1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

KultúraLevočaPrešovský krajRozhovorySlovensko

Z významného grófskeho sídla polepšovňa, dnes chátrajúca kráska. Kto ju zachráni?

7 Minút čítania

Neďaleko Popradu a historickej Levoče, pri majestátnom Spišskom hrade v obci Spišský Hrhov naše reportérske oči objavili kaštieľ, ktorý nám doslova vyrazil dych. Kedysi významné sídlo grófskeho rodu Csákyovcov, neskôr sirotinec a reedukačný ústav. Čo všetko skrýva táto dnes chátrajúca kráska? Kto ju zachráni?

Slovensko sa rado hrdí množstvom vzácnych pamiatok, z ktorých mnohé sú však schátralé a zanedbané, čo nie je pre nás Slovákov zrovna najlepšou vizitkou. Medzi historické klenoty Slovenska zaraďujeme často aj Spiš, kde na tak malom území zanechali naši predkovia mnoho unikátnych a vzácnych objektov. Pri pohľade na niektoré z nich je človeku veľakrát do plaču.

Spišský Hrhov je obec neďaleko historickej Levoče a majestátneho Spišského hradu, kde sa nachádza zaujímavý kaštieľ,  ktorý dal v roku 1893  postaviť gróf  Vidor Csáky. Tento vtedajší spolumajiteľ Spišského hradu si na jeho výstavbu najal majstrov z Maďarska, Rakúska a Nemecka, ktorí kaštieľ postavili za rekordné dva roky. Projektantom bol Rakúšan Heinrich Adamov. Kaštieľ bol už v tom čase vybavený elektrinou a ústredným kúrením.

Pohľad na rozpadávajúci sa kaštieľ dnes nevyvoláva veľké nadšenie. Skôr naopak, vidieť, že je opustený a chátra. Zub času stihol tento skvost nahlodať a k nemu sa pridali vetry a dažde, ktoré zanechali na fasáde viditeľné stopy. Stále však z neho sála niečo výnimočné a noblesné. Aj keď vstup do interiéru kaštieľa je pre verejnosť obmedzený a regulovaný, okolitý park využívajú miestni obyvatelia pomerne často na rôzne pohybové, vzdelávacie a rekreačné aktivity. 

Nakoľko nás toto miesto očarilo, rozhodli sme sa osloviť  súčasnú starostku Spišského Hrhova, ktorá nám priblížila, ako sa veci majú a aké sú s týmto kaštieľom plány.  

Pani Kučerová, kto je v súčasnosti majiteľom kaštieľa? V akom stave je tento objekt, čo sa týka majetkovo-právnych vzťahov?

„V súčasnosti je majiteľom kaštieľa štát, v správe ho má Reedukačné centrum v Levoči.“

Nebolo by ideálne, ak by majiteľom kaštieľa bola obec Spišský Hrhov?  

„Máme záujem o odkúpenie kaštieľa, podpísali sme už kúpno-predajnú zmluvu s Reedukačným centrom za 10% z ceny znaleckého posudku, avšak posledné slovo v tejto veci má Ministerstvo financií SR, ktoré musí odsúhlasiť odpredaj prebytočného štátneho majetku.“

Ako dlho je kaštieľ v takomto dezolátnom až žalostnom stave? Existuje projekt na jeho rekonštrukciu?

„Mne nepripadá až v takom žalostnom stave 😊.  Podľa mňa je stále krásny. Opustený je dva roky, čo sa samozrejme odzrkadlilo na jeho stave, bol odpojený od elektriny, vody a nevykuruje sa. Projekt na rekonštrukciu neexistuje. V budove, kde bola škola, plánujeme rozšíriť kapacity pre naše školské zariadenia a kaštieľ by sme radi postupne zrekonštruovali z eurofondov a dotácií.“

Poznáte osobne dedičov kaštieľa? Ako sa stavajú oni k tomuto klenotu? Majú záujem sa spolupodieľať na jeho zveľaďovaní?

„Osobne dedičov nepoznám, avšak toto leto sa pravnuk dedičov kaštieľa chystá na výlet k nám do obce. Oni sa k tomu stavajú, že boli odtiaľ vyštvaní, cítia to ako krivdu, nakoľko ich rodina prispela obrovskou zásluhou k tomu, aká naša obec je. Späť to ale nechcú, (asi by sa to ani nedalo) a neviem o tom , žeby mali záujem podieľať sa na jeho zveľaďovaní,“ dodala starostka.“

Neobarokový kaštieľ v Spišskom Hrhove ukrýva vo svojom vnútri bohatú históriu, stovky osudov a príbehov ľudí. Do tajov tohto tajomného miesta nás zaviedol Michal Kovalík z Reedukačného centra v Levoči, ktorý nás pri sprevádzaní interiérom kaštieľa oboznámil s hŕbou zaujímavých faktov a legiend.

Pán Kovalík, ak už sme pri tých legendách. Jedna hovorí, že z kaštieľa viedla na Spišský hrad tajná chodba. Viedla?

„Áno, legenda vraví, že vraj tajná cesta viedla z Levoče, cez Spišský Hrhov až na Spišský hrad. Vraj sa jedného dňa preborila zem, čo spustilo dohady o tajnej chodbe. Niektorí tvrdia, že bola taká vysoká a široká, že tadiaľ prešiel aj konský povoz, čo bola aj pravda. To však nebola žiadna tajná chodba, ale stará pivnica po starej kúrii, ktorá tam kedysi stála.“

Ako vlastne vznikol názov Spišský Hrhov?

