Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
GelnicaKošiceKošický krajNajčítanejšieSpišská Nová VesTrebišovVýchodné Slovensko

SLEDUJEME: V troch okresoch na východe bol vyhlásený kalamitný stupeň

10 Minút čítania

Bratislava 11. februára (TASR) – Polícia v Košickom kraji upozorňuje na komplikácie na cestách v dôsledku sneženia a potrebu zvýšenej opatrnosti. Slovenská správa ciest (SSC) informovala, že v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie je z dôvodu silného sneženia a vetra vyhlásený prvý kalamitný stupeň.

Na snímke snežný pluh vchádza do Košíc smerom od Jahodnej 11. februára 2021 počas sneženia a silného vetra. Foto: TASR – František Iván

Takmer na celom východnom Slovensku sa tvoria snehové jazyky a záveje. Cesty v Košickom kraji sú zjazdné, miestami sa na vozovke nachádza vrstva snehu.

„V celom okrese Trebišov husto sneží a fúka silný vietor. Na ceste sa tvoria snehové jazyky,“ uviedla ráno polícia na sociálnej sieti. Na ceste medzi Moldavou nad Bodvou a Čečejovcami vietor vyvrátil kamión, ktorý vytvoril prekážku v cestnej premávke a cesta bola ráno neprejazdná. Pri reštaurácii Latorica v smere na Veľké Kapušany bola v dôsledku dopravnej nehody cesta neprejazdná, na ceste sa nachádzal aj spadnutý strom. „V okrese Michalovce pri obci Klokočov sú cesty neupravené. Nachádza sa tam aj vozidlo, ktoré zišlo z cesty,“ upozornila ďalej polícia.

Vodiči by si mali dať na cestách pozor na poľadovicu, sneženie i vietor

Vodiči by si mali dať vo štvrtok na cestách pozor na poľadovicu a zľadovatený sneh. Cestári tiež upozorňujú na sneženie i vietor a s tým spojenú zníženú dohľadnosť. Na svojej webovej stránke o tom informuje Slovenská správa ciest (SSC).

Poľadovica sa tvorí na cestách prvej a druhej triedy v Bratislave a jej okolí, taktiež v okrese Rimavská Sobota. Zľadovatený sneh je na úsekoch ciest II/512 Oslany – Cerová, II/593 v úseku Krnča – Partizánske, tiež na cestách III. triedy v obvode Partizánske. Miestami sa zľadovatený sneh nachádza aj na úsekoch ciest druhej a tretej triedy v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie, tiež na cestách tretej triedy v obvodoch Machnáč, Trenčín, Nitra a Topoľčany.

Cestári ďalej upozorňujú, že vplyvom silného vetra sa na celom východnom Slovensku a na Orave tvoria snehové jazyky a záveje. V okresoch Krupina, Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie je vyhlásený prvý kalamitný stupeň z dôvodu silného sneženia a silného vetra. Pre silné sneženie a vietor treba so zníženou dohľadnosťou do 50 metrov počítať v lokalitách Sečovce a Trebišov, a do 100 metrov v lokalitách Veľké Kapušany, Skalité, Čierne-Polesie, Michalovce, Haniska, Košice-krematórium, Milhosť, Fričovce, Široké, Svinia, Sobrance, Čadca-U Čapkov, Ludvíkov dvor, Budimír, Horelica, Petrovany a Svrčinovec.

Pre vrstvu čerstvého snehu vo výške štyroch až piatich centimetrov je pre vozidlá nad 3,5 tony uzavretý horský prechod I/67 Dobšiná a tiež cesta I/67 v úseku Dedinky (II/535) – Ostrá Skala.

SSC informuje že ostatné sledované cesty prvej, druhej a tretej triedy, ako aj horské priechody a diaľničné úseky na území SR sú zjazdné. Povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, na niektorých miestach pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého, utlačeného alebo zľadovateného snehu.

Na strednom Slovensku je bez elektriny 37 000 odberných miest

Na strednom Slovensku je bez elektrickej energie približne 37.000 odberných miest Stredoslovenskej distribučnej, a. s., Žilina. Po prudkom vetre a výdatnom snežení je v poruchovom stave 26 vedení vysokého napätia a mimo prevádzky je viac ako 400 distribučných trafostaníc. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.

