Site icon Slovenský reportér

Ukrajinský prezident ako antikorupčný politik aj ako tanečník na podpätkoch

V posledných dňoch hovorí o Ukrajine celý svet. Kto túto krajinu vedie a reprezentuje? Kto je súčasný prezident Zelenskyj? Antisystémový politik či kabaretný tanečník?  

Syn profesora kybernetiky, manžel, otec a antikorupčný politik

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj sa narodil 25. januára 1978 v ukrajinskom meste Kryvyj Rih (vtedajšom Sovietskom zväze) do židovskej rodiny. Jeho otec je profesorom kybernetiky, matka je inžinierka. Spolu so svojou manželkou Olenou majú dve deti Aleksandru a Kirila.

Zelenskyj kandidoval na ukrajinského prezidenta vo voľbách v roku 2019 za politickú stranu Služobník ľudu, v ktorých porazil vtedajšieho prezidenta Petra Porošenka so ziskom 73 % hlasov. Mnohí ho pred voľbami považovali za antisystémového a antikorupčného kandidáta. Verejne podporoval členstvo Ukrajiny v EU i v NATO, ale chcel, aby sa Ukrajinci rozhodli v týchto otázkach formou referenda. Zelenskyj podporoval hnutie Euromajdan ako aj ukrajinskú armádu v Donbase. Dostal sa do konfliktu s ukrajinským ministerstvom kultúry a to kvôli zákazu vystupovania ruských umelcov na ukrajinskej pôde. Mnohé média jeho víťazstvo vo voľbách v roku 2019 spolu s novými tvárami vo svetovej politike označili ako vzburu proti tradičným elitám, ktorá splodila Čaputovú, Zelenského a Trumpa.

Z fiktívneho prezidenta a služobníka ľudu dnes hlava štátu

Predvolebná kampaň súčasného prezidenta Ukrajiny bola postavená na atraktívnom osobnom príbehu. Napriek tomu, že Zelenskyj vyštudoval právo na Kyjevskej národnej ekonomickej univerzite, nikdy však v tejto oblasti profesionálne nepôsobil. Stal sa z neho herec, dabér, scenárista, televízny moderátor a riaditeľ ukrajinského filmového štúdia Kvartal 95. V roku 2015 hral v populárnom komediálnom seriáli Služobník ľudu, v ktorom stvárnil fiktívneho ukrajinského prezidenta. V seriáli hral mladého stredoškolského učiteľa histórie, ktorý vyhral prezidentské voľby, potom, čo internetom prebehlo video, v ktorom kritizuje skorumpovanú ukrajinskú vládu. Politická strana Služobník ľudu, ktorá ho podporovala v prezidentských voľbách, je pomenovaná práve podľa tohto rovnomenného seriálu.

Viac scenárov pre návrat Donbasu pod kontrolu Kyjeva

Ako prezident sa Zelenskyj snažil ukončiť prebiehajúci konflikt v Donbase a to rokovaním s Ruskom. Nevylučoval v tomto smere ani referendum. Hovoril o viacerých scenároch pre návrat Donbasu pod kontrolu Kyjeva. Jeden z nich zahŕňal rozsiahlu informačnú kampaň, ktorou si mali obyvatelia Donbasu uvedomiť, že sú Ukrajinci. „Okrem toho by ukrajinské orgány mali obyvateľom konfliktných regiónov ukázať, že sú stále považovaní za ukrajinských občanov. Mali by sme im platiť dôchodky. Áno, toto je veľká strata pre rozpočet zeme, ale Luhansk a Doneck sú predsa tiež súčasťou Ukrajiny,“ uviedol Zelenskyj. Podľa neho Krym nie je možné vrátiť pod ukrajinskú kontrolu, jedine ak sa zmení režim v Rusku.

zdroj: wikipedia, wikiwand.com, reflex.cz

Exit mobile version