1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

EnviroNitriansky krajTopoľčanyZdravie

Voda v Duchonke nie je vhodná na kúpanie, prekročené sú hodnoty cyanobaktérie a chlorofylu

2 Minút čítania

4.8.2022, Topoľčany

Kvalita vody vo vodnej nádrži Duchonka neďaleko Topoľčian nie je vhodná na kúpanie. Potvrdili to posledné rozbory vzoriek vody, ktoré vykonali pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Topoľčanoch. Podľa ich zistení voda vo vodnej nádrži Duchonka prekračuje medzné hodnoty v ukazovateľoch cyanobaktérie a chlorofyl. Informuje o to TASR.
      

Riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe

Vodná nádrž Duchonka je prírodná vodná plocha, na ktorej nie je zabezpečený dozor plavčíkmi a chýba tam i ďalšie vybavenie a služby. RÚVZ v Topoľčanoch tam však sleduje kvalitu vody v každej letnej sezóne, pretože vodnú nádrž využíva väčšie množstvo ľudí na kúpanie na vlastné riziko. Vzorky vody sú odoberané v letných mesiacoch z troch odberových miest – veľká pláž, malá pláž a hrádzny múr.
      

Prvé vzorky vody v letnej sezóne 2022 boli odobraté 1. júna. Ich analýzou nebolo zistené prekročenie medzných hodnôt sledovaných ukazovateľov. Pri odbere ďalších vzoriek vody 11. a 18. júla bol na hladine vody zistený výskyt vodného kvetu, voda mala zelené zafarbenie a nízku priehľadnosť. Vodný kvet bol voľným okom najpozorovanejší na malej a veľkej pláži, ale i pri hrádznom múre.
      

Vodný kvet tvoria premnožené mikroorganizmy, najmä riasy a sinice – cyanobaktérie, tvoriace vločky alebo zhluky kolónií, ktoré sú nahromadené na vodnej hladine alebo sú vo vode rozptýlené. Vodný kvet býva najčastejšie zelenej a modrozelenej farby. K zvýšenému výskytu siníc prispieva dlhotrvajúce slnečné a teplé počasie bez zrážok. Premnoženie siníc znamená väčšie zdravotné riziko než premnoženie rias.
      

Sinice môžu u detí, alergikov a osôb s oslabenou imunitou spôsobiť dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí väčšieho množstva vody môžu vyvolať aj črevné problémy, kŕče a nevoľnosť. Aj keď nie všetky sinice produkujú toxické a alergizujúce látky, riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe.

Zdroj: RÚVZ, TASR

Súvisiace príspevky
Zdravie

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere…
Enviro

V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať. Celkové náklady na recykláciu sú často…
BratislavaBratislavský krajEnviro

Zoo Bratislava otvára 63. sezónu, pre návštevníkov je pripravený program

1 Minút čítania
Bratislava 25. marca (TASR) – Deň plný aktivít čaká všetkých, ktorí prídu v sobotu do zoologickej záhrady v Bratislave. Pri príležitosti otvorenia…