1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

EnviroKežmarokPoprad

V. Tatry: Rysicu Vendy sa podarilo zachrániť, čaká ju rehabilitácia v záchrannej stanici

2 Minút čítania

31.10.2022, Tatranská Lomnica

Osirené mláďa rysa ostrovida (Lynx lynx) našli v Liptovskej Kokave. Šelmu prezradil hlad, keď sa zhruba päťmesačná rysica vybrala zaobstarať si potravu do kurníka. Po úspešnom odchyte kondíciu mláďaťa preveril veterinár, aby vylúčil vážnejšie ochorenie. Zoológovia Správy TANAP-u v stredu 26. októbra preniesli mláďa z karanténnej stanice v Tichej doline do rehabilitačného zariadenia, kde už po prvotnej rekonvalescencii šantí. „Samička, ktorá dostala meno Vendy, bola dehydrovaná a vychudnutá, preto na pár dní putovala do bezpečného a nerušeného zázemia Tichej doliny, kde na ňu neustále dohliadali pracovníci Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici,“ uviedla Správa Tatranského národného parku.

Myšlienka zriadiť záchrannú a karanténnu stanicu vznikla pred štyrmi rokmi. Vtedy hľadali ochranári vhodné útočište pre tri mláďatá kamzíka, tatranský endemický druh je totiž mimoriadne citlivý na stres. Vtedajšia Správa TANAP-u nedisponovala vyhovujúcim zariadením a z troch mláďat sa podarilo zachrániť len jedno. Pre tento účel sa podarilo zrekonštruovať schátraný objekt v Tichej doline. Hoci je stanica primárne zameraná na starostlivosť o kamzíky, zoológovia rátali aj s ostatnými druhmi a preto ich neprekvapilo, že prvou pacientkou bola práve rysica. „Momentálne je stabilizovaná, naberá každým dňom na sile a už si vyžadovala, ako každá šelma, väčší priestor. Do úplného osamostatnenia ju však čaká ešte dlhá cesta, preto bude rehabilitovaná v záchrannej stanici, až kým nebude schopná samostatného života vo voľnej prírode,“ zhodnotila zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová.

Stanica v lokalite Tábor v Tichej doline je po presťahovaní Vendy opäť plne k dispozícii nielen kamzíkom, ale aj iným zraneným alebo hendikepovaným zvieratám. Cieľom zariadenia je pomôcť živočíchom, ktoré sa z rôznych dôvodov dostali do stavu, keď potrebujú k svojmu prežitiu ľudskú pomoc. „Ide predovšetkým o prípady ľahšie zranených, podvyživených a osirelých mláďat citlivých na vzruchy okolia a prítomnosť človeka v ich blízkosti,“ vysvetlila Feriancová. Dôležité je, aby živočíchy nestratili plachosť voči človeku a čo najskôr sa vrátili do divočiny.

Zdroj: tanap.sk

Súvisiace príspevky
Enviro

V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať. Celkové náklady na recykláciu sú často…
BratislavaBratislavský krajEnviro

Zoo Bratislava otvára 63. sezónu, pre návštevníkov je pripravený program

1 Minút čítania
Bratislava 25. marca (TASR) – Deň plný aktivít čaká všetkých, ktorí prídu v sobotu do zoologickej záhrady v Bratislave. Pri príležitosti otvorenia…
Enviro

MŽP SR: K aktivitám Hodiny Zeme vyzýva ministerstvá i bežnú verejnosť

1 Minút čítania
      Bratislava 24. marca (TASR) – K celosvetovej iniciatíve Hodina Zeme sa pripája aj Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Envirorezort zároveň vyzval aj…