Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
NajčítanejšieSlovensko

MV SR vyhlásilo výzvu na pokračovanie MOPS, ktorá pomáha zamestnávať Rómov

1 Minút čítania

Obce, ktoré majú záujem na svojom území udržať projekt Miestnej občianskej poriadkovej služby, sa môžu uchádzať o nenávratný finančný príspevok. Ministerstvo vnútra SR vyhlásilo avizovanú výzvu, v ktorej je alokovaných vyše 24 miliónov eur z finančného mechanizmu REACT-EÚ.
      

Oprávnenými žiadateľmi sú obce s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít, ktoré mali, alebo ešte stále majú uzatvorenú zmluvu o poskytnutí príspevku pre MOPS. „Zároveň musia obce deklarovať poskytovanie služieb MOPS na svojom území pre minimálny počet 80 príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít,“ spresnilo v zverejnenej výzve ministerstvo. Obce sa budú na projekte spolupodieľať päťpercentným kofinancovaním. Prvé hodnotiace kolo majú uzavrieť 26. júla.
      

Rezort upozorňuje, že v rámci výzvy je nastavená spätná oprávnenosť výdavkov, a to od 1. júna – reaguje tak na obavu viacerých obcí z predchádzajúcich mesiacov, že pri práve končiacich sa zazmluvnených projektoch nemajú vlastné zdroje na zabezpečenie služby v preklenovacom období do vyhodnotenia aktuálnej výzvy.
      

Prostriedky vo výške 24 192 000 eur majú pomôcť k zachovaniu služby MOPS, vytvorenej v rámci projektov na dočasné 36-mesačné obdobie. Väčšina z tých projektov „dobiehala“ v prvom polroku 2021.
      

Projekt MOPS etablovali prvými vyhlásenými výzvami v roku 2017, nadväzoval na program rómskych občianskych hliadok. Hliadky MOPS prispievajú k zlepšeniu poriadku a bezpečnosti v lokalitách s marginalizovanou rómskou komunitou, podnecujú tiež k ochrane životného prostredia a nevytváraniu čiernych skládok odpadu, dohliadajú aj na bezpečnosť školopovinných detí.
      

Samosprávy oceňovali tento nástroj a vzhľadom na dobré skúsenosti volali po jeho pokračovaní. Obávali sa však, že ak nová výzva nenadviaže kontinuálne na prebiehajúce projekty, prerušenie MOPS môže spôsobiť, že sa neskôr neobnoví, minimálne nie v súčasnom formáte a kapacite.

Súvisiace príspevky
BratislavaSlovenskoZápadné Slovensko

Bratislava plánuje spustenie parkovacej politiky v prvých zónach od októbra

2 Minút čítania
Bratislava 12. júna (TASR) Mesto Bratislava plánuje spustiť parkovaciu politiku v prvých zónach od 1. októbra. Bude to v Petržalke, v Novom…
NajčítanejšieSlovenskoTrnavský krajZápadné Slovensko

TTSK: V prvom kole župa rozdelila 300 tisíc eur z Fondu na rozvoj Trnavského kraja

2 Minút čítania
Trnavská župa vyhodnotila prvé kolo premiérového ročníka výzvy na predkladanie žiadostí o podporu z Fondu na rozvoj Trnavského kraja. Z celkového objemu 450 tisíc…
SlovenskoSvet

BMC SAV: V SR zaznamenali ázijského invázneho komára Aedes japonicus japonicus-2

2 Minút čítania
Bratislava 11. júna (TASR) Monitoring inváznych druhov komárov v roku 2020 odhalil nový druh aj na Slovensku. Ide o pôvodne ázijského komára…