Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Aktuálne témyBanská BystricaBratislavaKošiceNitraPrešovSlovenskoTrenčínTrnavaŽilina

Primátori najväčších slovenských miest vnímajú prístup vlády ako útok na demokraciu

2 Minút čítania

Nitra 10. júna (TASR) – Predstavitelia krajských miest zo združenia K8 na piatkovom rokovaní v Nitre kritizovali takzvaný protiinflačný balíček. Primátori najväčších slovenských miest sa obávajú, že preň prídu samosprávy o veľkú časť svojich príjmov.  Združenie K8 bolo založené v roku 2006 ako dobrovoľné, záujmové, na štáte i politických stranách nezávislé združenie Hlavného mesta SR Bratislavy a krajských miest Slovenskej republiky.

K8 kritizovalo vládu, ktorá sa podľa primátorov chová centralisticky
      

„Vnímame to ako útok na demokraciu, kedy sa berú samosprávam peniaze a budú sa rozdeľovať iba z pozície štátu pod určitými podmienkami. Nevieme sa zbaviť podozrenia, že to začína pripomínať maďarský model, kde tiež takto prebieha centralizácia vlády, a kde následne idú peniaze iba vyvoleným samosprávam,“ uviedol nitriansky primátor Marek Hattas.
      

V prípade, že poslanci prelomia veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opatrenia protiinflačného balíčka vstúpia do platnosti, bude podľa K8 ohrozená funkčnosť samospráv, čerpanie eurofondov či akýkoľvek rast miezd. „Ak by tento zákon opätovne prešiel, budeme mať veľké problémy, aby sme vôbec udržali samosprávy v chode. Preto sú mestá a obce v štrajkovej pohotovosti a nevylučujeme ani to, že zvoláme veľký protest pred Národnou radou SR,“ povedal Hattas.
      

Primátori krajských miest kritizovali aj čerpanie európskych fondov, ktoré podľa nich brzdí zbytočná byrokracia. „V rámci starého programového obdobia máme stále veľmi veľa nevyčerpaných peňazí. My sme už kritizovali, že nám často stoja naše projekty na kontrole na ministerstve šesť aj sedem mesiacov. To je neprijateľné, hlavne pri súčasných cenách, ktoré neustále kolíšu,“ zdôraznil nitriansky primátor.
      

Samospráve sa nepáči ani nastavenie nového programového obdobia, ktoré je podľa nej príliš centralistické. „Namiesto toho, aby sme my v mestách a obciach rozhodovali, kam tieto peniaze pôjdu, tak nám štát bude centralisticky určovať, na čo ich môžeme použiť a na čo nie. To považujeme za scestné, pretože my sme najbližšie k občanom a vieme, čo potrebujú naši obyvatelia,“ povedal Hattas.
      

Ako doplnil, primátori naopak ocenili prijatie nového zákona, ktorý mestám a obciam umožňuje vyrubiť zvýšenú daň majiteľom schátraných budov. „Sme radi, že samosprávy dostávajú tento nástroj. Vďaka nemu môžeme motivovať majiteľov zanedbaných objektov k náprave tým, že im samospráva môže zvýšiť daň dvoj- až desaťnásobne. Tento zákon kvitujeme,“ dodal Hattas.

Zdroj: TASR

Súvisiace príspevky
Slovensko

Slovenskí hasiči sa vrátili z Česka, kde mali doteraz najdlhšiu zahraničnú misiu

1 Minút čítania
13.8.2022, Bratislava Ministerstvo vnútra (MV) SR dnes na sociálnej sieti informovalo, že slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Košice zvyšujú kapacity svojich materských škôl

1 Minút čítania
Mesto Košice pokračuje v rozširovaní kapacít svojich materských škôl (MŠ) a znižovaní energetickej náročnosti budov. Informuje o tom na svojej webovej stránke…
KošiceKošický krajVýchodné Slovensko

Pokračuje rozlúčka s kardinálom Tomkom, popoludní ho prevezú do Košíc

2 Minút čítania
Košice: Na Slovensku pokračuje aj v sobotu rozlúčka so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom, ktorého pozostatky priviezli vo štvrtok (11. 8.) z Ríma….