28. 11. 2022, BRATISLAVA. Takmer 24 miliónov kusov cigariet, viac ako 32 ton tabaku a výrobnú linku zaistila Finančná správa (FS) SR v rámci akcie Plavec v nelegálnej výrobni cigariet na východe Slovenska. FS zadržala 20 osôb a škodu na spotrebnej dani z tabaku predbežne vyčíslila na 6,2 milióna eur. V pondelok o tom informoval prezident FS Jiří Žežulka, píše TASR.
Ide o najväčší záchyt od roku 2018 z hľadiská výšky škody. Naposledy sa im podobný, no s nižším rozsahom škody podaril kriminálnemu úradu finančnej správy minulý rok vo februári v Lučenci. „Odhalením nelegálnej výrobne sa nám podarilo ochrániť štátny rozpočet pred ďalšími daňovými únikmi v miliónoch eur. Za jeden deň by totiž dokázala výrobňa vyprodukovať až 1,3 milióna kusov cigariet,“ priblížil Žežulka. Linka bola v prevádzke od začiatku októbra, informuje TASR.
Okrem cigariet a tabaku zaistila FS aj komponenty na výrobu cigariet, motorové vozidlá, telefónne karty a rušičky GPS signálu. Nelegálna výrobňa bola umiestnená v priestoroch hydinárne. Počas zásahu ju obsluhovalo 17 cudzincov. „Celkovo bolo zadržaných 20 osôb, ktorých vzal sudca do väzby z obavy, že budú pokračovať v trestnej činnosti a taktiež, že ujdú alebo sa mohli skrývať, aby sa vyhli trestnému stíhaniu,“ povedal riaditeľ Kriminálneho úradu FS Peter Grič.
Cigaretový kontraband mal pravdepodobne smerovať na európsky trh. Finačná správa zadržala aj tri osoby zo stredného manažmentu. V rámci ďalšieho pátrania spolupracuje aj so zahraničnými zložkami. Páchateľom podľa dostupných informácií hrozí trest až osem rokov väzenia.
Zdroj: TASR, Ilustračná foto: FB Finančná správa










