Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
KošiceKošický krajKultúra

Druhá cesta do praveku

2 Minút čítania
Foto: archeoskanzen.sk

KOŠICE, NIŽNÁ MYŠĽA – Nielen pre milovníkov dejín je pripravená sobotňajšia akcia. Historický vláčik Detskej železnice v Košiciach vráti výletníkov v čase – zamieri do praveku. Pôjde o Veľký vlakový výlet s podtitulom „Kov, ktorý zmenil svet“. Cestujúcich prepraví do obce Nižná Myšľa, kde na nich čaká pohľad na bohatú zbierku historických nálezov. Objavia tu nádoby, bronzové, kostené a kamenné predmety, ktoré majú celosvetový význam. Môžu sa tešiť na otvorenie náučného chodníka či pohľad na chlieb starý 3 700 rokov.

Katakomby aj Koscelek

Podujatie bude v sobotu 12. júna 2021. Zo železničnej stanice v Košiciach zapíska píšťalka na odchod vlaku o 8:30 ráno. „Máme pripravený bohatý pohľad na históriu. Začneme prehliadkou Myšlianskeho obecného múzea s katakombami. Pokračujeme návštevou rímskokatolíckeho Kostola sv. Mikuláša z obdobia končiaceho baroka. Prezrieme Archeoskanzen s predmetmi z obdobia praveku až po začiatok stredoveku. Ide o jedno z najbohatších nálezísk na Slovensku z daného obdobia. Okrem histórie budeme súčasťou otvorenia náučného chodníka Ekomúzeum Hornád-Milič. Pochutnáme si na archeologickom guláši. Uvidíte techniku odlievania bronzu, majstra kováča, stopy dávnych obyvateľov či drotárstvo. Kto bude mať záujem, môže absolvovať výlet na Koscelek so sprievodcom“, opisuje históriou nabitý program riaditeľ Detskej železnice v Košiciach Ľubomír Lehotský. Príchod retrovlaku naspäť do Košíc je avizovaný po 16:00. Počas celého výletu je samozrejmosťou dodržiavanie platných hygienických opatrení. Podujatie sa uskutoční aj vďaka Košickému samosprávnu kraji, ktorý ho podporil cez svoju grantovú schému Terra Incognita a OZ Collegium Myssle.

Výlet do doby bronzovej

„Archeologická lokalita Nižná Myšľa si zaslúži našu pozornosť – so svojimi početnými nálezmi má európsky význam. Objavili tu napríklad i najstaršiu hračku v strednej Európe. Okrem samotnej prehliadky nálezísk sa môžu návštevníci prejsť náučným chodníkom a dozvedieť sa viac o lokalite a jej histórii. Vďaka dotácii z nášho župného programu Terra Incognita sme v Nižnej Myšli už vlani sprístupnili repliku obetnej jamy, ktorá je posledným významným objavom v Nižnej Myšli. Spolu s ďalšími existujúcimi replikami pravekých domov, pecí či obranného valu v archeoskanzene nám prezradí viac o histórii a predošlom živote v našom kraji,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Lístky sa dajú kúpiť osobne aj online Osobná kúpa cestovného lístka je možná v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach, alebo v pokladni Detskej železnici na Čermeli. Bližšie informácie o podujatí sú k dispozícii na www.archeoskanzen.sk a www.detskazeleznica.sk, kde je možný aj online predaj lístkov. V cene sú zahrnuté vstupy do expozícií a sprievodca.

Zdroj: KSK

Súvisiace príspevky
Košice

V piatok bude kúpanie na košickom jazere zakázané, zlikvidujú sinice

3 Minút čítania
KOŠICE – Proces čistenia jazera opäť pokračuje. Mesto Košice bude v piatok 23. júla po štyroch týždňoch od predchádzajúcej aplikácie biologických prípravkov…
Košický krajKultúraSpišská Nová Ves

Spišská Nová Ves: Unikátny festival ŽIVÉ SOCHY prinesie bohatý program

1 Minút čítania
21. júla, Spišská Nová Ves Už o pár dní a to 30. júla a 31. júla sa uskutoční už 5. ročník festivalu…
BratislavaBratislavský krajKultúraNajčítanejšieSlovenskoZápadné Slovensko

Vybrané názvy zastávok MHD v Bratislave budú ohlasovať známe osobnosti

1 Minút čítania
V bratislavskej MHD budú 30 vybraných zastávok ohlasovať známe osobnosti. Zastávku Hodžovo námestie hlási prezidentka Zuzana Čaputová, zastávku Zochova herečka Tatiana Pauhofová,…