Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Banská BystricaBanskobystrický krajSlovenskoX-Nezaradené

Banskobystrická župa pokračuje v historicky najväčšej rekonštrukcii ciest

3 Minút čítania

Takmer 600 kilometrov zrekonštruovaných ciest II. a III. triedy z vlastných zdrojov bude mať na svojom území Banskobystrický samosprávny kraj ku koncu tohto kalendárneho roka. Súčasné vedenie župy s masívnou obnovou cestnej siete začalo ešte v roku 2017 a za posledné roky ide o historicky najväčšie investície. K nim pribudne aj ďalších vyše 120 kilometrov úsekov, na ktoré sa kraju podarilo získať 36,4 milióna eur z európskych peňazí.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pokračuje v historicky najväčšej rekonštrukcii cestnej siete na svojom území. Do konca tohto kalendárneho roka tu budú môcť motoristi využívať celkovo 559,753 kilometrov zrekonštruovaných ciest, do ktorých išlo z vlastného rozpočtu župy viac ako 57,4 milióna eur.

„V rámci IROP I plánujeme začať s rekonštrukciami ešte v tomto roku. Pôjde celkovo o rekonštrukciu 83,108 kilometrov ciest, v rámci ktorej zrekonštruujeme aj 27 mostných objektov. V budúcom roku začneme rekonštruovať ďalších 38 kilometrov ciest a 27 mostov v rámci IROP II,“ povedal Ján Lunter.

Vďaka peniazom z eurofondov má začať ešte tento rok dlho očakávaná rekonštrukcia cesty II. triedy medzi Breznom a Čiernym Balogom či cesty III. triedy medzi Utekáčom a Kokavou nad Rimavicou.

„V pláne je tento rok aj začiatok rekonštrukcie v úseku cesty II/585 Pôtor – Dolná Strehová – Lučenec a II/591 cestný násyp pred obcou Horný Tisovník. Z eurofondov máme počas tohto a budúceho roka v pláne začať rekonštrukcie ciest v celkovej dĺžke 121,263 kilometrov,“ doplnil banskobystrický župan.

Okrem toho prejde do konca leta v kraji rekonštrukciou aj ďalších 65,5 kilometrov ciest I. triedy za takmer 20 miliónov eur, ktorú pripravuje a financuje vláda.

„Samosprávne kraje prevzali kedysi majetok od štátu s obrovským investičným dlhom, ktorý sa desiatky rokov snažia všetky župy na Slovensku dobiehať. Je dôležité, že sa nám to za posledné roky darí veľmi rýchlo a hlavne kvalitne. Často bývala v minulosti otázna kvalita práce a teda výsledok vidíme v praxi, že po pár rokoch boli cesty opäť v zlom technickom stave. Aktuálne Banskobystrická župa zavádza nové technológie do rekonštrukcií ciest a zvyšuje kvalitu komunikácií, vďaka čomu sa môžeme zodpovedne pozrieť do očí obyvateľom, ale aj k tým, ktorí poskytli financie BBSK mimo našich rozpočtových možností. Možno by štát mohol prehodnotiť návratné finančné zdroje pre našu župu a prísť si pozrieť, koľko sa toho podarilo a zvážiť odpustenie ich splácania, keďže len úspešne opravujeme zanedbaný stav z obdobia, kedy za cesty zodpovedal štát. Poukazovali sme na to aj cez iniciatívu Cesty pre Slovensko, do ktorej sa zapojili primátori, starostovia, ale aj poslanci z kraja,“ doplnil Martin Turčan z finančnej komisie ZBBSK.

Unikátna technológia

Pri rekonštrukcii vybraných úsekov ciest, napríklad aj na ceste medzi Hronsekom a Vlkanovou, použije zhotoviteľ – spoločnosť Viakorp, unikátnu technológiu recyklácie za studena. Táto technológia zvýši životnosť rekonštruovaných ciest aj vďaka tomu, že sa odfrézuje hrubšia časť vozovky.

Dôležitý je aj jej ekologický aspekt – na stavenisko sa totiž nedováža žiadny nový stavebný materiál, ale len spojivo, ktoré sa zamiešava do pôvodného krytu a zavalcuje.

Na stavbe cesty medzi Hronsekom a Vlkanovou navyše spoločnosť využíva úplne nový stroj, ktorý dokáže robiť recykláciu v jednom kroku. „O dve tretiny skracujeme dĺžku stavby a predlžujeme životnosť podloží o 15-20 rokov. Nevznikajú zbytočné odpady odvážaním materiálu zo stavby, ale tento materiál sa zapracováva, podklady sa regenerujú a na to sa položí len klasický asfalt, na ktorý sú ľudia zvyknutí,“ uzavrel Ján Bohovic

Súvisiace príspevky
BratislavaBratislavský krajSlovenskoZápadné Slovensko

Bratislava je dostupná a bezpečná destinácia

1 Minút čítania
Bratislava Tourist Board (BTB) využíval slogan „Bratislava je dostupná a bezpečná destinácia“ pri promovaní nášho hlavného mesta už v minulosti. Tento rok však slovo…
BratislavaBratislavský krajSlovenskoZápadné Slovensko

Pošlite originálnu pohľadnicu z dovolenky

2 Minút čítania
Pošlite svojim blízkym originálny pozdrav z dovolenky, zo špeciálnych udalostí alebo pri príležitosti výročí a sviatkov. Vďaka službe Slovenskej pošty „Moja pohľadnica“ si môžete…
PopradPrešovPrešovský krajSlovenskoVýchodné Slovensko

Tunel Bôrik na D1 bude v smere na Prešov od pondelka neprejazdný

1 Minút čítania
Mengusovce 25. júla (TASR) Tunel Bôrik na diaľnici D1 bude v smere na Prešov od pondelka 26. júla neprejazdný. Úplná uzávera potrvá…