blízke nielen početnou komunitou svojich občanov žijúcich v druhom štáte, ale aj rozmanitosťou kultúry a kultúrnych tradícií. Deň sv. Patrika ako sviatok sa aj na Slovensku spája s írskou kultúrou. Súčasťou osláv na celom svete je aj zelené osvetlenie významných dominánt,“ priblížila Uharčeková Pavúková.

Zelená farba sa dlhodobo spája s Írskom, ktoré je známe ako „smaragdový ostrov“, symbolizuje však aj optimizmus a pozitivitu. Ako ďalej opísala, „zazelenanie“ odkazuje aj na írsku diaspóru, ktorá je na Slovensku významne prítomná napríklad na Spiši prostredníctvom írskych rádových sestier v Centre Nano Nagle v Spišskom Podhradí či v útulku pre bezdomovcov Resoty v Bratislave. Poukazuje tiež na dobré írsko-slovenské vzťahy, vyvinuté aj vďaka pracovným či študijným pobytom Slovákov v Írsku, ktorí sa medzičasom vrátili späť domov. „Sú to často práve oni, ktorí dnes na Slovensku zakladajú pobočky írskych firiem, dovážajú sem írsky tovar, interpretujú írsku hudbu a tance pre slovenské publikum či prekladajú írske knihy. Aj o nich je symbolické zazelenanie,“ vysvetlila.

Doposiaľ na Slovensku zelenou zažiarili divadlá, hotely, hrady či mosty. Najdlhšiu tradíciu má osvetlenie fasády historického hotela Radisson Blu Carlton v Bratislave, v budove ktorého sídli aj veľvyslanectvo Írskej republiky. Už niekoľko rokov sa 17. marca rozsvecuje nazeleno tiež Nová budova Slovenského národného divadla či budova radnice v Trnave. Okrem toho budú takto vysvietené mnohé kultúrne inštitúcie slovenských miest, ako napríklad Štátny komorný orchester v Žiline, Štátna opera a Múzeum SNP v Banskej Bystrici či Štátne divadlo v Košiciach. Ako doplnila Uharčeková Pavúková, v Deň svätého Patrika sa v rôznych častiach sveta rozsvieti nazeleno viac ako 300 budov. (zdroj: TASR)

Súvisiace príspevky
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Na burze v Budimíri uvidíte v sobotu aj veterány

1 Minút čítania
Budimír: V sobotu 15. apríla sa v Budimíri uskutoční už tradičná burza starožitností. „Budimírska burza má tradíciu už o roku 2004, keď…
Košický krajMichalovceVýchodné Slovensko

V Michalovciach zajtra vyhlásia výsledky fotografickej súťaže

1 Minút čítania
Michalovce: Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum, zariadenie Košického samosprávneho kraja, je z poverenia Národného osvetového centra v Bratislave organizátorom regionálneho kola…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Chinaski v Košiciach pokrstia nový album na spoločnom koncerte s Lukášom Adamcom

1 Minút čítania
Košice: Jedna z najpopulárnejších českých kapiel Chinaski dorazí do Košíc 14. apríla. V košickej Kunsthalle predstaví a pokrstí nový album Frihet. Dvanásty…