1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

KežmarokLevočaPoprad

Vysoké Tatry: Múzeum TANAP-u obsadili bobry a tvoriví múzejníci

3 Minút čítania

27.12.2022, VYSOKÉ TATRY. Rys ustúpil bobrom. Aspoň tak to na prvý pohľad vyzerá v expozícii Múzea Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici, kde v rámci pravidelnej každoročnej odstávky vynovili ďalšiu z diorám. Informuje o tom správa TANAP-u na svojej webovej stránke.

Museli zladiť maľbu s 3D pozadím vodnej hladiny

Tentokrát sa múzejníci zamerali na podhorie Tatier. Zatiaľ čo pôvodnej dioráme dominoval rys v spoločnosti srnca, zajaca a jazvecov, ústrednými hviezdami tej novej sa stali bobry. „Momentálne je to aktuálna téma, bobor sa v posledných rokoch objavuje v podhorí, a nielen tam, čoraz častejšie. Aj napriek tomu, že sa v tejto súvislosti veľa hovorí o škodách, jeho význam pre prírodu je nepopierateľný. Nielen že zadržiava vodu v krajine, ale takisto vytvára i vhodné podmienky pre vlhkomilné druhy chránených rastlín a živočíchov, ako sú napríklad mloky, žaby, plazy alebo vodné vtáctvo,“ vysvetľuje zoologička Gabriela Chovancová, ktorá je zároveň poverená aj vedením Odboru vedy a výskumu Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.  

Atmosféru podhoria navodzuje maľba z autorskej dielne Tomáša Zárubu, ktorý sa inšpiroval fotografiou Mareka Kopnického. Sú na nej zachytené Vysoké Tatry s voľnou krajinou a bobrími hrádzami v popredí. Tvorcovia diorámy pozadie umne prepojili s fiktívnou vodnou plochou, takže pohľad na dvojicu bobrov v akcii pôsobí s horami ako kompaktný celok. Autentickosť celému výjavu dodávajú ohlodané kusy dreva, ktoré sú originálmi z prírody. „Nebolo jednoduché spraviť na pomerne malej ploche takú náročnú diorámu, ktorej súčasťou by bol bobrí brloh aj hrádza spolu s vodnou hladinou, bobrami a ďalšími živočíchmi. Zároveň sme museli zladiť maľbu s 3D pozadím vodnej hladiny, čo bolo dosť zložité, pretože sme tam aplikovali v niekoľkých vrstvách špeciálne živice. Celé to musí byť ozaj bezchybne spravené, aby bol efekt vodnej hladiny dokonalý a zároveň to bolo pochôdzne, aby sa časom dala dioráma meniť,“ hovorí umelecký reštaurátor Tibor Kováč, ktorý si spoločne s kolegami vzal po minulé roky do parády aj ďalšie dve diorámy v múzeu. Táto vraj bola spomedzi nich najnáročnejšia.

Okrem bobrov v nej dostal priestor aj srnec

Okrem bobrov v nej dostal priestor aj srnec, ktorý nenápadne vykúka spoza stebiel trávy, či volavka oddychujúca na kuse dreva. Prehliadnuť sa nedajú ani dve vydry, ktoré sledujú dianie v okolí bobrieho hradu. Pozorný návštevník si však istotne všimne i ďalších zvieracích obyvateľov podhoria, či už je to zajac, skokan, rybárik, vážka, užovka, alebo trojica mlokov, ktorých odliatky zhotovil strážca prírody Juraj Ksiažek. Vypracovanie preparátov bolo už tradične v réžii Milana Kornajčíka. Niektoré kúsky z pôvodnej diorámy dostali novú šancu, iné majú v múzeu premiéru. Tak ako bobor – staviteľ, ktorý si vraj vyžadoval viac kumštu než jeho plávajúci sused. „Model som musel viac prispôsobovať, aby mal aj zodpovedajúci výraz. V porovnaní s plávajúcim bobrom, ktorému vidno len vrchnú časť tela, bol ten ohrýzajúci náročnejší. Do budúcna by som chcel pridať ešte jedného, ktorý bude schádzať z hrádze a takisto som rozmýšľal nad samicou a bobríčatami vo vnútri hradu, čo by mohlo byť zaujímavé hlavne pre deti,“ naznačuje plány skúsený preparátor.

Bobria dioráma zatiaľ nie je kompletná. Jej súčasťou bude aj tabuľa s informáciami o tomto najväčšom európskom hlodavcovi, ktorý môže dorastať až do jedného metra a vážiť aj tridsať kilogramov.

Zdroj: tanap.sk

Súvisiace príspevky
KežmarokLevočaPopradSpišská Nová VesStará Ľubovňa

Z Popradu do poľskej Muszyny začal opäť premávať obľúbený Beliansky expres

1 Minút čítania
27.12.2022, POPRAD. Počas zimnej sezóny môžu milovníci zimnej turistiky opäť objavovať krásy poľského prihraničia. Na trať sa vracia obľúbený Beliansky expres, ktorý…
Aktuálne témyEnviroKežmarokLevočaLiptovský MikulášPopradRužomberok

Chystáte sa do hôr? Buďte opatrní, nebezpečenstvo pádu lavín sa zvyšuje.

1 Minút čítania
26.12.2022, VYSOKÉ TATRY. Pre Veľkú a Malú Fatru je vyhlásený 1. stupeň lavínového nebezpečenstva. Pre Tatry nad 1800 m n. m. je…
KežmarokPoprad

V. Tatry: Múzeum TANAP-u bude mimo prevádzky aj na Silvestra a Nový rok

1 Minút čítania
22.12.2022, VYSOKÉ TATRY. Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici je od 19. decembra zatvorené. Príležitosť pozrieť si jeho expozície budú mať návštevníci najskôr…