1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

BratislavaBratislavský krajEnviroKrimiSenecZápadné Slovensko

Vrakuňa: Z čističky unikol kal a neprečistené splašky, kontaminovaný je Malý Dunaj

2 Minút čítania

Bratislava 26. mája (TASR) – Z čistiarne odpadových vôd (ČOV) v bratislavskej Vrakuni unikol kal a neprečistené splašky. Kal spôsobuje stratu kyslíka vo vode, zabíja ryby a vodné živočíchy udusením. Kontaminovaný je Malý Dunaj, ktorý vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe, Žitný ostrov, ktorý je jednou z najväčších zásobární pitnej vody. Na sociálnej sieti o tom informuje Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).
      

Snažia sa to riešiť …

Kal zo splaškov sa počas búrok podľa SIŽP vylial do Malého Dunaja a kontaminoval niekoľko desiatok kilometrov. Inšpektori išli po nahlásení prípadu na miesto, kde vyšetrovali a koordinovali nápravné opatrenia.
      

„Ani prívalové dažde nie sú ospravedlnením takejto ekologickej katastrofy. Na takéto situácie slúži manipulačný poriadok, ktorý určuje presný postup, ako konať tak, aby sa škody na životnom prostredí minimalizovali,“ poukázala SIŽP. Deklaruje, že pôvodca bude v prípade preukázania viny potrestaný v zmysle zákona.
      

Na štvrtkovom rokovaní bratislavského mestského zastupiteľstva upozornila poslankyňa Soňa Svoreňová, že nejde o prvý takýto prípad a k podobnej udalosti došlo aj pred štyrmi rokmi. „Situácia sa opakuje. Zjavne neboli prijaté žiadne nápravné opatrenia do dnešného dňa,“ uviedla a opýtala sa vedenia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), ako bude situáciu riešiť.
      

Generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš mestským poslancom deklaroval, že pri vyšetrovaní vzniknutej situácie spolupracujú so všetkými príslušnými orgánmi. Za problém s únikom z ČOV podľa jeho slov môže zmena klímy a prívalové dažde. ČOV vo Vrakuni bola stavaná tak, aby dokázala na vstupe spracovať vodu na úrovni šiestich kubických metrov. Prívalové dažde však boli v kapacite 20 kubických metrov.
      

„Kanalizačná sieť v Bratislave bola historicky budovaná po častiach a nikto v minulosti nepočítal, že za taký krátky čas spadne také enormné množstvo vody,“ povedal šéf BVS s tým, že problém si vyžaduje dlhodobejšiu pozornosť. „Snažíme sa to riešiť,“ deklaroval poslancom. Avizoval aj budúce investície v ČOV Vrakuňa.
      

BVS si však nemyslí, že únik z čistiarne spôsobil úhyn rýb. Má vlastné podozrenie, prečo k úhynu došlo. „Podozrenia sme zdieľali s enviropolíciou a SIŽP. Dúfame, že orgány prídu v dohľadnej dobe s nejakým názorom na vzniknutú situáciu,“ skonštatoval Olajoš.

Zdroj: TASR


      

Súvisiace príspevky
Krimi

Advokáta Adama P., obvineného z vraždy D. Tupého, vzali do väzby

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – Advokáta Adama P., ktorý je obvinený z vraždy Daniela Tupého, vzali do väzby. Nedeľné rozhodnutie sudcu pre…
Enviro

V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať. Celkové náklady na recykláciu sú často…
BratislavaBratislavský krajEnviro

Zoo Bratislava otvára 63. sezónu, pre návštevníkov je pripravený program

1 Minút čítania
Bratislava 25. marca (TASR) – Deň plný aktivít čaká všetkých, ktorí prídu v sobotu do zoologickej záhrady v Bratislave. Pri príležitosti otvorenia…