Site icon Slovenský reportér

Vedci objavili na dne arktického mora veľké krátery, sú za tým nebezpečné plyny

17.3.2022, Bratislava

Vedecké prieskumy morského dna pod Severným ľadovým oceánom odhalili hlboké krátery, ktoré sa objavujú pri kanadskom pobreží. Vedci to pripisujú plynom, ktoré sa uvoľňujú pri roztápaní permafrostu. Je veľký predpoklad, že kráterov bude ešte pribúdať. Informuje o tom portál IFLScience.

Permafrost sa začal opäť topiť

Po milióny rokov bola pôda na veľkých plochách našej planéty zamrznutá. Takejto oblasti s trvalo zamrznutou pôdnou vodou sa hovorí permafrost. Predpokladá sa, že asi pred 55 miliónmi rokov došlo k jeho náhlemu topeniu, čo v nasledujúcich rokoch spôsobilo prudký nárast teploty na Zemi.

Permafrost zachytáva miliardy ton oxidu uhličitého a metánu a rýchlym zvyšovaním teplôt dochádza k jeho topeniu, a teda aj uvoľneniu týchto nebezpečných plynov. Permafrost sa pod morským dnom začal opäť topiť, pričom uvoľňuje plyny, ktoré vytvárajú krátery a zároveň ohrievajú planétu. Vedci predpokladajú, že kráterov bude na dne arktického mora zvyšujúcimi teplotami pribúdať. 

V arktickej oblasti sa dejú veľké zmeny

Zistenie o topiacom sa permafroste pod arktickým morom prekvapilo aj samotných odborníkov. Julian Murton, profesor skúmajúci permafrost z University of Sussex vo Veľkej Británii uviedol: „Niektoré zmeny sú také rýchle alebo dokonca rýchlejšie ako známejšie topografické zmeny zemského povrchu spôsobené rozmrazovaním permafrostu v Arktíde.“

Charles Paull z Monterey Bay Aquarium Research Institute a jeho ďalší kolegovia uskutočnili v rokoch 2010 až 2019 štyri prieskumy dna legendárneho Beaufortovho mora s použitím autonómnych podvodných vozidiel s pomocou ľadoborcov. Svoje pozorovania sústredili v hĺbke medzi 120 a 150 metrov. Zistili, že na dne mora sa nachádzajú početné väčšie aj menšie krátery. Najväčší kráter bol 29 metrov hlboký, 225 metrov dlhý a 96 metrov široký. Celkovo však našli asi 41 dier, ktoré boli v priemere hlboké asi 7 metrov.

„Vieme, že v arktickej oblasti sa dejú veľké zmeny, ale toto je prvýkrát, čo sa nám podarilo nasadiť technológiu, aby sme videli, že zmeny sa dejú aj na mori. Tento prelomový výskum odhalil, ako možno zistiť rozmrazovanie podmorského permafrostu a potom ho monitorovať,“ uviedol Paull vo vyhlásení.

zdroj: iflscience.com

Exit mobile version