Doplnil, že dôvodom sú najmä popadané stromy, ktoré trhali vodiče a poškodzovali stĺpy. „Najpostihnutejšou oblasťou je Banskobystrický kraj, konkrétne okresy Rimavská Sobota, Poltár, Žiar nad Hronom, Krupina a Zvolen. Výpadky však neobišli ani sever krajiny. Bez prúdu sú aj stovky obyvateľov v okresoch Bytča a Liptovský Mikuláš,“ uviedol Gejdoš.

„Elektrikári zo SSD sú v plnom nasadení a robia všetko, čo je v ich silách, aby situáciu zvrátili. Na mnohých miestach ešte len vyhľadávajú poruchové miesta, pretože sa nachádzajú v odľahlých a ťažko prístupných lokalitách. V niektorých oblastiach navyše stále sneží a fúka silný vietor. V takýchto prípadoch je veľmi náročné a, žiaľ, niekedy až nemožné dopraviť na miesto potrebnú techniku. Takže musíme čakať na ustálenie počasia,“ povedal hovorca SSD.

Upozornil, že vzhľadom na aktuálnu poveternostnú situáciu nie je vylúčené, že poruchy budú ešte pribúdať.

SHMÚ vydal výstrahu 2. stupňa pred vetrom v dvoch krajoch

Vo štvrtok treba vo viacerých krajoch počítať s vetrom, pre Banskobystrický a Košick

Na snímke cesta do obce Skároš 11. februára 2021 počas sneženia a silného vetra.

ý kraj meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa. Okrem toho sa na celom území Slovenska môžu počas dňa tvoriť snehové jazyky a záveje. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí pre Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky, Trnavský a Prešovský kraj. V Košickom a Prešovskom kraji treba s vetrom počítať až do piatka (12. 2.) rána.

Podľa meteorológov môže vo štvrtok ráno zasnežiť v Prešovskom kraji. Vydali preto výstrahu prvého stupňa, ktorá platí do 11.00 h. Spadnúť môže okolo 15 centimetrov snehu.

SHMÚ ďalej upozorňuje na nízke teploty vo večerných hodinách, ktoré môžu dosiahnuť až mínus 19 stupňov. V tejto súvislosti platí od 18.00 h výstraha prvého stupňa pre Banskobystrický, Košický, Prešovský a Žilinský kraj. Vo vyšších polohách stredného Slovenska tiež platí výstraha pred vetrom na horách, ktorý môže nárazovo dosiahnuť rýchlosť 125 kilometrov za hodinu.

Naďalej tiež pretrvávajú hydrologické výstrahy pred povodňami. Druhý stupeň platí v okresoch Michalovce a Trebišov bez povodia rieky Roňava a prvý stupeň v okresoch Lučenec, Revúca a Košice v okolí rieky Bodva.

Košickú MHD čakajú mimoriadne opatrenie z dôvodu mrazivého počasia

Vodiči košickej mestskej hromadnej dopravy (MHD) nebudú otvárať všetky dvere na každej zastávke pri teplote nižšej ako mínus päť stupňov Celzia. Vzhľadom na aktuálnu meteorologickú predpoveď má toto mimoriadne opatrenie platiť do odvolania. TASR o tom informovala hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Vladimíra Petrušová.

„Dôvodom je zachovanie aspoň minimálnej teplotnej pohody vo vozidle MHD, rovnako aj možná poruchovosť dverných mechanizmov pri veľmi nízkych teplotách. Prosíme cestujúcich o otváranie dverí pomocou dopytového tlačidla vo vozidlách,“ vysvetlila. Následne DPMK odporúča použiť dezinfekciu rúk pomocou nainštalovaných dezinfekčných stojanov vo vozidlách MHD.

Cestujúcej verejnosti pripomína, že košická MHD premáva do odvolania podľa cestovných poriadkov platných v režime „školské prázdniny“. Nočné linky N1 – N7 premávajú naďalej v obmedzenom režime.

Cestári v okrese Michalovce pre množstvo snehu povolali externé sypače

Najhoršia situácia na cestách v Košickom kraji pre silné sneženie a vietor je aktuálne v okrese Michalovce, kde vyhlásili prvý situačný stupeň a mimoriadne podmienky. „Správa ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) má na cestách všetky svoje mechanizmy, stredisko v Michalovciach muselo z dôvodu hustého sneženia a nárazového vetra povolať aj pomoc externých sypačov,“ informovala TASR o situácii k 9.00 h hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Najmä na otvorených úsekoch ciest sa tvoria snehové jazyky a záveje. Podobná situácia je aj v okrese Sobrance a Trebišov. „Cestári počas celej noci a rána čistia najmä hlavné úseky ciest, ale keďže vietor nafúkava sneh na cestu a znehodnocuje aj posyp, prosíme vodičov o trpezlivosť a zvýšenie opatrnosti na cestách,“ uviedla hovorkyňa.