„Neďaleko miesta, kde dnes stojí tento kaštieľ,  žil už od 12. storočia mnohopočetný pre Spiš významný rod Gergejovcov. Názov Gergej bol odvodený od neďalekej usadlosti miestnych garbiarov, ktorú ľudia v minulosti nazývali aj ako Gargov, neskôr Grgov, Gergev, Harhov, z čoho neskôr vznikol názov Spišský Hrhov.“

Prečo boli Gergejovci pre Spiš aj obec tak významnými?

„Čo sa týka Gergejovcov, boli to veľmi pokrokoví ľudia a zo svojich ciest po svete prinášali domov rôzne inovácie, čím sa stali prínosom a obohatením nielen pre svoju rodinu, ale aj pre samotnú obec.  Založili šľachtickú školu, nové poľnohospodárstvo a pálenice. Boli veľkým prínosom pre celý Spiš.“

Gróf Csáky, čo o ňom vieme?

„Gróf Csáky patril do významného šľachtického rodu Uhorského kráľovstva. Bol senátorom a často cestoval do Bratislavy na snemy, kde prespával v jednom zo svojich kaštieľov. Zo svojich ciest po svete prinášal domov rôzne cudzokrajné rastliny, ktoré následne pestoval vo svojom unikátnom skleníku s veľkými vitrážnymi oknami. Túto nádhernú oranžériu vytvoril tesne pri kaštieli vo svojom rozsiahlom až 17 hektárovom parku s rybníkom, na ktorom sa grófska rodina často člnkovala. V zime ľad z rybníka používal do ľadovne, kde uskladňoval mäso. Bol to veľmi praktický človek a uvažoval v širšom rozsahu.“

Zdá sa, že gróf si život v tomto kráľovstve naplno užíval. Čo sa dialo v kaštieli po jeho smrti?

„Zdá sa, že áno. Avšak nič netrvá večne.  Gróf Csáky umrel v roku 1932. Pochovaný je spolu so svojou manželkou Annou Norman z Chorvátska pri katolíckom kostole v Spišskom Hrhove.  Po jeho smrti zdedil celý majetok najstarší z potomkov Gustáv Csáky, ktorý si tu žil v prepychu až do polovice 2. svetovej vojny. 19. januára 1945, kedy sa blížila ruská a československá armáda sa rozhodol, že odíde spolu s manželkou do Rakúska. Na hranici ich však obrali vojaci o všetky cenné veci.“

Čo sa stalo s kaštieľom a majetkom Csákyovcov?

„Majetok im najprv skonfiškovali a následne na to, znárodnili. Odškodnenia sa Csákyovci ale nedočkali. Tým sa éra rodu Csákyovcov definitívne skončila. Následne do kaštieľa vnikli násilím ruskí vojaci, ktorí takmer všetko čo našli, zničili a spálili. Pamätný je požiar z 26. januára 1945, po ktorom ostala veľká pahreba plná obhorených vecí a hračiek.“

Z kaštieľa sa vraj následne stala polepšovňa? Je to pravda?

„V tom čase to bol najprv detský výchovný ústav a následne sa premenovalo na reedukačné centrum pre dievčatá. V roku 1947 levočskí páni zriadili v kaštieli dom pre siroty a matky s deťmi, ktoré boli v núdzi. Začali tu organizovať rekondičné pobyty pre deti z celého Slovenska. Z tohto obdobia máme zachovanú aj kroniku. Keď už tu bolo pokope toľko detí, Okresný úrad v Levoči rozhodol založiť v kaštieli 9 -ročnú základnú školu. Toto obdobie si pamätá stále veľa ľudí, lebo mnohí z nich sem do tejto školy chodili.“

Keď sa človek poobzerá okolo seba, vidí, že veľa tu toho neostalo. Kde zmizli všetky tie veci?

„V období okolo roku 1945 boli nejaké veci z kaštieľa odcudzené , čo sa aj následne vyšetrovalo. To čo sa našlo, skončilo v múzeu v Levoči.

Pán Kovalík, aký máte vzťah k tomuto miestu Vy?

„Toto miesto považujem za jedinečné, najmä vďaka rodu Csákyovcov, ktorých si veľmi vážim. Je obdivuhodné, akú technológiu v tom čase mali. Mrzí ma, že v tom čase tak nešťastne o to všetko prišli.“

Sme radi, že sme vďaka Vám mali možnosť spoznať toto zaujímavé miesto. Ak by si chcel niekto dohodnúť prehliadku kaštieľa, na koho sa má obrátiť?

„Teší ma, že sa Vám v kaštieli páčilo. Záujemcom o prehliadku odporúčam kontaktovať Obecný úrad v Spišskom Hrhove“ ukončil rozhovor Michal Kovalík.

Redaktor: Marek Mensák, Slovenský reportér, jún 2021

Na videu Michal Kovalík a jeho ukážka naťahovania hodín na veži kaštieľa v Spišskom Hrhove / Autor: Marek Mensák, Slovenský reportér

Fotogaléria:

Kaštieľ v Spišskom Hrhove, Foto: Marek Mensák, Slovenský reportér


Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
KošiceKošický krajPrešovPrešovský krajVýchodné Slovensko

KSK a PSK zlepší informovanosť cestujúcich o všetkých druhoch dopravy

2 Minút čítania
Košice/Prešov: Košický samosprávny kraj (KSK) a Prešovský samosprávny kraj (PSK) zavedú v prímestskej autobusovej doprave Centrálny dispečing IDS Východ. Cestujúcim prinesie garantované…