Site icon Slovenský reportér

Z. Čaputová: Bola by som proti umiestneniu základní NATO na území SR

V marci 2019, pár dní pred prezidentskými voľbami, sa relácie s názvom „Ide o pravdu“ zúčastnili dvaja hlavní kandidáti na post prezidenta SR Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Tí sa v jednom z blokov relácie mali vyjadriť k témam finančnej pomoci našim vojenským letiskám zo strany USA a tiež k umiestneniu vojenských základní NATO na území SR. V štúdiu Pravda TV sa svojimi postojmi a názormi v tom čase odprezentovala súčasná prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa vtedy postavila jednoznačne proti umiestneniu vojenských základní na území Slovenska.

Čaputová a Šefčovič by boli proti umiestneniu vojenských základní

V týchto dňoch sa na Facebooku po troch rokoch od odvysielania relácie, ktorej hosťami boli kandidáti na prezidenta SR, objavil jej krátky zostrih. Moderátorka relácie, novinárka a bývalá politička Zuzana Martináková, v ňom otvorila tému zahranično-politického postavenia Slovenska. Uviedla, že na Slovensku máme spor o prijatí alebo neprijatí americkej finančnej pomoci na revitalizáciu našich vojenských letísk.

„Rozhodnutie neprijať takúto finančnú pomoc nepovažujem za dobré. V tomto zmysle zdieľam skôr názor ministerstva zahraničných veci, ktoré je kritické voči ministerstvu obrany pri tomto rozhodnutí. Ide o to, že nikto nemá na mysli prijímanie cudzích amerických vojsk na území Slovenska, ako sa to populisticky zamieňa. Malo ísť o investíciu do majetku SR,“ uviedla v relácii Ide o pravdu Zuzana Čaputová.

Na otázku Martinákovej, či by títo dvaja kandidáti na prezidenta SR boli za umiestnenie vojenských základní NATO na území Slovenska, odpovedala vtedy Zuzana Čaputová jednoznačne: „Bola by som proti. Nevidím na to dôvod.“

Proti umiestneniu vojenských základní na Slovensku by bol vtedy aj Maroš Šefčovič.

Obranná zmluva s USA je podpísaná

Slovenská republika a Spojené štáty podpísali obrannú zmluvu s USA koncom minulého týždňa. Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Pri podpise bol aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Zmluvu má dnes 8. februára odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR, ktorá sa však vyjadrila, že obrannú dohodu s USA podporí.

Obrannú dohodu s USA kritizuje najmä opozícia, ale aj slovenskí i českí politológovia. Podľa ich vyjadrení táto dohoda umožní vznik amerických vojenských základní na Slovensku. Napätie vzrastá najmä medzi obyvateľmi Slovenska.

Celú reláciu si môžete pozrieť tu:

zdroj: TASR, FB / Ondrej Štefik, You tube

Exit mobile version