Pre okres Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie bol už predtým pre silné sneženie a vietor vyhlásený prvý situačný stupeň, ktorý naďalej trvá. Pre nákladnú dopravu nad 3,5 tony je uzatvorená cesta z obce Dedinky po Ostrú skalu, takisto horský priechod Dobšiná aj cesta z Úhornianskeho sedla po Krásnohorské Podhradie.

„Počas uplynulých 24 hodín minuli krajskí cestári vyše 800 ton posypového materiálu a absolvovali takmer 260 výjazdov, z toho najviac v okrese Rožňava. V teréne je aktuálne viac než 100 mechanizmov. Podľa plánu zimnej údržby sú ako prvé udržiavané cesty prvej triedy, následne cesty druhej a tretej triedy,“ doplnila Terezková.

Na cestách v Prešovskom kraji sa pre silný vietor tvoria snehové jazyky a záveje

Na cestách v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) sa pre silný vietor tvoria snehové jazyky a záveje. Pre TASR to uviedli z dispečingu Správy a údržby ciest (SÚC) PSK. Cesty sú podľa nich aktuálne zjazdné, nachádza sa na nich prevažne kašovitá vrstva posypaného snehu od dvoch do piatich centimetrov.

Ako ďalej priblížili, za predchádzajúcich 24 hodín bolo na cestách prvej, druhej a tretej triedy v rámci PSK nasadených 98 posypových vozidiel, ktoré realizovali posyp vozoviek v dĺžke 13.419 kilometrov. Cestári odpluhovali 21.511 kilometrov, spotrebovali 950 ton posypovej soli a 1371 ton kameniva. „Momentálne máme vo výjazde 82 posypových vozidiel v rámci PSK,“ ozrejmili z dispečingu.

Dodali, že v oblasti Humenné vyhlásili prvý situačný stupeň z dôvodu pretrvávajúceho intenzívneho sneženia a silného vetra. Cestári tam zaznamenali popadané stromy a konáre. SÚC PSK v súčasnosti neeviduje žiadne neprejazdné úseky súvisiace so snehovými zrážkami.

Snehová kalamita komplikuje dopravu na Dolnom Zemplíne

V súvislosti so silným snežením a vetrom je v Košickom kraji aktuálne najhoršia situácia na cestách v michalovskom a trebišovskom okrese. Niektoré úseky sú aj pre skrížené kamióny neprejazdné alebo prejazdné len čiastočne. Polícia vyzýva ľudí, aby ak nemusia, vôbec nevychádzali na cesty.

„Štátna cesta I/19 v úseku Hriadky – Michalovce je pre nákladnú dopravu úplne neprejazdná, pre osobné motorové vozidlá je prejazdná iba čiastočne, priebežne sú púšťané príslušníkmi Policajného zboru, ktorí sú na mieste a dopravu regulujú. Úsek cesty Michalovce – Petrovce nad Laborcom, Voľa, Nacina Ves a Strážske je momentálne úplne neprejazdný pre všetky druhy vozidiel, momentálne sú tam skrížené tri kamióny,“ informovala dopoludnia košická krajská polícia.

V úseku od Sečoviec na Michalovce došlo k viacerým škodovým udalostiam, doprava je riadená v jednom pruhu. Pre nákladnú dopravu je úsek neprejazdný v obci Trhovište. V úseku cesty Veľaty – Čerhov na štátnej ceste I/79 sa skrížili kamióny, doprava je možná iba pre osobnú dopravu v jednom pruhu. V úseku cesty Slovenské Nové Mesto – Trebišov sú obmedzenia pre nákladnú dopravu.

„V okrese Spišská Nová Ves sú momentálne cesty zjazdné. V rožňavskom okrese sú zatiaľ horské priechody prejazdné, na vozovke sa nachádza súvislá vrstva snehu. Dobšinský kopec je momentálne neprejazdný pre nákladnú dopravu,“ uviedla ďalej košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Prejazd cestami na území kraja od skorého rána komplikuje husté sneženie a silný nárazový vietor, nevyhnutná je preto zvýšená opatrnosť. V teréne je podľa hovorkyne maximálne množstvo príslušníkov Policajného zboru, ktorí dopravnú situáciu monitorujú, dopravu v kritických úsekoch regulujú, prípadne odkláňajú.

