1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Slovensko

Zásahový tím odchytil a uspal vo Vysokých Tatrách medveďa hnedého

1 Minút čítania
ilustračné foto: sk.wikipedia.org

VYSOKÉ TATRY – Zásahový tím pre medveďa hnedého odchytil a eutanázoval vo štvrtok (30. 9.) vo Vysokých Tatrách medveďa hnedého. Ako TASR informovala Catherine Černochová z tlačového oddelenia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, pohyb jedinca monitoroval už dlhé mesiace v lokalite Smokovce v meste Vysoké Tatry.
      

Už nebola žiadna nádej

Stupeň zmeny správania sa tohto medveďa bol už v štádiu, keď nebola nádej na odvyknutie si od stravy z kontajnerov a od synantropného chovania. Návrat k prirodzenému spôsobu života vo voľnej prírode už nebol podľa rezortu životného prostredia reálny. Zásahový tím vyskúšal všetky možnosti odstrašenia medveďa, žiaľ, neúspešne.
      Medveď podľa Černochovej opakovane prenikal do intravilánu obce, najmä na územiach Dolného, Horného, Starého a Nového Smokovca. Kŕmil sa potravou zo zmesového komunálneho odpadu, ktorý nie je v týchto obciach dostatočne zabezpečený. Pri stretnutiach s človekom už nejavil známky plachosti a opätovne sa vracal k nezabezpečeným kontajnerom. Zásahový tím medveďa odchytil a eutanázoval za prítomnosti veterinárneho lekára.

Odpad treba zabezpečiť


      „Ministerstvo pripomína, že v minulosti podporilo mesto Vysoké Tatry a okolité obce nemalým finančným príspevkom na zabezpečenie kontajnerových stojísk, čo však samosprávy nevyužili tak, aby k takémuto zabezpečeniu naozaj došlo. Upozorňujeme opäť, že podľa vyhlášky sú tí, ktorí vytvárajú odpad, povinní zabezpečiť ho pred šelmami buď použitím uzamykateľnej zbernej nádoby, alebo inou formou ochrany pred prístupom medveďa k odpadu,“ doplnila Černochová.
      Naďalej podľa jej slov platí tiež výzva ministerstva, že ak občania zaregistrujú prítomnosť medveďov, ktorí sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, majú túto situáciu ohlásiť na linky tiesňového volania 158, 112, 159 alebo kontaktovať Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR na telefónnom čísle 0903 201 879.

TASR, BM

Súvisiace príspevky
Slovensko

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – V nedeľu 26. marca začne na Slovensku – podobne ako vo viacerých európskych štátoch – platiť letný…
Slovensko

Biskupi k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája

2 Minút čítania
      Bratislava 25. marca (TASR) – Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája,…
Slovensko

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

1 Minút čítania
      Košice 20. marca (TASR) – Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických…