Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Banská BystricaBratislavaCovid-19KošiceNajčítanejšieNitraPopradPrešovSlovenskoTrenčínTrnavaŽilina

Krajníkovej „Kartička slobody“ radí pri stretnutí s policajtmi

2 Minút čítania

Zastavili aj vás v poslednom období na ulici alebo v obchode policajti a žiadali vás občiansky preukaz, pýtali vás test, prípadne kam idete? Vieme v takýchto prípadoch reagovať? Ovládame zákony, poznáme svoje práva? Plní si štát svoje úlohy voči občanom? Čo obsahuje Krajníkovej „Kartička slobody“ ?

Uplynulý rok nám priniesol nové situácie a výzvy. Ukázalo sa, že neznalosť zákonov a práva je tak na na strane štátnych autorít ako aj na strane obyvateľov. Stretnutia občanov s našimi policajtmi vyzerajú miestami aj v týchto dňoch zúfalo až tragikomicky. Síce heslo polície hovorí „Pomáhať a chrániť“, v praxi to často vyzerá pomerne rozpačito, ako keby sami policajti nevedeli, či pomáhajú svojim občanom alebo chránia štát, ktorý aj v tejto modernej dobe prejavuje známky totality.

Jedným z najdôležitejších faktorov pre zdravé fungovanie štátu je správna komunikácia štátnych autorít s občanmi. Štát by mal svojich občanov o všetkom dôkladne a pravdivo informovať a to vždy v dostatočnom časovom predstihu, robiť osvetu a hlavne upevňovať svojim prístupom dôveru medzi občanom a štátom. Na Slovensku to vyzerá v mnohých a zásadných prípadoch inak a úlohu štátu častokrát suplujú iní.

Aby sa ľudia mohli ľahšie orientovať v tejto chaotickej situácii, aby vedeli, ako postupovať pri stretnutiach s policajtom, JUDr. Adriana Krajníková pripravila pre verejnosť tzv. Kartičku slobody, ktorá podľa jej slov obsahuje najčastejšie a najakútnejšie problémy, ktoré je treba okamžite riešiť na mieste.

Milí priatelia, na základe množstva vašich telefonátov, listov, podnetov a až zúfalých denno-denných prípadov som vám spracovala rýchlu prvú pomoc – „kartičku slobody. A tak trochu s odľahčením „Príručku na cestu z domu a späť“ . Dôjdite domov vždy slobodní, dôstojní a zdraví.“ oznamuje Krajníková na stránke zalobyvocistatu.sk

Spomínaná „Kartička slobody“ obsahuje týchto päť bodov:

  • O predložení občianskeho preukazu policajtovi
  • Všeobecne o neplatnosti uznesení vlády v spojitosti s „Covid-19“ (Neplatnosť núdzového stavu, neplatnosť zákazu vychádzania)
  • Všeobecne o neplatnosti vyhlášok ÚVZ a RÚVZ spojené s „Covid-19“ (Neplatnosť príkazu nosiť rúško, netrestnosť porušenia karantény, neplatnosti zákazu demonštrovať, nezákonnosť podmienky zdravotného preukazu pre vstup slovenského občana na územie SR)
  • Ako vypovedať pri predvedení alebo zadržaní v spojitosti s „Covid-19“
  • Zhrnutie

Môžeme všetci pevne veriť, že situácia na Slovensku sa začne zlepšovať a každým dňom pribudne počet tých policajtov, ktorí chápu zmysel svojej práce, ovládajú dôkladne zákony a sú tu hlavne pre všetkých občanov. Na Slovensku žijú ľudia pre ktorých pocit bezpečia predstavuje respirátor a vakcína, a sú tu ľudia, ktorí sa cítia bezpečne, keď môžu slobodne dýchať. Úlohou štátu nie je predsa rozdeľovanie obyvateľstva na dva tábory, ale zabezpečiť, aby sa v ňom každý mohol cítiť bezpečne, slobodne a dôstojne. Štát nemôže zasahovať do slobodného rozhodnutia človeka, alebo áno? Nemali by všetky zložky tejto krajiny smerovať k tomu, aby spoločnými silami pomáhali prekonať situáciu, ktorá tu je? (mm)

Súvisiace príspevky
BratislavaBratislavský krajSlovenskoZápadné Slovensko

Bratislava je dostupná a bezpečná destinácia

1 Minút čítania
Bratislava Tourist Board (BTB) využíval slogan „Bratislava je dostupná a bezpečná destinácia“ pri promovaní nášho hlavného mesta už v minulosti. Tento rok však slovo…
BratislavaBratislavský krajSlovenskoZápadné Slovensko

Pošlite originálnu pohľadnicu z dovolenky

2 Minút čítania
Pošlite svojim blízkym originálny pozdrav z dovolenky, zo špeciálnych udalostí alebo pri príležitosti výročí a sviatkov. Vďaka službe Slovenskej pošty „Moja pohľadnica“ si môžete…
PopradPrešovPrešovský krajSlovenskoVýchodné Slovensko

Tunel Bôrik na D1 bude v smere na Prešov od pondelka neprejazdný

1 Minút čítania
Mengusovce 25. júla (TASR) Tunel Bôrik na diaľnici D1 bude v smere na Prešov od pondelka 26. júla neprejazdný. Úplná uzávera potrvá…