1000

Nerob ojeby bo budes platit pokuty!!!!!!!

Najväčšia sieť online reportérov na Slovensku

Aktuálne témyCovid-19RozhovoryZdravie

Šikana sa počas vyhlásenej pandémie presunula do virtuálneho priestoru

2 Minút čítania

14.11.2022, Bratislava

Počas vyhlásenej pandémie klesla bezprostredná šikana, keďže deti sa nestretávali. V skutočnosti sa však len presunula ešte viac do virtuálneho priestoru. V rozhovore pre TASR to uviedol odborník Peter Lengyel.


      

Vyvolaný strach sa prehĺbil u mnohých detí natoľko, že začali byť agresívne

„Negatívom tohto obdobia bolo, že deti zostali bez bezprostredných kontaktov, zrazu boli odkázané len na virtuálny priestor, ktorý umožňuje vidieť druhých len vo ‚výseku‘ reality,“ pre TASR poznamenal Peter Lengyel. Mnohé frustrované deti sa tak podľa neho stali ľahkou korisťou pre sexuálnych predátorov, tzv. groomerov a stalkerov, ktorí sa pohybujú v kyberpriestore.
      

Zmena prišla podľa Lengyela aj v ostražitosti rodičov, ktorí zrazu deti od monitorov neodháňali, ale, naopak, akceptovali ich čas strávený na internete. Rovnako ich až tak nekontrolovali. Existenčný strach a strach o svojich blízkych sa podľa Lengyela prehĺbil u mnohých detí natoľko, že začali byť agresívne. „Prípadne sa utiahli, izolovali tak, že sú z nich potenciálne obete šikany alebo agresori,“ priblížil.
      

Zároveň sa počas pandémie začala podľa Lengyela spoločnosť oveľa viac polarizovať. „Deti sa začali vyčleňovať na tých s rúškom a tých bez, očkovaných a neočkovaných, zodpovedných a nezodpovedných,“ vysvetlil. Pri veľmi polarizačných témach je podľa neho nebezpečné, ak sa v istom momente agresívne správanie toleruje, keď sa niekto nazdáva, že je v prospech dobra. „Takže za normálnych okolností nás nezaujímalo, kto je očkovaný proti chrípke, ale počas pandémie bolo absolvovanie alebo neabsolvovanie očkovania pre mnohé deti dôvodom na vyčlenenie,“ doplnil Lengyel.
      

Pozitívne podľa neho však je, že aj rodičia a starí rodičia boli počas pandémie nútení siahnuť po technológiách a sociálnych sieťach, ktorým sa dovtedy úspešne vyhýbali. „Mnohé rodiny zdieľali medzi sebou zariadenia, takže vznikol aj priestor pre diskusiu s deťmi o živote v on-line priestore,“ vyzdvihol odborník.

Zdroj: Teraz.sk, TASR

Súvisiace príspevky
Aktuálne témy

7 ROKOV NA SLOVENSKU

19 Minút čítania
Moje meno je Mgr.Tomáš Udič. Narodený 24.07.1982.Dnes je 09.04.2023, som ako obvinený vo väzbe v Prešove. Mám čistý register trestov, som bezúhonný…
Zdravie

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

2 Minút čítania
      Bratislava 26. marca (TASR) – S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere…
Zdravie

Nespavosť postihuje zhruba 40 percent ľudí. Vekom jej percento narastá

5 Minút čítania
Rozmýšľali ste nad tým, čo je vlastne spánok? Ide o fyziologický, normálny a útlmový proces mozgu, ktorý je dôležitý nielen pre zotavenie…