Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
X-Nezaradené

Štátne divadlo v Košiciach predstavilo plány na novú sezónu

4 Minút čítania

Košice: Štyri operné, dve baletné a päť činoherných premiér, ale aj operné koncerty a baletný galakoncert pripravuje na novú divadelnú sezónu 2022/2023 Štátne divadlo Košice. Dramaturgické plány predstavili na dnešnej tlačovej besede generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth, riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern Tóth, riaditeľ Činohry ŠDKE Anton Korenči, umelecký šéf Baletu ŠDKE Andrej Suchanov a šéfdirigent Opery ŠDKE Peter Valentovič.

„V končiacej sa sezóne sme pri tvorbe našich inscenácií pokračovali v koncepcii spájania všetkých troch súborov a spájania umenia. Aj v inscenáciách, ktoré sme uviedli online počas pandémie aj v tých, ktoré sme uviedli v premiérach po znovuotvorení divadla. V rovnakom smerovaní budeme pokračovať aj v sezóne 2022/2023“, uviedol generálny riaditeľ Ondrej Šoth. Ako dodal, sezóna 2021/2022 bola pre divadlo napriek všetkým okolnostiam, keď svet prešiel z pandémie do vojny, úspešná.

Opera začne Królom Rogerom

„Prvou premiérou súboru opery bude v novembri inscenácia opery Karola Szymanowského Król Roger. V druhej polovici sezóny uvedieme ešte tri opery, Mozartovu Čarovnú flautu, Kálmánovu Čardášovú princeznú a sezónu uzavrieme v júni 2023 premiérou Donizettiho Anny Boleny“, predstavil zámery Opery ŠDKE jej riaditeľ Roland Khern Tóth. Ako dodal šéfdirigent Peter Valentovič, okrem premiérových titulov opera nanovo naštuduje aj tri operné inscenácie zo svojho repertoáru, ktoré sa kvôli pandémii viac ako dva roky nehrali – Verdiho opery Rigoletto Otello a Kálmánovu operetu Grófka Marica. Okrem premiér pripravuje súbor aj viacero koncertov. Prvým bude galakoncert na oslavu jubilea slovenskej tenorovej legendy a bývalého riaditeľa košickej opery Petra Dvorského, pôvodne plánovaný minulý rok na jeseň a presunutý kvôli pandémii. Slávnostný koncert so sólistami súboru i hosťami sa uskutoční 24. septembra 2022 pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča.

„Nemôžeme zabúdať ani na to, čo sa deje okolo nás. Aj preto sme sa rozhodli so šéfdirigentom Petrom Valentovičom a dramaturgom Stanislavom Trnovským pripraviť špeciálny koncert na výročie začiatku vojny na Ukrajine 24. februára 2023. Bude to dramaturgicky náročný koncert s humanistickou výpoveďou, na ktorom spojíme tri diela – tzv. eklektickú akciu „Obrátil som sa a uvidel všetku neprávosť, ktorá sa udiala pod slnkom“ Bernda Aloisa Zimmermanna, dielo napísané pre jeden hlas a dvoch hercov, pričom zaznie aj Komorná symfónia Dmitrija Šostakoviča a jedna veta Symfónie č. 3 ukrajinského skladateľa Borysa Ljatošynského, ktorá nesie podtitul Mier zvíťazí nad vojnou“, uviedol na margo koncertu Roland Khern Tóth. 

Režírovať príde legendárny Vladimír Strnisko

 „Trochu sme prehĺbili a znáročnili dramaturgiu a chceme v tom pokračovať aj v budúcej sezóne. Na začiatku novembra nás čaká veľký opus, slávne dielo dramatika Petra Weissa Marat/Sade. Toto dielo príde do Košíc inscenovať slovenská režisérska legenda Vladimír Strnisko. Na konci novembra bude mať premiéru experimentálnejšie dielo súčasného slovenského autora Jána Mikuša Otočte kone!, ktorému Činohra Štátneho divadla Košice udelila svoju cenu v rámci spolupráce s festivalom Nová Dráma/New Drama, a to v rámci súťaže Dráma 2020, ktorú každoročne vyhlasuje Divadelný ústav. Na jar nás čakajú ďalšie tri tituly. Prvý je zo zlatého fondu svetovej literatúry a je ním Shakespearova hra Titus Andronicus. Nepatrí medzi tie najznámejšie Shakespearove diela a na Slovensku bola uvedená len raz. Zvolili sme ju aj preto, lebo korešponduje so súčasnou situáciou, keďže v nej ide o stret dvoch svetov, dvoch kultúr na sklonku rímskej ríše. Druhým titulom v historickej budove bude známa hra Petra Shaffera Amadeus, ktorú mnohí poznajú najmä z vynikajúceho filmového spracovania režiséra Miloša Formana. Na záver sezóny nás čaká komédia Perplex od súčasného nemeckého dramatika Mariusa von Mayenburga“, predstavil plány činohry jej riaditeľ Anton Korenči.

