Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
NajčítanejšieSlovensko

Chaos vo vláde. Mičovský stiahol svoju demisiu, no Čaputová v utorok 8.6. vymenuje nového ministra

2 Minút čítania

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský 25.5. ohlásil, že sa vzdá svojej funkcie. Jeho rozhodnutie súviselo s dianím v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Mičovského nominantku na post šéfky SPF Gabrielu Bartošovú obvinili z korupcie. Mičovský demisiu koncom minulého týždňa doručil do prezidentského paláca. V pondelok 7.6. oznámil, že demisu stiahol.

Mičovský vysvetlil prezidentke dôvody svojho rozhodnutia listom. Podľa jeho slov ho podporujú lesníci, malí poľnohospodári aj členovia vlády. Podľa Mičovského by sa nemalo odchádzať z boja a chce pokračovať aj v rozpracovanej reforme lesníctva. Dodal, že o svojom rozhodnutí informoval aj premiéra Eduarda Hegera.

„Napriek straty politickej krásy som povinný pokúsiť sa dotiahnuť dielo do konca, ktorý sme občnanom sľúbili a ktorý je nevyhnutný,“ dodal Mičovský.

Premiér Eduard Heger sa však popoludní, už po tlačovke Mičovského na stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou dohodol na vymenovaní Samuela Vlčana. Informoval o tom Úrad vlády. Prezidentka ho vymenuje v utorok 8.6.

„Keďže Ján Mičovský svoju demisiu už doručil do KP SR a Ústava SR nepozná úkon jej späťvzatia, prezidentka sa rozhodla demisiu ministra prijať a na základe návrhu premiéra Eduarda Hegera zajtra vymenuje do funkcie nového ministra Samuela Vlčana,“ informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Premiér Heger dodal, že Mičovského tlačovú konferenciu vnímal ako poďakovanie a symboilické gesto za podporu, ktorú mu vyjadrili lesníci a poľnohospodári. Dodal, že je rád, že rezort pôdohospodárstva bude mať nového ministra a verí, že Mičovský bude aktívny v parlamente.

Hlas: Je to výsmechom štátu a jeho inštitúcií

Opozičný Hlas Mičovského krok, ktorý oznámil na obed, kritizuje. „Podávanie a následne sťahovanie demisií, ktoré táto vládna koalícia zaviedla, je absolútnym výsmechom štátu a jeho inštitúcií,“ skonštatovala strana Hlas-SD.

Pripomenula, že Mičovský aj OĽANO pri podávaní jeho demisie presviedčali o prejave politickej kultúry a striktnom odmietaní korupcie, ktorej sa mala dopustiť Mičovského nominantka v Slovenskom pozemkovom fonde. „Minister Mičovský zo seba urobil nesvojprávnu a smiešnu figúrku a stal sa ďalším symbolom totálneho chaosu a cirkusu v podaní vládnej koalície,“ poznamenal Hlas-SD.

Strana podčiarkla, že ak sa raz niekto rozhodne, že voči sebe vyvodzuje politickú zodpovednosť a nechce už riadiť zverený rezort, nemá vo funkcii čo hľadať. Odvolanie Mičovského premiérom by podľa Hlasu-SD ukázalo, že aspoň predseda vlády vníma boj proti korupcii do dôsledkov nielen ako frázy. Strana tiež uviedla, že Mičovský sa len svojou demisiou vyhol odvolávaniu v parlamente, keďže už mala opozícia dosť podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze.

Súvisiace príspevky
BratislavaSlovenskoZápadné Slovensko

Bratislava plánuje spustenie parkovacej politiky v prvých zónach od októbra

2 Minút čítania
Bratislava 12. júna (TASR) Mesto Bratislava plánuje spustiť parkovaciu politiku v prvých zónach od 1. októbra. Bude to v Petržalke, v Novom…
NajčítanejšieSlovenskoTrnavský krajZápadné Slovensko

TTSK: V prvom kole župa rozdelila 300 tisíc eur z Fondu na rozvoj Trnavského kraja

2 Minút čítania
Trnavská župa vyhodnotila prvé kolo premiérového ročníka výzvy na predkladanie žiadostí o podporu z Fondu na rozvoj Trnavského kraja. Z celkového objemu 450 tisíc…
SlovenskoSvet

BMC SAV: V SR zaznamenali ázijského invázneho komára Aedes japonicus japonicus-2

2 Minút čítania
Bratislava 11. júna (TASR) Monitoring inváznych druhov komárov v roku 2020 odhalil nový druh aj na Slovensku. Ide o pôvodne ázijského komára…