Site icon Slovenský reportér

V Bratislave už zaočkovali takmer 200 ľudí bez domova i zo zraniteľných komunít

EBE 10 Kansas City - Na snímke bezdomovci konzumujú na ulici jedlo zdarma z neïalekej reštaurácie v centre amerického mesta Kansas City 11. mája 2020. Reštaurácia zmenila svoj názov z The Rieger na Crossroads Community Kitchen a zaèala ponúka poèas karantény kvôli pandémii nového koronavírusu zdarma jedlo bezdomovcom a sociálne slabým ¾uïom. Vïaka financiám vo forme darov z pôvodného poètu 150 jedál v marci stúpol poèet na 500 porcií denne. Za ostatné dva mesiace podali z reštaurácie asi 30 000 jedál. FOTO TASR/AP People eat free meals on a downtown sidewalk after picking them up at a nearby restaurant Monday, May 11, 2020, in Kansas City, Mo. The restaurant changed its name from The Rieger to Crossroads Community Kitchen and began offering free meals to the homeless and other food-insecure people the day after Kansas City issued stay-at-home orders in an effort to stem the spread of COVID-19 nearly eight weeks ago. The effort, funded by donations, has gone from feeding about 150 people a day in March to almost 500 people daily and has served about 30,000 meals in the past two months. (AP Photo/Charlie Riedel)

V Bratislave zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 už takmer 200 ľudí bez domova i zo zraniteľných komunít. Oznámil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Išlo o nízkoprahové mobilné očkovanie a koncom minulého týždňa ho realizovali v dennom centre Domec občianskeho združenia Vagus a v útulku organizácie Domov pre každého. Zaočkovať sa tu prišlo 79 ľudí.
      

„Klientom a klientkám s prípadnými nežiaducimi vedľajšími účinkami sme poskytli po očkovaní starostlivosť v priestoroch mestského karanténneho mestečka na Hradskej, kde je k dispozícii tím sociálnych pracovníkov a zdravotníkov. Očkovalo sa vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson,“ spresnilo hlavné mesto na sociálnej sieti.
      

Vakcináciu zorganizoval intervenčný tím Ministerstva zdravotníctva SR v spolupráci so Záchrannou zdravotnou službou SR a za spoluúčasti neziskových organizácií. Pri prvom júnovom očkovaní bolo proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných 118 klientov organizácií Odyseus v takzvanom vrakunskom Pentagone, v dennom centre Domov sv. Jána z Boha a v nocľahárni Depaul Slovensko.
      

Aj touto cestou sa podľa magistrátu posilňuje kolektívna imunita Bratislavy. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je zároveň dostupné aj zraniteľným skupinám obyvateľstva.
      

Bratislavská samospráva tvrdí, že Bratislava má ako jediné mesto na Slovensku šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu proti ochoreniu COVID-19. Na tento cieľ je potrebné, aby bolo zaočkovaných aspoň 75 percent obyvateľov Bratislavy. Aktuálne je v hlavnom meste zhruba 53 percent obyvateľov zaočkovaných prvou dávkou a 40 percent druhou dávkou vakcíny.

Exit mobile version