Balet uvedie aj Proces podľa Kafku

Balet pripravuje v novej sezóne dva nové tituly. „Už na konci októbra bude mať premiéru autorský balet Proces, podľa najznámejšieho románu Franza Kafku. Pripravuje ho veľmi zaujímavý autorský tím, režisér a choreograf Jiří Bubeníček a jeho dvojča Oto Bubeníček ako scénograf. Pôvodom českí tanečníci sa už v mladom veku stali na dlhé roky prvými sólistami hamburskej opery. Do Košíc tak opäť prichádzajú tanečníci svetového formátu, ktorí účinkovali na najväčších svetových scénach. Zaujímavosťou je, že obaja sú žiakmi Andreja Halásza, čo vytvára akési historické prepojenie na Slovensko a Košice. Na november pripravujeme baletný koncert Balet Gala, na ktorom sa okrem domácich sólistov predstavia aj zahraniční hostia. V druhej polovici sezóny, v marci 2023, chceme uviesť novú inscenáciu známeho baletu Giselle na hudbu Adolpha Charlesa Adama. Bude to klasický titul v modernejšom spracovaní. A pre balet je to po dlhšej dobe ďalšia veľká klasická baletná inscenácia“, informoval umelecký šéf baletu Andrej Suchanov.

Záznam tlačovej besedy s podrobnejšími informáciami o ďalších aktivitách divadla aj hodnotením končiacej sezóny si môžete pozrieť na FB profile Štátneho divadla Košice: https://www.facebook.com/sdke.sk/videos/474028761196343.

PREMIÉRY ŠTÁTNEHO DIVADLA KOŠICE V SEZÓNE 2022/2023:

 • 21. októbra 2022 – Franz Kafka: PROCES – balet – Historická budova ŠDKE
 • 4. novembra 2022 – Peter Weiss: MARAT / SADE – činohra – Historická budova ŠDKE
 • 19. novembra 2022– Ján Mikuš: OTOČTE KONE! – činohra – Malá scéna ŠDKE
 • 23. novembra 2022 – Karol Szymanowski: KRÁĽ ROGER – opera – Historická budova ŠDKE
 • 24. novembra 2022 – BALET GALA – balet – Historická budova ŠDKE
 • 16. februára 2023 – Wolfgang Amadeus Mozart: ČAROVNÁ FLAUTA opera – Historická budova ŠDKE
 • 3. marca 2023– William Shakespeare: TITUS ANDROCUS – činohra – Malá scéna ŠDKE
 • 24. marca 2023 – Adolph Charles Adam: GISELLE – balet – Historická budova ŠDKE
 • 21. apríla 2023 – Peter Schaffer: AMADEUS – činohra – Historická budova ŠDKE
 • 25. mája 2023 – Emmerich Kálmán: ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNÁ –opera – Historická budova ŠDKE
 • 9. júna 2023 – Marius von Mayenburg: PERPLEX –činohra – Malá scéna ŠDKE
 • 15. júna 2023 – Gaetano Donizetti: ANNA BOLENA – opera – Historická budova ŠDKE
 •  

Zdroj: SDKE, ilustračná foto: SDKE, NN

Súvisiace príspevky
KrimiNajčítanejšiePolitikaRozhovorySlovenskoX-Nezaradené

Komentár Mgr. Tomáš Udič

4 Minút čítania
V tomto článku sa budem venovať ako prebieha ,,zatknutie,, alebo obmedzenie osobnej slobody.  Dňa 23.03.2023 som sa ráno vybral do banky a…
Aktuálne témyKrimiNajčítanejšieX-Nezaradené

Komentár: Mgr. Tomáš Udič.

5 Minút čítania
Trestná poriadok prikazuje ako majú Orgány činné v trestnom konaní, polícia a prokurátor konať a ako ma prebiehať vyšetrovanie.  To je ale…
KošiceKošický krajVýchodné SlovenskoX-Nezaradené

SUPERSONIX - sunset rock a nový singel Mesto

1 Minút čítania
Košice: Kapela Supersonix vydala svoj nový, štvrtý singel, pieseň Mesto. Novinkou oproti predošlým singlom je použitie melancholického klavíru, ktorý udáva hlavnú melódiu,…