Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
ŠkolstvoSlovensko

Rektorom Prešovskej univerzity ostáva Peter Kónya

1 Minút čítania

Kónyu musí ešte vymenovať prezidentka. Nové funkčné štvorročné obdobie mu má plynúť od 1. augusta 2023.

Vo voľbách na rektora Prešovskej univerzity uspel súčasný rektor Peter Kónya. Zvolili ho počas volebného zhromaždenia 24. októbra. Ako informuje agentúra TASR, prvýkrát sa na ňom stretli členovia akademického senátu a  správnej rady. Petra Kónyu musí ešte vymenovať prezidentka. Nové funkčné obdobie mu začne plynúť od 1. augusta 2023, informovala o tom hovorkyňa univerzity Anna Poláčková. 

Staro-nový rektor upozornil na znižovanie dotácie zo štátneho rozpočtu pre verejné vysoké školy. Univerzita takto stratí takmer 4 milióny eur, čo vážne ohrozuje jej riadny chod. Zdôraznil, že ďalšie avizované znižovanie dotácie na budúci rok by už mohlo ohroziť aj uskutočňovanie študijných programov, ako aj vedu a výskum. Chod univerzity významne ohrozuje aj súčasná energetická kríza. 

Podľa Kónyu je v oblasti vzdelávanie potrebné obhájiť všetky, alebo aspoň väčšinu z 205 študijných programov, ktoré sa stanú na konci roka predmetom posudzovania, píše TASR. „Po úspešnej akreditácii bude potrebné uvažovať o možných nových študijných programoch,“ uviedol. 

V oblasti vedy a výskumu by sa mala univerzita podľa neho sústrediť na posilnenie svojej medzinárodnej pozície. V nasledujúcich rokoch by mala byť doplnená sieť spolupracujúcich zahraničných vysokých škôl a nadviazaná spolupráca s ďalšími.

Z objektov univerzity by mala byt prioritou budova vysokoškolského areálu, ako jej najväčší a energeticky najnáročnejší objekt. Po v súčasnosti prebiehajúcom vypracovávaní projektov dokumentácie bude nutne nájsť prostriedky na zateplenie a komplexnú rekonštrukciu budovy, pokračoval Kónya. Zároveň doplnil, že potrebné bude rozšíriť aj budovu Fakulty zdravotníckych odborov či získať nové ubytovacie kapacity pre študentov, ktoré sú dlhodobo nepostačujúce.

Zdroj: TASR, Foto: Prešov Aktuálne

Súvisiace príspevky
Slovensko

Ak sa nezmení EČV, poplatok pri prepise auta by sa mohol znížiť o 70 percent

1 Minút čítania
Výška správneho poplatku pri zápise vozidiel sa určuje v závislosti od výkonu motora. BRATISLAVA – Správny poplatok pri prepise majiteľa motorového vozidla…
Aktuálne témyEnviroPopradSlovensko

Nerešpektovali uzáveru a lavínovú hrozbu. Pri Popradskom plese uviazli s bábätkom

1 Minút čítania
Horskí záchranári sa k uviaznutým priblížili na lyžiach a snežnom skútri. VYSOKÉ TATRY – Horskí záchranári pomáhali v utorok 7. februára večer…
ŠkolstvoSlovensko

Dotácie na obedy pre základné a materské školy by sa mali vrátiť

2 Minút čítania
Dotácia by mala predstavovať 1,4 eura pre materské školy, 2,1 eura pre prvý stupeň a 2,3 eura pre druhý stupeň základných škôl….