Pre nepriaznivé počasie zasahovali v stredu hasiči viac ako 250-krát

Hasiči počas stredy (10. 2.) zaznamenali viac ako 250 technických výjazdov z dôvodu nepriaznivého počasia. Silné sneženie potrápilo najmä hasičov v Banskobystrickom kraji, zasahovali až 163-krát. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Na východe Slovenska v Košickom kraji pomáhali hasiči v 59 prípadoch, v Prešovskom kraji zasahovali 22-krát. Až v 95 percentách prípadov išlo podľa Farkasovej o odstraňovanie popadaných stromov a následné sprejazdňovanie cestných komunikácií.

Dodala, že okrem toho vykonávali hasiči činnosti súvisiace s pandémiou nového koronavírusu, zasahovali pri dvadsiatke požiarov, 42 dopravných nehodách a pri 18 ekologických udalostiach. „Celkový počet udalostí, pri ktorých museli zasahovať, sa vyšplhal na takmer 350, čo je trikrát viac ako v iné dni,“ uviedla Farkasová.

Doprava v Košiciach funguje bez výraznejších problémov

V Košiciach sú aktuálne prejazdné všetky hlavné ťahy aj vo vyšších polohách mesta, a takisto aj bočné ulice, ktoré sa v týchto chvíľach dočisťujú. Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke s tým, že vodiči musia pre snehové jazyky znížiť svoju rýchlosť na ceste od Barce po Valaliky. Mesto vodičov vyzýva, aby svoju jazdu prispôsobil aktuálnym poveternostným podmienkam.

Ako uvádza, napriek nepriaznivému počasiu zvládajú zimnú údržbu bez väčších problémov. Bez výraznejších obmedzení a zdržaní v súčasnosti premáva aj mestská hromadná doprava (MHD).

Od stredajšieho (10. 2.) popoludnia sú v uliciach všetky dostupné mechanizmy vrátane piatich malých CNC vozidiel s radlicou, ktorými vypomáhajú mestu pri zabezpečovaní zimnej údržby externí dodávatelia. Pripomína, že pri súčasnom počasí sa dá predpokladať, že už aj vyčistené chodníky a cesty môžu byť v priebehu hodiny opätovne zaviate. Občanov preto žiada o trpezlivosť.

Vo štvrtok ráno mesto odoslalo výzvu aj 500 zaregistrovaným, ktorí majú stiahnutú aplikáciu Zimná údržba a majú adoptovaný svoj chodník. Väčšina na výzvu reagovala, od rána posielajú fotografie vyčistených úsekov. „V prípade, ak sa napríklad zo zdravotných dôvodov nemôžu zaregistrovaní občania o svoj chodník nateraz postarať, jeho vyčistenie zabezpečia zamestnanci mestských podnikov alebo externí dodávatelia,“ spresnil magistrát.

Podľa neho v stredu večer spôsobovalo problémy pri ceste medzi Košicami a Košickou Belou viacero popadaných stromov. „Hasiči ich postupne odstránili a zabezpečili plynulosť cestnej premávky. Popadané stromy pod ťarchou snehu boli aj v parku na Aničke,“ dodalo mesto.

Súvisiace príspevky
KrimiNajčítanejšiePolitikaRozhovorySlovenskoX-Nezaradené

Komentár Mgr. Tomáš Udič

4 Minút čítania
V tomto článku sa budem venovať ako prebieha ,,zatknutie,, alebo obmedzenie osobnej slobody.  Dňa 23.03.2023 som sa ráno vybral do banky a…
Aktuálne témyKrimiNajčítanejšieX-Nezaradené

Komentár: Mgr. Tomáš Udič.

5 Minút čítania
Trestná poriadok prikazuje ako majú Orgány činné v trestnom konaní, polícia a prokurátor konať a ako ma prebiehať vyšetrovanie.  To je ale…
Aktuálne témyNajčítanejšieSlovensko

Vo veku 92 rokov zomrel profesor Ivan Hričovský

1 Minút čítania
Foto: TASR – Jakub Kotian Svoje znalosti prezentoval nielen na akademickej pôde, ale mnoho informácií z oblasti ovocinárstva či záhradníctva poskytoval aj…