Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
X-Nezaradené

Na Jarmočnej ulici v Košiciach otvorili nové zariadenie na zber odpadov

2 Minút čítania

Košice: Nové zariadenie na zber odpadov otvorili mesto Košice a spoločnosť Kosit na Jarmočnej ulici. Určené je primárne podnikateľom z Košíc i okolia, ktorí vedia svoj odpad priviezť vo vlastnej réžii.

Centrum Jarmočná vzniklo rozdelením existujúceho areálu dcérskej spoločnosti Kosit East a nachádza sa v priemyselnom areáli za železničnou zastávkou Košice predmestie. Nová služba vzniká ako reakcia na opakujúce sa dopyty podnikateľov v meste, ktorí k odvozu produkovaného odpadu nepotrebujú využiť prepravu prostredníctvom zberovej spoločnosti. „Systém odovzdávania odpadu v tomto zariadení je porovnateľný so zaužívaným systémom príjmu odpadu v zberných dvoroch. Základným rozdielom je, že o odovzdaní odpadu v Centre Jarmočná dostáva zákazník po úhrade poplatku daňový doklad,“ informovala spoločnosť Kosit. Úhrada je realizovaná výhradne platobnou kartou. V piatich zberných dvoroch určených obyvateľom mesta Košice je odpad prijímaný bezplatne a bez potvrdenia.

V centre je umiestnených 15 zberných nádob rôznych objemov

Do centra Jarmočná môžu podľa firmy aj obyvatelia privážať stavebný odpad z bytových prerábok. Po úhrade poplatku tak získajú platný doklad, ktorý je v zmysle legislatívy nutné doložiť k stavebnému povoleniu pred kolaudáciou stavby. Prevádzku riadi poverený pracovník, ktorý s dôrazom na bezpečnosť koordinuje každý krok procesu. Celkovo je v centre umiestnených 15 zberných nádob rôznych objemov. Niektoré druhy odpadov, ako napríklad papier, elektroodpad, akumulátory či batérie sú prijímané bezodplatne. Poplatok sa týka vybraných druhov odpadov z kategórie „O“, ako čistý a zmiešaný stavebný odpad, objemný odpad, zmiešané obaly, absorbenty, izolačné materiály, drevo, sklo, plasty a gumy.

Miesto vzniklo aj na základe požiadaviek klientov

Podľa generálneho riaditeľa Kosit Mariána Christenka miesto, kam by mohli podnikatelia voziť na prívesnom vozíku alebo v dodávke odpad zo svojho podnikania, vzniklo aj na základe požiadaviek klientov. „V súčasnosti pre nich zabezpečujeme prepravu odpadov na zhodnotenie či zneškodnenie výhradne našimi a subdodávateľskými vozidlami. Otvorením Centra Jarmočná tak napĺňame požiadavku cieľovej skupiny a dopĺňame portfólio služieb,“ uviedol.

Pre zákazníkov je centrum otvorené denne počas pracovných dní v čase od 8.00 do 17.00 hod. a v sobotu od 8.00 do 15.00 hod. Vjazd je odporúčaný vozidlám do 3,5 tony. „Vítame otvorenie nového zberného dvora aj vzhľadom na to, že mesto Košice kladie veľký dôraz na recykláciu a ekológiu,“ povedal primátor mesta Jaroslav Polaček.

Zdroj: TASR, foto: kosice.sk, NN

Súvisiace príspevky
X-Nezaradené

Sulík: Prejav prezidentky potvrdil, že táto vláda stratila dôvod na existenciu

1 Minút čítania
Bratislava 29. novembra (TASR) – Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej potvrdil, že táto vláda stratila dôvod na existenciu. Líder SaS Richard Sulík to…
X-Nezaradené

Vodič v Košiciach zrazil pri cúvaní chodkyňu

1 Minút čítania
Košice: Dnes dopoludnia došlo na Magnezitárskej ulici v Košiciach k dopravnej nehode, pri ktorej, žiaľ, vyhasol život chodkyne. Podľa doterajších zistení 48-ročný…
BreznoKrimiX-Nezaradené

Za volant sadol s viac ako 3,5 promile, do cely išiel už bez vodičáku

1 Minút čítania
23. 11. 2022, BREZNO. Polícia v Brezne obvinila 52-ročného vodiča z Podbrezovej, ktorý v pondelok 21. novembra popoludní zapríčinil dopravnú nehodu. V…